מדריך: כיצד נטפל בטריפ רע

המלחמה בסמים גורמת לכך שדווקא חומרים בעלי סיכון מסויים אינם מפוקחים כלל ועלולים לגרום לאלו הנוטלים אותם לתופעות לוואי שונות המכונות לעתים “טריפ רע”. אז איך נוכל לעזור לחבר שנכנס לטריפ רע? כמה טיפים:

סמים הזייתיים – שהנפוץ בהם הוא LSD – עשויים לפעמים להביא אנשים למצבי מצוקה קשים המכונים “טריפ רע”. מצב זה יכול להימשך דקות ספורות או שעות ארוכות, והשפעתו המצטברת עלולה להיות קשה וארוכת טווח. בטריפ (רע או טוב), הפגיעות הנפשית היא אדירה ואופי התגובות אותם מקבל המטופל מהסביבה יכול להיות ההבדל בין התאוששות מהירה מהמצב לבין נזק פסיכולוגי ארוך טווח.

אז מה אפשר לעשות כשקולטים שמישהו נכנס לטריפ רע? כמה דברים:

טריפ רע

אמון

קודם כל, רכוש את אמונו של המטופל. שכנע אותו שאתה ידיד. עדיף שהטיפול יתבצע על ידי חבר, חברה, או כל מי שהמטופל מרגיש נוח בסביבתו. אם נראה שהמטופל חושש ממך ומעדיף אדם אחר, אל “תיעלב” ופנה לו את מקומך.

הפחתת גירויים

הבא את המטופל לסביבה שקטה ולא מאיימת. אורות מהבהבים, מקצבים מורכבים, ואפילו טפטים עמוסי פרטים גוזלים מהמטופל אנרגיה מנטלית חיונית. מצד שני, לא להיתפס לפאניקה ולהתחיל לעצב מחדש את החדר. אם אתה לא רגוע, גם המטופל לא יהיה. חשוב מאוד לא לגרום למטופל להרגיש שהוא כלוא או שמגבילים את התנועה שלו.

הרגעה

אנשים נוטים לשכוח שהם תחת השפעת סם. חזור והזכר למטופל שהוא עכשיו בטריפ, שמדובר בתופעה זמנית, ושבעוד מספר שעות יגמר הסיוט. התחושה השכיחה ביותר בזמן טריפ רע היא “זה לא ייגמר לעולם!”. הזכר למטופל שתפיסת הזמן שלו אינה נכונה, ורק נדמה לו שעובר זמן רב.

בטחון

אמור למטופל שהוא נמצא במקום בטוח, בין אנשים טובים, ושכלום לא יפגע בו. אם המצב האובייקטיבי הוא קשה (בפשיטה משטרתית, למשל), נסה להעביר את התחושה שהמצב תחת שליטה ושיש כאן אנשים טובים שיפתרו את הבעיות בקרוב (במקרה כזה מומלץ גם להתפלל שזו האמת).

מנוחה

עזור למטופל להירגע. אפשר להיעזר בשיטות להפחתת לחץ, כמו נשימות עמוקות או עיסוי שרירים – העיקר שינוח. מוזיקה רגועה (אמביינט, למשל) יכולה לעזור.

שיחה

שוחח על נושאים נייטראליים מבחינת המטופל. אם אתה רואה שנושא מסוים מלחיץ אותו או גורם להתרגשות, עבור לנושא אחר. מציאת נושא משמח ומעניין עבור המטופל עשויה לפעמים להוציא אותו ממצב קשה תוך שניות. חשוב מאוד לדבר איתו בשקט בלי לצעוק, להיראות מאיים או לבצע תנועות מהירות.

אמצעי זהירות

אם המטופל עובר טראומה פיזית, נפשית או אפילו רגשית, ואינו מגיב, יש לדאוג לעזרה רפואית מיידית.

למרות שרוב המטופלים מגיבים באופן חיובי לשיטה שהסברנו, ישנם סמים (כמו איינג’ל דאסט שהשימוש בו בארץ נדיר, או השילוב המטופש של קוקאין עם LSD), שעלולים לגרום באופן פתאומי להתנהגות תוקפנית או אלימה. היה זהיר יותר כל עוד אינך יודע מה לקח המטופל.

לסיכום

חשוב להזכיר למטופל מי הוא, איפה הוא נמצא, שהוא לקח סם – שהשפעתו פגה לבסוף – והוא לא ימות או ישתגע מזה.

חשוב לציין שדווקא האיסור על השימוש בחומרים מסויימים ורדיפת הצרכנים – היא זו שגורמת לבורות ולחששות, לטעויות בחישוב כמויות נכונות לשימוש ובאופן כללי למוצרים באיכות ירודה הרבה יותר.

המדריך פורסם במקור באתר “האגודה נגד המלחמה בסמים”.

ראו עוד:
טריפ רע / צ’רלס בוקובסקי
“מה יש בשקית שלי” – בודקים סמים במסיבות טבע
להסביר במקום לעצור – פרויקט “טריפ”
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)
טריפ ריפורט: איך להשתמש בפטריות קסם
טריפ הפסילוסיבין הראשון שלי
טריפ בריא: LSD יכול להיות טוב עבורך
צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר