מה התוקף של פרחי קנאביס – ואיך להאריך אותו

מתי פרח קנאביס הוא כבר פג תוקף, מה קורה לו וכיצד הוא משתנה עד אז ואיך לשמור על איכותו לאורך זמן - כל מה שצריך לדעת על אחסון נכון ושמירה על טריות ואיכות של פרחי קנאביס

קרה לכם שבמהלך ניקיון הבית מצאתם פרחון קנאביס קטן באיזו פינה שכוחת אל ושאלתם את עצמכם “כמה זמן זה ישב כאן”? השאלה הבאה שעברה לכם בראש כנראה היתה “מעניין אם עדיין אפשר לעשן את זה”.

אז האם לפרחי קנאביס יש בכלל תוקף? אחרי כמה זמן ניתן עדיין להשתמש בהם וכיצד מומלץ לאחסן אותם כדי להאריך את טריותם ואיכותם כמה שיותר?

האם לפרחי קנאביס יש תוקף?

פרחי קנאביס שיובשו כראוי (איך לייבש נכון) ואוחסנו בתנאים אידאלים (אותם נפרט מיד), לא יהיו פגי תוקף במובן של להוות סכנה בריאותית לצרכן, למרות שכעבור כשנה חלה דעיכה (דגרדציה) בתכולת הקנבינואידים והטרפנים בקנאביס, כך שאיכות התפרחת, ההשפעה הפסיכואקטיבית והארומה של הצמח עלולים להיפגע – וכך גם חוויית הצריכה.

מצד שני, תנאי אחסון לא נאותים עלולים לגרום להתפתחות עובש המהווה סכנה בריאותית ממדרגה ראשונה (איך לזהות עובש? כאן).

לדבריו של מייקל בקס, מחבר הספר “בית מרקחת לקנאביס” (Cannabis Pharmacy), “תפרחת קנאביס יבשה דומה במהותה לכל צמח מיובש אחר. הפרחים ילכו ויאבדו מהשמנים שלהם באמצעות אידוי או פירוק (דקומפוזיציה).”

לדברי בקס, ה’טרפנים‘ – רכיבים הנמצאים באלפיהם בכל הצמחים וגם בקנאביס והם שאחראים בין השאר גם לניחוחות – יהיו הראשונים לאבד מהאיכויות שלהם. בשלב מאוחר יותר גם ה’קנבינואידים’ – רכיבי הקנאביס THC, CBD וכד’ – יתפרקו אט אט.

גם זה בטח יעניין אותך

“קנאביס שאוחסן נכון, הרחק מאור וחום, לא יתקלקל לעולם אמנם, אבל הוא יאבד בהדרגה את הארומה,” מסביר בקס. “בשלב מסוים גם ההשפעה הפסיכואקטיבית תשתנה בהתאם להרכב הקנבינואידים החדש שנוצר.”

הקנבינואיד הפסיכואקטיבי המפורסם THC מתפרק עם הזמן והופך לתרכובת אחרת הנקראת “קנבינול” (CBN), לו מייחסים בין היתר השפעה מרדימה ומעייפת. יש הסוברים שאחת הסיבות לכך שקנאביס “רפואי” בישראל נחשב לעתים ל”מפיל” יותר מקנאביס טרי מגידול ביתי’ הוא משך האחסון הארוך בטרם ההגעה ללקוח והתפרקות חלקית שלו ל-CBN.

מנגד מזהיר בקס כי תוקף הוא לא הנתון היחיד אליו יש להתייחס בשאלת איכותו של קנאביס ישן. לדבריו צריכת קנאביס שאוחסן בתנאים לא נאותים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות של ממש. “קנאביס שלא יובש ואוחסן כראוי, עלול להירקב ולהביא להתפתחות של עובש מסוכן,” הוא אומר.

באופן כללי ממליץ בקס להשתמש כמו תמיד בחוש הריח. “אם לפרח אין ניחוח של קנאביס – עדיף להימנע מלצרוך אותו.”

תנאי אחסון מומלצים לקנאביס

אחסון נכון של קנאביס הוא לא “מדע טילים”. בסך הכל יש צורך לשמור על מספר מדדים פשוטים:

טמפרטורה – ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס, נוטה להתפרק בחשיפה לחום. לכן מומלץ לשמור על הפרחים באזור קריר, עם עדיפות לא יעבור את רף ה-20 מעלות.

לחות – אחוזי לחות גבוהים עלולים לגרום להתפתחות עובש שיהרוס את התפרחת כליל. ההמלצה עבור אחוזי לחות אידאלים תהיה לשמור על טווח של 59%-62% אחוזי לחות, אולם אין מניעה שאחוזי הלחות יהיה גם מעט נמוכים יותר, אך לא גבוהים יותר!

אור – אור הינו הגורם המשמעותי ביותר להתפרקות של קנבינואידים במהלך האחסון. מסיבה זו יש לשמור על הפרחים במקום חשוך ככל האפשר ועדיף אטום לחלוטין – או לכל הפחות לא מואר בעוצמה ובקביעות.

אוויר – חשיפה ממושכת לאוויר וריכוזי חמצן גבוהים גם הם יזרזו את תהליך ההתפרקות של ה-THC ויתרמו להפיכתו ל-CBN, שהשפעתו כאמור מרדימה ומעייפת.

חומר האחסון – ההמלצה הרווחת היא לאחסן את פרחי הקנאביס בצנצנת אטומה ככל האפשר. מתקני אחסון אחרים יכולים אף הם להוות פתרון לאחסון זמני אולם לאורך זמן הם עלולים לפגוע בתוצר. צנצנות עשויות פלסטיק או שקיות פלסטיק כמעט שלא מבודדות חום ועלולות לפגוע בטעם ובארומה. החיכוך שלהם עם הפרחים יוצר לעתים חשמל סטטי הפוגע בטריכומות. השיטה הגרועה ביותר לאחסון קנאביס – וגם הנפוצה ביותר – היא שקיות ניילון.

אחסון במקרר – יש הנוטים לאחסן את הקנאביס שלהם במקרר מתוך מחשבה כי הטמפרטורה הנמוכה תסייע בשימור האיכות, אולם תנודות תכופות באחוזי הלחות במקרר הופכות אותו לפתרון מאוד לא מומלץ. גם מאחסון במקפיא עדיף להימנע מכיוון שהטמפרטורות הנמוכות עלולות לגרום לטריכומות להשבר וליפול מהצמח.

תוספת טריות וטעם – ניתן להקנות לפרחים טעם פירותי ואקסטרה טריות באמצעות הנחת קליפת פרי בתוך הצנצנת. אולם יש לשים לב היטב כי מהלך שכזה עשוי להגביר באופן ניכר את אחוזי הלחות ולגרום לעובש חמור.

אוורור כלי האחסון – מומלץ וחשוב לפתוח מדי פעם בפעם את כלי האחסון בו יושבים הפרחים בכדי למנוע מאחוזי הלחות לעלות ובעיקר בשביל לאפשר לאוויר במיכל להתחדש.

פתרונות אחסון מומלצים

הבנה של הפרמטרים הרלוונטים שהוזכרו לעיל תסייע לכל אחד לאחסן את פרחי הקנאביס שלו בצורה אידאלית ללא צורך בהוצאות מיותרות. עם זאת, חובבי גאדג’טים למיניהם, או סתם כאלה שמעוניינים לנסות ולשמר את הקנאביס ברמה הגבוהה ביותר, עשויים להתעניין במספר מוצרי אחסון מקוריים המצויים היום בשוק:

מגירת מהגוני – חברת “קנאדור” (“Cannador”) משווקת מגירות אחסון ייעודיות לקנאביס, שאמורות לשמור על איכות הפרחים לאורך זמן. לדברי החברה, עץ המהגוני ממנו עשויות המגירות, מסייע בשמירה על אחוזי לחות אידאלים ובנוסף אינו מפיץ חומרים הפוגעים בטעם ובארומה של הפרחים.

תיבת אחסון קנאביס של קנאדור
תיבת אחסון קנאביס של קנאדור

את מגירות המהגוני של “קנאדור” אפשר לרכוש באתר החברה במחיר שנע בין 160$ (מגירה קטנה המתאימה ל-2 זנים שונים) ועד 308$ עבור מתקן המתאים ל-6 זנים עם סליק מיוחד לאביזרים נלווים.

מיכלי האחסון של Cvault – כלי אחסון העשויים מפלדת אל חלד, אטומים לגמרי לאור ועם אפשרות סגירת ואקום בטבעת סיליקון לאטימה מוחלטת. בחלקו העליון של המכסה ישנו מקום מיוחד למיקום שקיות לחות ייעודיות.

מיכל אחסון Cvault
מיכל אחסון Cvault – עם או בלי שקית לחות – אטום לאור ואוויר

את מיכלי האחסון של Cvault ניתן לרכוש בחנויות הגידול המומלצות וכן בחנויות מוצרי קנאביס ברשת.

שקיות לחות – ישנן מספר חברות המספקות שקיות קומפקטיות דו-כיווניות לשמירה על אחוזי לחות אידאלים. את השקיות מניחים בתוך כלי האחסון והן דואגות לווסת את אחוזי הלחות בהתאם באופן “אוטומטי”.

הבולטות והמפורסמות הן שקיות הלחות של חברת ‘Boveda’ האמריקאית. לדברי נציגי החברה שקיות אלו אינן פוגמות בטעם ובארומה של הצמח והן מיוצרות כפתרון לאחסון מוצרים שונים העלולים להיפגם כתוצאה מאחוזי לחות גבוהים כגון סיגרים, כלי נגינה וגם אוכל.

ניתן לבחור שקיות במבחר רמות שונות של אחוזי לחות, מ-32% ועד 84%, כאשר ההמלצה עבור תפרחת קנאביס יבשה היא שקית ה-62%.

שקיות בובדה BOVEDA
שקיות BOVEDA – שומרות על 62 אחוזי לחות באופן קבוע ואוטומטי

השימוש בשקיות הללו הוא פשוט ונוח: מניחים את השקית במיכל עם פרחי קנאביס וכאשר הלחות בסביבת השקית גבוהה מ- 62%, השקית תספח את הלחות אליה דרך ממברנה חדירה למחצה. במידה ואחוזי הלחות ירדו מ-62%, השקית תשחרר לחות החוצה לתוך מיכל האחסון.

שימו לב שכאשר שהחומר בשקיות מתחיל להתקשח, זו אינדיקציה שיש צורך להחליף אותן. ניתן להשיג את השקיות בחנויות המובילות בארץ במחיר של 15 ש”ח (שקית קטנה) עד 32 ש”ח (שקית גדולה).

חרוזי לחות – חברת “Humidity Bead System” רשמה פטנט על מוצר המכיל משטח של כדוריות בעלות חומר מיוחד, המווסת את רמת הלחות בחלל עד רמת דיוק של 2%. המוצר פותח במקור לשימוש עבור תעשיית הסיגרים והוא דורש לבצע הרטבה של המשטח במים מידי שבועיים-שלושה. ניתן לבחור ברמות לחות שונות החל מ-40% ועד 70%.

כדוריות לחות
כדוריות לחות של HBS

ניתן להזמין את חרוזי הלחות מאתר החברה במחיר שנע בין 25$ (משטח קטן) ל-60$ (משטח גדול).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר