מוות בחסות החוק: 3 הסמים הקטלניים ביותר בארה”ב – חוקיים

מהו הסם המסוכן ביותר לדעתכם? הרואין? קטמין? מסתבר ששלושת הסמים הקטלניים ביותר בארה”ב, הם דווקא אלו הנמכרים בתוספת מס ובאישור החוק.

בתקופה האחרונה שוטף הגל הירוק את כל המדינות בארה”ב, ואפילו הממשל הפדרלי מראה סימנים של שקילה מחדש של מדיניות הסמים. נתונים מהשטח מראים שלמרות כל ההוצאות הכספיות והחברתיות על “המלחמה בסמים”, שלושת הסמים הקטלניים ביותר ביבשת נמכרים בכלל בחנויות נוחות בחסות החוק.

לא מאמינים? נתוני המרכז לבקרת מחלות שנאספו בשנת 2011 מראים כי טבק, אלכוהול ותרופות מרשם אופיאטיות, אחראים ליותר מקרי מוות מאשר כל סם אחר, כגון קוקאין והרואין. המריחואנה, לעומת זאת, תראו בעצמכם:

הסמים הקטלניים ביותר, וגם מריחואנה

נכון, המציאות לא כל כך פשוטה וישנם אספקטים נוספים שיש להתייחס אליהם, כמו למשל העובדה שהרואין יהיה כנראה הרבה יותר קטלני, אם הוא יהיה זמין באותה המידה כמו טבק, אך באופן כללי ניתן לראות עובדה ברורה אחת: עצם החוקיות של חומר מסוים, ממש לא מרמזת שהוא לא מזיק לציבור, ואפילו קטלני ביותר.

הנה מה שהופך את הטבק, האלכוהול ותרופות המרשם האופיאטיות לכל כך מסוכנים, וקצת על מה שהמחוקקים שלנו יכולים לעשות כדי לשנות את המצב:

גם זה בטח יעניין אותך

1. טבק

טבק - אויב הציבור מספר אחת
טבק – אויב הציבור מספר אחת

החומר המפורסם בנזקיו הנוראיים לגוף ובקשר שלו לסרטן הריאות, הוא המחזיק הרשמי בתואר “החומר הקטלני בעולם”. לפחות אחד מכל חמישה מקרי מוות בארה”ב קשור לעישון או לעישון פסיבי, כאשר בסך הכל מדובר בכמעט 42,000 מקרי מוות בשנה.

לשם השוואה: בכל שנה נתונה, גם אם תחברו את כל ההרוגים בתאונות הדרכים עם כל אלו שמתו ממנת יתר, ואז תוסיפו לחשבון את כל קרבנות מעשי הרצח, אתם עדיין לא קרובים…

מה המחוקקים יכולים לעשות: המיסוי הכבד על מוצרי הטבק פוגע באזרחים ולכן יש להגביר את המיסוי על חברות הטבק במקום על הצרכנים.

2. אלכוהול

אלכוהול – הטוען לכתר

אם מסכמים את כל מקרי המוות הקשורים לאלכוהול, התוצאה המזעזעת היא מעל 26,000 מקרי מוות בכל שנה, אך אם נוסיף לחשבון את כל מקרי המוות הקשורים לשתייה ונהיגה, המספר מזנק כמעט פי ארבעה -מעל 88,000 מקרי מוות שנתיים הקשורים כולם לסם החוקי.

אפילו המספר המבהיל הזה כנראה אינו מסכם את כל האמת. כפי שניתן לראות בדו”ח שפורסם ע”י הממשלה הבריטית העוסק בחקר 20 הסמים הפופולאריים ביותר בעולם ועל הסיכונים שהם מהווים לחברה הבריטית.

בדו”ח נלקחו בחשבון כל הגורמים הנכנסים לקטגוריה של “נזק לחברה או לפרט” – נזק פיזי, נזק מוחי, מקרי מוות, סיכוי להתמכרות, שיתוק התפקוד הכללי, השפעה על אחוזי פשיעה ועוד קריטריונים רבים, ועל פיהם ניתן לכל סם ציון. המסקנה: אלכוהול, בצורה משמעותית, הוא הגורם המסוכן ביותר לחברה באופן כללי. צפו בעצמכם: (למתעניינים, הקנאביס נכנס לרשימה בזכות “זמינות הרחוב” הגבוהה ביותר מבין כל הסמים).

 

סמים – סיכון עצמי וחברתי

מה הופך את האלכוהול לכל כך מסוכן? בעיקר השילוב בין נזקים פנימיים לחוסר שליטה בזמן הנהיגה, אך האלכוהול משפיע על הרבה בעיות חברתיות אחרות כמו הוצאות ציבוריות, אירועי אלימות, פציעות כלליות, השפעה על פשיעה וכו’.

נתון מעניין: אלכוהול מעורב ב-40 אחוזים מהפשעים האלימים, ע”פ המועצה הלאומית לענייני סמים ואלכוהול.

העשייה החוקית העיקרית בנוגע לאלכוהול, היא הגברת האמצעים לטובת הפיקוח, הגבהת המס המוטל על החברות הסוחרות בתחום וצמצום הגישה לצעירים.

3. תרופות מרשם

מוות במרשם רופא
מוות במרשם רופא

תרופות מרשם המכילות חומרים אופיואטים אחראיות לעליה חדה במספר מקרי המוות מאז שנת 1999. בדרך כלל מעורבים במקרי המוות גם סמים מסוגים אחרים, אך לפחות 32 אחוזים ממקרי המוות שנבעו ממנת יתר – עירבו תרופות מרשם שכאלו.

מלבד מקרי המוות הישירים, מחקר מהשנה שעברה מראה כי כדורי המרשם גורמים למטופלים רבים לפתח התמכרות קשה ולעבור לסמים משככי כאבים, כמו מורפיום או הרואין. בסך הכל, מדובר באלפי מקרי מוות בכל שנה, היכולים להימנע ע”י שימוש בתרופות חלופיות וטבעיות.

בתקופה האחרונה, נכנסות יותר ויותר תקנות כנגד תרופות המרשם, אך עקב העובדה שהמטופלים מהם ימנעו את התרופות עלולים להתדרדר לסמים קשים, נמצאים המחוקקים בבעיה רצינית.

אחד הפתרונות שעלו במספר מדינות בעולם, הוא החלפתן של התרופות הקטלניות הללו בקנאביס רפואי, וזאת על פי מחקר שפורסם באוגוסט 2014 ולפיו הקנאביס הרפואי יכול למנוע אלפים מתוך מקרי המוות המדוברים.

מקור: VOX

ראו גם:
7 תרופות שנמכרו למיליונים לפני שהוצאו מהחוק בגלל תופעות לוואי מסוכנות
עובדה: הסמים החוקיים הם הקטלניים ביותר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר