נדב איל על לגליזציה: “סתם מאבק על הזכות להתמסטל”

במונולוג תקיף במיוחד יוצא כתב חדשות החוץ של ערוץ 10, נדב איל, נגד הקנאביס ונגד תומכי התרת השימוש בו בחוק, מאבק שלדבריו הוא לא יותר מנסיון למכור מוצר צריכה, להרוויח המון כסף ולהתמסטל. ואף מילה על 20,000 תיקים פליליים בשנה או 2 מיליארד ש”ח הוצאות על רדיפה.

אולי נסיון להיות מקורי במיוחד – כאחד העומד מול סחף התמיכה בלגליזציה – הוביל את נדב איל, כתב חדשות החוץ של ערוץ 10 ואחד שאינו ידוע דווקא בבורותו, להביע עמדה שמעבר להיותה מזלזלת ומוטעית, היא גם פשוט עבודת תחקיר עגומה של עיתונאי על מושא הסיקור.

במשך מספר דקות לאחר כתבה ששידר אמש (ה’) במהדורה המרכזית של חדשות 10 ועסקה בתוצאות הלגליזציה בקולורדו, “הפתיע” המגיש את צופיו והודיע כי למרות שאחרי תוצאות כל כך נפלאות (כמו אלו שנראו בכתבה) היה צפוי שהוא יצא בקריאה פומבית ללגליזציה, הוא בחר דווקא לפוצץ את הבלון הזה שנקרא “המאבק ללגליזציה”.

“מאבק על הזכות להתמסטל”

אולי בגלל חוסר הבנה של הסיבות למאבק ללגליזציה – בראשן העובדה שמדובר במאבק לחייהם של אלפים שנהרסים בגלל החוק הפלילי – טען איל כי האמת היא שמדובר במאבק שהוא רק ‘הרצון להתמסטל’.

“זה בסך הכל עוד משהו שמוכרים לנו כדי שנתמסטל ונהנה. אולי בריא יותר מסיגריה, אולי פחות ממסטל מוודקה, אבל זה סתם מוצר צריכה, זו המטרה הנאצלת הגדולה,” הוא אומר. “ההתמסטלות תכניס הרבה כסף למישהו. אין שום דבר נאצל, מיוחד או חשוב במאבק ללגליזציה, על הצופים לחפש דברים חשובים יותר להתעסק בהם.”

נדב איל
נדב איל: “מאבק בורגני למאנצ’יז”

גם אותם אנשים שפעלו במשך שנים ארוכות למען שחרור צרכני הקנאביס הם בעיניו של איל לא לוחמי צדק או כאלו שעשו משהו חשוב, אלא בחבורה של בורגנים שרוצים את הזכות להתמסטל, טענה שנשמעה בפעם אחרונה מאחת אורטל בן דיין.

“מאבק בורגני למאנצ’יז”

“מי שחושב שהיה כאן קטע עקרוני על חופש אישי טועה,” הוא מסביר, “היה כאן סתם עוד מאבק על זכות בורגנית למאנצ’יז. מי שחשב שזה מאבק נשגב, נבח על העץ הלא נכון, בעצם על השיח’.”

במהלך המונולוג מראה נדב קטע מועדת הסמים האחרונה, שעסקה מדיון שעסק בכלל בנושא ה’המפ’, הצמח המיועד לתעשייה, ו”עקץ” את ח”כ שרן השכל שכחלק מהמאבק שלה למען החקלאים בדרום טענה שהפרחת הערבה בגידולי המפ לתעשייה הם מעשה ציוני. את המשפט שלה כי גידול המפ בערבה הוא מעשה ציוני הציג המגיש המנוסה כאילו אמרה זאת על לגליזציה.

עוד לפני כן דאג נדב לגעור במפלגת ‘עלה ירוק’, שלדבריו “בזבזה” 3 מנדטים בשלוש מערכות בחירות, על לגליזציה. כלומר 50 אלף האנשים שבחרו ללכת בגשם ולשים עלה ירוק בקלפי – על אף שידעו שהסיכויים אולי לא גבוהים, ובכל זאת עשו זאת – “בזבזו” את קולם כי לא בחרו במפלגה שנדב איל רצה שתיבחר.

וכאילו במקרה, כשהציג נדב על עלה קנאביס מצויר את כל הדברים “החשובים יותר” מרדיפת צרכני הקנאביס, הוא נראה לרגע כמו מרצה המסביר על כמה בעיות שאפשר לפתור בעזרת לגליזציה.

נדב איל נגד לגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר