מחקר מצא: קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה

בדיקות שתן למציאת שרידי THC בקרב נהגים הן לא מדד תקין לכשירות או אי-כשירות לנהיגה – כך על פי מחקר חדש שדוחק ברשויות לבדוק כשירות נהיגה לפי מבחן כשירות מוטורית (נגיעה באף, הליכה על קו וכו’) ולא לפי אחוזי קנאביס בדם. “לקביעה זו אין בסיס מדעי,” אומרים החוקרים.

בזמן שחברות בעולם מנסות לפתח מכשירי “ינשוף” שיהיו מותאמים לבדיקת קנאביס בנהיגה בדומה לאלכוהול, חוקרים חושפים כעת כי מה שהיה ברור לכל צרכן קנאביס הוא עכשיו עובדה: הבדיקות להימצאות שאריות THC (החומר הפעיל בקנאביס) בדם או בשתן בכדי לפסול נהגים בגין “נהיגה בשכרות” או “נהיגה תחת השפעה” – אינן מבוססות מדע כלל ואינן מעידות על יכולתו או חוסר יכולתו של אדם לנהוג כהלכה.

על פי המחקר, שנערך על ידי קרן הבטיחות של מועדון הרכב המוביל בארה”ב “AAA” (טריפל A) ונועד לבדוק את הקשר בין צריכת THC להשפעה על הנהיגה, נמצא כי אין כל יסוד מדעי לחקיקה הקיימת היום בנוגע לנהיגה תחת השפעת קנאביס וכי מה שיכול להעיד על כשירות לנהיגה הן בחינות פיזיות של מוטוריקה בסיסית – נגיעה באף, הליכה על קו, עמידה על רגל אחת וכד’.

צפו בדיווח:

למעשה על פי תוצאות המחקר, כל בדיקת כשירות נהיגה המבוססת על בדיקת דם או שתן כלל אינה אפשרית מבחינה מדעית ואינה מייצגת נאמנה את כשירותו או חוסר כשירותו של הנהג לנהוג. יתרה מכך היא עלולה להוביל לאישומים פליליים לנהגים שהיו כשירים לחלוטין לנהיגה. כפי שנמצא לא אחת – קנאביס אינו בהכרח פוגם בנהיגה, ואולי אף משפר אותה בכמויות מסויימות.

מחקר זה פוסל לחלוטין את שיטת הבדיקה הישראלית, וכן את השיטה הפועלת כיום ה-6 מדינות בארה”ב, כולל שתיים בהן יש כבר לגליזציה מלאה (קולורדו, וושינגטון, מונטנה, נבדה, אוהיו ופנסילבניה). מדינות אלו קבעו רף של 5 נאנוגרם THC למ”ל דם שמעליו נחשב כנהיגה בשכרות (DUI) – גבול מזערי שכמעט כל צריכת קנאביס תיכשל בו.

שוטר ונהג, קנאביס - ממצאי המחקר מראים: קביעת סף THC לעבירת "נהיגה תחת ההשפעה" היא החלטה ללא בסיס מדעי
ממצאי המחקר מראים: קביעת סף THC לעבירת “נהיגה תחת ההשפעה” היא החלטה ללא בסיס מדעי

על פי תוצאות המחקר הבדיקה האיכותית ביותר – זו שהצליחה להעיד באחוזים הגבוהים ביותר על אי-כשירות לנהיגה בגלל השפעת קנאביס – היא בדיקת הנגיעה באף, בה נכשלו מרבית אלו עם אחוזי ה-THC הגבוהים בדמם. המלצת המחקר לבסוף הינה לקדם את ביטול האכיפה המבוססת על רמות THC בבדיקת השתן ואת ביטול ההגדרה של “סף THC פעיל” בחוק – ולהחליפה במבחני שטח והערכה שיבוצעו על ידי שוטרים.

“חוקים נגד נהיגה עם THC בדם הם לא חוקים שאתה יכול לציית להם, אלא על ידי כך שלא תעשן מריחואנה לעולם או שלא תנהג ברכב לעולם,” מסביר פרופ’ מארק קליימן ל’דיילי מייל‘, וממליץ שבמקום לחפש שיטות אחרות לחיפוש אחר THC, פשוט להפוך את זה לעבירת תנועה רגילה שנבדקת על ידי כשירות מוטורית. “נהיגה עם ילד רועש במושב האחורי זה מסוכן לא פחות משימוש במריחואנה בזמן נהיגה,” הוסיף.

תוצאות המחקר:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/EvaluationOfDriversInRelationToPerSeReportFS.pdf

בניגוד לאלכוהול שעבורו נקבע גבול ברור (בישראל של 240 מיקרוגרם) שמעבר לו נחשב הנהג כפסול לנהיגה ומתחתיו רשאי להמשיך לנהוג, לקנאביס לא נקבע גבול כלל. לצד העובדה ששרידי קנאביס נשארים בדם גם לאורך שבועות בשונה מאלכוהול שמתנדף לאחר מספר שעות – הופך כל נהג שעישן ולו שאכטה אחת או שתיים בימים שלפני הבדיקה לעבריין.

המקרה הופך לגרוע עוד יותר כשמדובר בצרכני קנאביס רפואי ברישיון, שכלל אינם יכולים לעלות על ההגה בעקבות חקיקה זו ולמעשה הופכים לעבריינים בעל כורחם כשנוהגים.

“ברור לחלוטין שגם למחוקק וגם לציבור יש עניין רב בקביעת גבול חוקי שמעבר לו נחשבת צריכת המריחואנה כפוגעת בנהיגה, בדומה לאלכוהול,” אמר מרשל דוני, נשיא ארגון AAA, על פי הדיווח. “במקרה של מריחואנה הגישה הזו פגומה ואינה נתמכת על ידי מחקר מדעי.”

צפו מבחן נהיגה תחת השפעה:

ראו עוד:
איך להתכונן לבדיקת שתן
כך תתחמקו מאישום נהיגה תחת השפעה
מחקר: שרידי קנאביס בגוף – גם ללא עישון
כך קנאביס מפחית הסיכון לתאונות דרכים
אפליקציה: האם אתם מסטולים מדי לנהיגה
לגליזציה בקולורדו: ירידה בהרוגים בכבישים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר