סופר פארם לא מצליחה למכור קנאביס – חולים מגדלים את הצמח בביתם‎

למעלה מחודשיים חלפו מאז החל הפיילוט של משרד הבריאות להטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי (מדיקליזציה), וברשת סופר פארם המשתתפת בפרויקט לא מצליחים למכור. בינתיים חולים שחוששים מעליית מחירי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת החלו לגדל את הצמח בביתם.

בימים אלו מתנהל פיילוט של משרד הבריאות שאמור להיות הבסיס לרפורמת הקנאביס הרפואי עליה עמלים אנשיו של סגן השר יעקב ליצמן מזה למעלה משלוש שנים.

כפי שפרסמנו לראשונה במסגרת הפיילוט נבחרו 21 בתי מרקחת של רשת 'סופר פארם' בהם נמכרים מוצרי קנאביס (שמן ותפרחות גרוסות) במחירים גבוהים משמעותית וללא חלוקה לזני קנאביס שונים כמתבקש.

החודש אף חשפנו כי אל כל בתי המרקחת של סופר פארם המשתתפים בפיילוט הגיעו רק כ-100 מטופלים כדי לרכוש מוצרי קנאביס רפואי.

בעקבות המחסור בלקוחות ניסו במשרד הבריאות לחייב מטופלי קנאביס לעבור לקבל את האספקה מסופר פארם, בין השאר על ידי הנחיות לרופאים פרטיים (כמו ד"ר תמר ישר) ולבתי חולים (כמו 'בילינסון' ו'פוריה').

רק התערבות תקשורתית הצליחה לבטל את חיוב המטופלים לעבור לסופר פארם בכח, בין השאר לאחר שפרסמנו את עמדתה המקצועית של עו"ד ד"ר נילי קרקו, שהבהירה כי משרד הבריאות לא רשאי על פי חוק לעשות זאת.

"אין מספיק קונים"

הבוקר (ג') מודה לראשונה גורם בסופר פארם כי בעקבות המחסור במטופלים שירכשו אצלם לא כל 21 בתי המרקחת החלו למכור את הקנאביס בפועל.

"זה עדיין פיילוט, ולא פתחו את כל הסניפים האמורים, אבל האמת שהיא שגם אין הצדקה לכך, אין מספיק קונים," אמר הגורם לאתר 'וואלה'. "אלו דברים שתלויים במשרד הבריאות וכרגע אין בכלל כמות מרשמים מספקת ליותר. אין הרבה מכירות כי אין רופאים שנותנים מרשמים. זו החוליה שצריכה להשתחרר בשרשרת הזו".

כמו כן למרות הבטחתו מלפני כחודש של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על כך שבתוך שבועיים יימצא פתרון לעלייה במחירים, עד כה המחירים בסופר פארם רק עלו – ועומדים על בין 151 ל-264 ש"ח לבקבוקון שמן.

מחירי קנאביס בסופר פארם
מחירי קנאביס בסופר פארם (תמונה: מגזין קנאביס)

מחירים אלו גורמים לכך שהורים לילדים אוטיסטים למשל, המטפלים בילדיהם בעזרת עד 8 בקבוקי שמן בחודש, נאלצים לשלם בין 1,000 ל-2,000 ש"ח במקום 370 ש"ח כפי ששילמו עד כה.

אירועים אלו, כפי שמדווחת הבוקר כתבת 'וואלה', הובילו חלק מהמטופלים להתחיל לגדל קנאביס בביתם.

תופעה זו – שנחשפה במגזין קנאביס עוד בשנת 2016 – היא לדבריה ההיפך הגמור מאחת ממטרות הרפורמה העיקרית והסיבה לאישורה על ידי המשרד לביטחון הפנים: מניעת זליגת הקנאביס הרפואי לרחובות.

"הגידול בבית הרבה יותר איכותי"

"עוד כמה חודשים הרישיון שלי יסתיים ואני אצטרך לעבור לסופר פארם, ושם האיכות לא טובה, מקבלים הכול גרוס ואני ממש לא מחכה לזה. לכן התחלתי לגדל בבית," סיפרה שירלי (שם בדוי) ממרכז הארץ, חולת קרוהן מזה שמונה שנים ומטופלת בקנאביס כבר שש שנים. "קראתי על הרפורמה המון, עוד לפני שהיא יצאה אל הפועל. לפני כמה חודשים החלטתי שאני לא נותנת למדינה להחליט בשבילי, כי הם חושבים רק על טובתם הכלכלית לפני טובת החולים".

"אני לא אוכל לעמוד במחיר של 450 שקלים לשקית," הוסיפה. "אני לא עובדת במשרה מלאה, אז החלטנו, בעלי ואני, שאנחנו מגדלים בבית עם עוד חבר שחולה. יש לי רישיון ל-30 גרם אבל אני צריכה יותר והרופא שלי לא הגדיל לי את הכמות. עכשיו כשאני מגדלת בבית זה הרבה יותר איכותי ממה שאני קונה, יש בקרת איכות, את יודעת אילו דשנים שמת בפנים. אף פעם אין חוסר במלאי וגם הזנים שאני בוחרת לגדל מתאימים לי ואני לא צריכה להתפשר על מספר מצומצם של זנים שקבע משרד הבריאות. לקח לי שנתיים להבין איזה זן משפיע עליי הכי טוב ואין שום סיבה מוצדקת שאפסיק".

בכתבה מתראיין גם דניאל (שם בדוי), חולה סרטן מעי הגס מצפון הארץ שהחל לגדל קנאביס בביתו לפני כחודשיים עם הכרזת הרפורמה. "עד לפני שנה היה לי רישיון ל-50 גרם, ובגלל התפשטות הגרורות בכל הגוף הגדילו לי ל-300 גרם במהלך השנה, שזה הכמות המקסימאלית המותרת במשרד הבריאות. אין שום סיכוי שאני יכול לשלם את זה", הוא אומר. "הזנים שנמכרים שם לא משפיעים עליי, הם מוגבלים באיכות וחברות התרופות מדללות אותם כך שלא הותירו לי יותר מדי ברירות. לגדל בבית זה משהו שכל חולה יכול לקחת על עצמו. זו תופעה נרחבת בקרב הקהל החרדי וגם בקרב הקהל החילוני. זה כבר הפך לתופעה. אני היום מגדל השלמות ל-200 גרם תפרחת בבית".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "גידול ביתי של קנאביס רפואי אינו חוקי. על כן ובהתאם יש לפנות בנושא לדוברות המשטרה. באשר לנושא הרופאים המוכשרים למתן מרשמי קנאביס, מדינת ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בהיקף השימוש בקנאביס למטרות רפואיות. כמות הרופאים שבחרו להתמחות בתחום מצומצמת ביחס לצרכים הגדלים. שינויים רגולטוריים המתבצעים בתחום אמורים להקל על העומס, בהם הכשרות רופאים נוספות".

לרשימת חנויות גידול מומלצות לחצו כאן.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט