משרד הבריאות לרופא “המלאך”: צמצם את כמויות הקנאביס ברישיון

כנפיו של ד”ר ג’וני גרינפלד, הידוע ככזה המנפק רישינות קנאביס רפואי “נדיבים” לחולי סרטן וזכה לכינוי “מלאך”, קוצצו השבוע: משרד הבריאות הודיע לו כי מעתה אסור לו לנפק יותר מ-100 גרם קנאביס למטופל ולדחות קבלת מטופלים שאינם משוייכים לבית החולים בו הוא עובד. “מי שיפגע הם החולים,” מסביר גורם בענף.

חולי סרטן הנמצאים במצב קשה וזקוקים לקנאביס רפואי, מגיעים בשנים האחרונות בעיקר לד”ר ג’וני גרינפלד, רופא מומחה לאונקולוגיה בבי”ח ‘אסף הרופא’, הידוע כמי שמאמין בעזרה שמספק הקנאביס למטופלים.

יתרון נוסף ומשמעותי של ד”ר גרינפלד הוא שבניגוד לרופאים אחרים היכולים רק להמליץ על רישיון ולהעביר את ההחלטה לידי משרד הבריאות, הוא רשאי לנפק את הרישיונות בעצמו ללא התערבות הגורמים שמעליו ובתוך 48 שעות.

ג'וני גרינפלד
“המלאך” ד”ר ג’וני גרינפלד (תמונה באדיבות העמותה לצמחי מרפא)

אך הדבר בו נודע ד”ר גרינפלד יותר מכל, הוא התמיכה העקרונית שלו בניסיונות של חולי סרטן לטפל בעצמם בעזרת שמן קנאביס מרוכז במיוחד, המכונה “שמן RSO” או “שמן שחור”.

כדי להפיק את השמן השחור יש צורך במיצוי של כמויות נכבדות של פרחי קנאביס, שבתהליך ההפקה ממוצים מהם הרכיבים הפעילים עד לכדי 60 עד 80 אחוזי THC בממוצע – פי 3 ויותר מריכוז החומר הפעיל בתפרחת.

בעקבות גישה זו, בעזרתה רבים מעידים שניצלו חייהם, זכה גרינפלד על ידי המטופלים לכינוי “מלאך”.

כעת, ימים ספורים לאחר חשיפת הדחתו של רופא אחר, ד”ר גיל מורלי, מלהמליץ על רישיונות קנאביס רפואי, מסתבר שהנחיה נוספת הגיעה גם לד”ר גרינפלד.

אמנם לא נאסר על ד”ר גרינפלד לנפק רישיונות כפי שקרה לד”ר מורלי, אך משרד הבריאות הודיע לו כי עליו להפסיק לקבל מטופלים שאינם מאושפזים בבית החולים בו הוא עובד, ‘אסף הרופא’.

הגבלה נוספת שהוטלה על גרינפלד היא שלא לנפק רישיונות של יותר מ-100 גרם קנאביס בחודש.

הגבלה זו של 100 גרם קנאביס למטופל, עלולה להוות בעיה חמורה בעיקר לאלו הזקוקים לכמויות נכבדות יותר לצורך הפקת השמן RSO מאחר ועל פי המתכון המקורי נדרשים 450 גרם קנאביס לצורך הפקת כ-60 גרם שמן.

“ההגבלה שלא לנפק יותר מ-100 גרם קנאביס לחולי סרטן תפגע בראש ובראשונה בחולי הסרטן,” אומר הבוקר בשיחה עם המגזין גורם בענף העוזר למטופלים בהפקת השמן.

מנגד לטענת גורמים במשרד הבריאות ההגבלה על 100 גרם הינה הגבלה קיימת, קבועה וגורפת, על כל הרופאים, ורופא שמנפק יותר מכך פשוט עובר על הנהלים.

שמן הקנאביס של ריק סימפסון
שמן קנאביס RSO

תופעת הפקת השמן בבית התרחבה באופן משמעותי לאחר שמשרד הבריאות הודיע לחברות הקנאביס הרפואי המורשות כי נאסר עליהן להפיקו.

בשנים האחרונות התגבר השימוש בשמן זה לאחר שברשת פורסמו מדריכי הפקה ושימוש נכון, לצד עדויות חולים כאמור.

בשנה שעברה אף נעצר רופא ישראלי שנהג להפיק את השמן בביתו ולפני מספר שבועות נעצר אחד המדריכים המוכרים ביותר בתחום זה, ניר יופטרו, בפשיטת משטרה על ביתו.

אחת העדויות הזכורות ביותר היא של צוללן השייטת בקישון בן ה-57, יהודה הבר, שמספר כיצד הצליח להקטין ולהעלים את הגידול הסרטני ממוחו בעזרת שימוש בשמן זה.

לאחרונה התרחש דיון ציבורי בנושא השמן השחור וחוקיותו, כשבעוד שמשרד הבריאות מתעקש שלמטופלים אסור להפיק אותו בביתם, מומחי משפט קבעו כי הדבר מותר גם על פי חוק.

מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר כי “התערבות בשיקול דעת רפואי ומצפונו המקצועי של הרופא הבודק את החולה היא דבר שלא יעלה על הדעת, ומזכירה התנהלות במדינות עולם שלישי. לאור ציד המכשפות שנראה כי היק”ר פתחה בו כנגד הרופאים התומכים בטיפול בקנאביס רפואי ומחזיקים בניסיון קליני נרחב לגביו, חייבת להשאל השאל מי מרוויח מפגיעה ברורה זו בחולים וברופאים ע”י הרשות שאמורה להגן עליהם – והעמותה דורשת את חקירת הנושא בידי מבקר המדינה לאלתר”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר