מחקר חדש: כיצד משפיע הקנאביס על הסובלים מכאב כרוני

במחקר שנערך באוניברסיטת ‘אוקספורד’ ומומן ע”י הוועדה הממשלתית למחקר הרפואי בבריטניה, מצאו חוקרים כי נטילת THC (החומר הפעיל בקנאביס) לא גורמת להפחתה בעוצמת הכאב עצמה, כפי שעושים כדורים אופיאטיים, אלא הופכת את הכאב לנסבל יותר.

בקבוק קנאביס ישן
קנאביס היווה חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי עד שנות ה-30

כאב כרוני היא בעיה בריאותית מורכבת במיוחד אשר קשה לאבחן באופן מדוייק. כיום ישנן גישות רבות לטיפול בכאבים מסוג זה כגון תרופות, פיזיותרפיה ועוד, אך קנאביס היה הטיפול המומלץ עבור מיגרנות וכאבים שונים בספרי הרפואה בארה”ב עד שנת 1936 אז יצא מהחוק במסגרת ההכרזה על הקנאביס כחומר בלתי חוקי.

“מצאנו מידע חדש בנוגע לבסיס הנוירולוגי של ההקלה על כאב אצל המשתמשים בקנאביס,” מספר דר’ מייקל לי מאוניברסיטת אוקספורד. “אך יש לזכור שהמחקר שערכנו הוא קטן-מידה, כלל רק 12 גברים בריאים שלא ניסו קנאביס מעולם וכן רק מרכיב אחד מיני רבים של צמח הקנאביס.”

“לראייתי תוצאות המחקר אמנם מעניינות, אך יש להמתין ולראות איך מתפתח הדיון המדעי בנושא,” הוסיף לי. “בכדי שנבין באמת את התוצאות ואת השיפור בחייהם של הסובלים מכאב כרוני, נצטרך לבצע עוד מחקר רב ולאורך זמן ארוך יותר.”

ראו עוד: איך קנאביס מאט את הזדקנות התאים במוח

המחקר

לפני הסריקה המוחית קיבלו 12 המתנדבים טבליה של 15 מיליגרם THC (אחד הקנבינואידים בקנאביס) או טבליית פלסבו (דמה).

גם זה בטח יעניין אותך

בכדי לשלוט ברמת הכאב כך שתהיה זהה, קיבלו המתנדבים משחה למריחה על הרגל. חלק קיבלו משחת דמה וחלק קיבלו משחה המכילה 1% אחוז קפסאיצין, החומר הפעיל בפלפל צ’ילי וזה שגורם להרגשת שריפה וכאב.

כל משתתף עבר ארבע סריקות מוח כדי לכסות את כל השילובים האפשריים בין THC ופלסבו ובין משחת הצ’ילי למשחת הדמה.

המשתתפים נתבקשו לדווח על עוצמת הכאב וחוסר הנעימות הנלווית אליו: עד כמה זה כאב ועד כמה הפריע להם הכאב. נמצא שבממוצע, עם THC, לא דווח על שינוי ברמת השריפה של העור, אך הכאב הפריע פחות להרגשה הכללית. סה”כ כ-6 מתוך המשתתפים דיווחו על הקלה ברורה ומורגשת ברמת הסבל מהכאב.

“נראה שקנאביס אינו עובד כמו שאר התרופות הקונבנציונאליות לשיכוך כאבים,” אמר דר’ לי. “חלק מהאנשים מגיבים טוב ל-THC, חלק מגיבים מעט וחלק לא מגיבים כלל. סריקות המוח שביצענו מראות הפחתה קלה של פעילות באזורים במוח האחראים לתחושת הכאב, אך לא כמו עם הכדורים האופיאטיים. נראה שקנאביס משפיע בעיקר על האופן הרגשי של ההתמודדות עם הכאב וגם זה מתבטא בצורות שונות אצל אנשים שונים.”

“חשוב לזכור שאלו הסובלים מכאב כרוני נאלצים לא רק להתמודד עם הכאב,” סיכם דר’ לי. “זה דבר שמלווה אותך בכל רגע בחייך, דרך ההחלטות שאתה מקבל ועד לכמה חשק יש לך לזוז. חלק מהסובלים מכאב מודעים לסיבתו – MS, סרטן או פציעה קשה – אך רבים אחרים אינם יודעים מה בדיוק גורם להם לכאב וזה דבר שקשה לאחרים להבין וקשה בהתאם גם לטיפול.”

הערת עורך המגזין:

המחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד לוקה מאוד בחסר. השתתפו בו רק 12 גברים (בהחלט לא מייצג) שמעולם לא ניסו קנאביס לפני כן ושסבלו מכאב שלא באמת דומה לכאב כרוני אמיתי (משחת צ’ילי). כמו-כן, במחקר השתמשו החוקרים ב-THC בלבד כאשר דווקא ה-CBD (קנבידיול) הוא המרכיב בקנאביס הידוע בתור זה שאחראי על הפחתת הכאב. ההחלטה לפרסם את המחקר על אף הקשיים והחוסרים שבו נבעו מכך שהנחנו כי במהלך השבוע הבא יפורסם המחקר ע”י דר’ איתי גל באתר Ynet ובו יעוות דר’ גל את נתוני המחקר כך שיישמע כאילו לקנאביס אין השפעה חיובית על הסובלים מכאב כרוני.

קנאביס לטיפול בכאבים – סכנה לתעשיית משככי הכאבים

משככי כאבים המיוצרים על ידי חברות התרופות גורמים היום ליותר מקרי מוות מאשר אלו הנגרמים עקב שימוש בהרואין וקוקאין גם יחד. קנאביס מהווה תחליף בריא שיעילותו הוכחה כבר במעל ל-80 מחקרים שונים.

לפני שנתיים הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה‭,FDA-‬ כי הוא מוריד מהמדפים משככי כאבים פופולריים המכילים את החומר פרופוקסיפן (שנמכרים בישראל תחת השמות ‘אלגוליזין פורטה‭,’‬ ו’פרוקסול‭.(‘‬ הסיבה: החשד שהם עלולים לגרום הפרעות קצב לב קטלניות.

מחקר שנערך בארה”ב לפני עשור קבע כי תופעות הלוואי שנגרמות כתוצאה משימוש בתרופות הן הגורם הרביעי בשכיחותו בארה”ב לתמותה בקרב מאושפזים. מחקר אחר, שנערך אף הוא בארה”ב, גילה כי ‭3.2%‬ מכלל הפניות לחדרי המיון נעשות בגלל תופעות לוואי. הטיפול בכל מקרה כזה עולה ‭6,700‬ דולר. כשלושה רבעים מכלל התופעות הללו ניתנות, כך העריכו המחברים, למניעה.

ראו עוד: קנאביס לטיפול בכאבים – סכנה לתעשיית משככי הכאבים

צפו: על קנאביס וכאב:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר