ממשלת צרפת ממליצה להפסיק את הפללת צרכני הקנאביס

צעד בדרך למהפכת הקנאביס גם בצרפת: צוות של ממשלת צרפת קבע כי החקיקה הקיימת היום נגד צרכני סמים – שקובעת עונש פוטנציאלי של עד שנה מאסר בגין שימוש עצמי בלבד – היא אינה יעילה. המלצת הצוות להחליף את עונשי ההפללה והמאסרים בקנסות כספיים. הצוות הישראלי עדיין מתלבט.

בימים אלו דן צוות ישראלי ממשלתי בשאלת הפללת או אי הפללת צרכני הקנאביס. בשבוע שעבר חשפנו כאן לראשונה את שמות חברי הצוות שיקבעו עד ה-18 בספטמבר את המלצתם לממשלה. אם יבחרו להצביע בעד הקלה על צרכני הקנאביס צפוי השר לבטחון פנים גלעד ארדן להורות למשטרה להפסיק את הגשת כתבי האישום על עבירות של החזקה לשימוש עצמי של קנאביס.

הבוקר מדווח העיתון הצרפתי “לה מונד” על תוצאות של צוות עבודה בינמשרדי דומה של ממשלת צרפת – אחת המדינות היחידות באירופה שעדיין נוקטת במדיניות הפללה – שבדק את יעילותה של החקיקה הקיימת בתחום הסמים והמליץ על אי-הפללה של שימוש עצמי בכל סוגי הסמים, כולל כמובן קנאביס.

דו”ח רשמי של הצוות שהוגש לידי ראש הממשלה הצרפתי מנואל ואלס (Manuel Valls) עוד באוקטובר 2015 ומפורסם כעת לראשונה לציבור הרחב, בחן את יעילותה של המדיניות הנוכחית ומצא שהחקיקה הקובעת עונשי מאסר לאלו שהורשעו בצריכה עצמית של סמים היא אינה יעילה.

כך לדוגמא בשנת 2014 נעצרו ברחבי צרפת 170 אלף אנשים בגין שימוש עצמי בסמים (90% מתוכם על שימוש בקנאביס), מתוכם כנגד 100 אלף החלו הליכים משפטיים ורק כ-30 אלף הגיעו לבסוף לגם דיון ותביעה בבית המשפט. אם זה לא מספיק, רק 1,426 מהם נשפטו לבסוף לרצות עונשי מאסר בפועל – מה שמראה כי מעל 90% מההליכים המשפטיים הם מיותרים לחלוטין. מבחינת האחוז מתוך סך האוכלוסיה (66 מיליון) עומד נתון זה בדומה לאחוז הישראלי כפי שפורסם שוב ושוב כאן בתחקירי המגזין ובועדות הכנסת בנוגע לישראל.

מעצרי קנאביס בצרפת
עלייה קבועה במעצרי הקנאביס בצרפת – ללא ירידה באחוזי הצריכה (בדיוק כמו בישראל)

בהתבסס על נתוני ההצלחה העגומים של המערכת קבע הצוות כי יש להחליף את שיטת הענישה למודל של הטלת קנסות (300 יורו על שימוש עצמי), הדומה למודל הישראלי בו תמכה לאחרונה שרת המשפטים איילת שקד ולאחר מכן הוצג גם כהצעת חוק של ח”כ שרן השכל. לפי מחברי הדו”ח, ענישה כלכלית ולא פלילית תמנע מצרכני סמים המעוניינים בהחזקה של כמויות קטנות לשימוש עצמי בלבד מלהסתבך עם החוק ולשלם מחיר מיותר.

מלבד ההקלה על חיי הצרכנים והחיסכון בהוצאות המשפטיות הישירות שחוסך מהלך של אי הפללה, מציינים מחברי הדו”ח כי הוא מביא עמו גם חיסכון עצום בעלויות שיטור ומפנה את כוח האדם למשימות החשובות באמת לבטחון האזרחים.

תחילת המהפך?

קנאביס הוכרז כבלתי חוקי בצרפת בשנת 1970 כשהענישה על החזקת קנאביס לשימוש עצמי היא עד שנת מאסר ו-3,750 יורו קנס (בישראל 3 שנות מאסר). עונשי המקסימום על החזקה שלא לשימוש עצמי יכולים להגיע עד 10 שנות מאסר ועד 7.5 מיליון יורו קנס (בישראל 20 שנות מאסר). בפועל אם נתפסים בפעם הראשונה לא רבים נאסרים על שימוש עצמי, שוב כמו בישראל, אך עבירות חוזרות עלולות להוביל לענישה נוקשה.

פרסום זה בצרפת מגיע לאחר שבחודש אפריל האחרון התעורר דיון בנושא אי הפללת צרכני קנאביס, זאת בעקבות עתירתו של מזכיר המדינה הצרפתי ג’אן-מארי לה גוון (Jean-Marie Le Guen) שדרש לקיים בנושא שיח מדיני פתוח חיובי. העתירה נדחתה על ידי הממשלה בטענה כי היא “אינה מתכוונת לעסוק בשינוי מדיניות הסמים”.

ג'אן-מארי לה גוון - מזכיר המדינה הצרפתי הקורא לאי הפללה
ג’אן-מארי לה גוון, מזכיר המדינה הצרפתי: קורא לאי הפללה

ההמלצה שהגיש הצוות בדו”ח החדש מעלה כעת פעם נוספת את הדיון בנושא ויוצרת לחץ על שולחן ראש הממשלה, שככל הנראה יחליט בקרוב האם לקבל את החוקים החדשים או לדחותם כמו בפעם הקודמת.

מסקר שפורסם בצרפת בשנת 2014 עולה כי כ-17 מיליון צרפתים ההתנסו לפחות פעם אחת בקנאביס וכי כ-700 אלף צורכים קנאביס על בסיס יומי.

עד כה טרם פורסמה כל תגובה או כוונה לשינוי החוק מצד משרד ראש הממשלה, אך ניתן בהחלט לראות שהרוח באומה הצרפתית מתחילה לנשוב לכיוון הקלה בחוקי הסמים.

ראו עוד:
שוקולד בצורת מריחואנה מבלבל את השוטרים
צרפת מבהירה: לא היה קנאביס בתרופה הרעילה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר