מגלגל...

נשיא פולין לשעבר בטור אישי: “טעינו כשניסינו לפתור את בעיית הסמים בעזרת ענישה”

“נסיון כושל כמו שלנו ראוי שיילמד טוב ושלעולם לא יחזור באף מדינה אחרת בעולם”. כך כותב נשיא פולין לשעבר בטור אישי יוצא דופן, ומפרט כיצד נלחמו הוא וממשלתו מלחמת חורמה בסמים, וכיצד הבין שזו לא הדרך לפתרון הבעיה. “טעינו כשחשבנו שניתן להפחית את השימוש בסמים – ובייחוד בקנאביס – דרך פעילות אכיפה וחוקים נוקשים”, כותב הנשיא לשעבר.

אלכסנדר קוושנייבסקי - נשיא פולין לשעבר
אלכסנדר קוושנייבסקי - נשיא פולין לשעבר

הלגליזציה נכנסת לאופנה

לפני מספר חודשים סיפרנו על יאנוש פאליקוט, פוליטיקאי פולני מוכר שהחליט שנמאס לו מהצביעות וניגש והדליק ג’וינט בפומבי אל מול בניין הממשלה. נראה שבפולין, הלגליזציה נכנסת לאופנה…

בטור שפירסם נשיא פולין לשעבר (1995-2005), אלכסנדר קוושנייבסקי במגזין הדיעות של הניו-יורק טיימס (The New York Times), הוא מפרט כיצד ניהלו הוא וחבריו לממשלה את המלחמה בסמים וכיצד הבינו שהשיטה לא עובדת. קוושנייבסקי כותב בגילוי לב ומסביר מדוע המלחמה בסמים והפללת הצרכנים הן אינן פתרון לבעיה ויתרה מכך – גורמות נזק בל ישוער לכלכלה ולחברה.

“טעינו כשניסינו לפתור את בעיית הסמים בעזרת ענישה”

בשנת 2000, במהלך כהונתי כנשיא פולין, חתמתי על אחד החוקים הנוקשים ביותר באירופה בנוגע לאחזקת סמים. לפי החוק, אחזקת כל כמות של חומר המוגדר בפקודת הסמים, משמעה עונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. תקוותינו היתה שהחוק הנוקשה יעזור להציל את אזרחי פולין – בעיקר את הצעירים שבהם – משימוש בסמים שעלולים להרוס את חייהם וכן לגרום להתפשטות איידס בקרב אלו הצורכים את אותם סמים.

הנחת הבסיס שלנו היתה שאם ניתן לרשויות האכיפה את הכח המספיק בכדי לעצור, לכלוא ולתבוע אנשים שהחזיקו אפילו כמויות זעירות של סמים, כולל מריחואנה, נצליח להביא לענישתם של אלו המפיצים את הסמים המסוכנים ברחובות פולין. בנוסף, קיווינו שהענישה המחמירה תרתיע אנשים מלנסות ולעבור על החוק, וכך להפחית את הדרישה בשוק לחומרים אלו.

טעינו בשתי ההנחות!
עונשי מאסר על אחזקת כמויות מזעריות לא הובילו למעצרם של מנהלי מנגנוני ההפצה ולא הפחיתו בשום צורה את השימוש בסמים השונים.

“המדינה הפסידה רופאים, עורכי-דין ומורים פוטנציאליים בגלל ההפללה”

מה שכן קרה בעקבות החוק החדש, זה שכמויות המעצרים שהציגו גורמי המשטרה קפצו לרמות שלא הכרנו בעבר, כאשר מרבית המעצרים היו בגין אחזקת כמויות מריחואנה מזעריות וכן יותר מ-50% אחוזים מהעצורים היו צעירים בני 24 ומטה.
מ-2815 תיקים שנפתחו על אחזקת סמים בשנת 2000, הגענו לכ-30,548 תיקים שנרשמו בשנת 2008.

רוב מוחלט של אותם עבריינים חדשים לא היו סוחרי סמים כלל ובעקבות המעצרים והתביעות, נהרסו קריירות פוטנציאליות של פקידי ציבור, עורכי-דין, מורים וכיוצ”ב, בגלל סעיף אישום בתיק הפלילי.

בעיה נוספת עם חוקי האכיפה נגד סמים היתה שאוצר המדינה – ובעקבות כך גם משלמי המיסים – נאלצו להתמודד עם עלויות כלכליות הולכות וגדלות. לפי בדיקות שערכו במשרד הפנים, הוציאה המדינה מעל ל-20 מיליון יורו בשנה (!) וללא כל תועלת אפקטיבית נראית לעין.

מומחים רבים בתחום הפלילי מודים היום שהשיטה הנוכחית לא עובדת. שופטים, תובעים, שוטרים ונציגי ציבור כבר הביעו התנגדות לחוקי האכיפה ומבינים שזו לא הדרך להילחם בסחר בסמים.

מסיבה זו החלטתי להצטרף לוועדה הבינלאומית למדיניות הסמים – שהוקמה ע”י מנהיגי ונשיאי עבר של קולומביה, ברזיל שווייץ ומקסיקו – ואני גאה להיות המנהיג הראשון ממדינות מזרח אירופה שמצטרף ליוזמה מבורכת זו.

כולי תקווה שמנהיגים פוליטיים ומובילי ציבור במדינות אחרות בעולם, ובעיקר במזרח אירופה, ילמדו מהנסיון של פולין.
נסיון כושל כמו שלנו ראוי שיילמד טוב ושלעולם לא יחזור באף מדינה אחרת בעולם.

מריחואנה לא חוקית?

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר