מדינות ערב באו”ם: “בעד המלחמה בסמים – עונש מוות חוסך כסף”

לקראת ועידת האו”ם ובמקביל לתמיכה הגלובלית בהפסקת הפללת צרכני הסמים, נציגי מדינות ערב קוראים דווקא לתמיכה בעונשי מוות כנגד סוחרי סמים. לצורך כך אף הקימו מתחם משותף בכנס ועידת הסמים השנתית של האו”ם שנערך השבוע. “ויתור על הענישה החמורה הוא ניצחון לסוחרי הסמים,” אמרו.

במהלך כנס ועידת הסמים השנתית של האו”ם (UN’s annual narcotics meeting) שהחל השבוע (ב’) בוינה, אוסטריה, הקימו מדינות ערב מתחם דוכנים התומך בהקשחת מדיניות המלחמה בסמים וענישת הצרכנים. בעוד מרבית המדינות בעולם לא מייחסות חשיבות רבה לכינוס זה, את עיקר תשומת הלב מושכות דווקא המתנגדות הגדולות בעולם.

המדינות החברות במתחם המיוחד שהוקם היו ערב הסעודית, איראן ואיחוד האמירויות, בכולן קיימים חוקי סמים חמורים ביותר שבגינם מוצאים להורג מדי שנה בין עשרות למאות צרכני וסוחרי סמים שאינם אשמים בעבירות אחרות. מרבית עבירות אלו מתייחסות לקנאביס בלבד, אך עובדה זו אינה מונעת מהשלטונות במדינות אלו להוציא את הסוחרים להורג בהמוניהם.

“ביטול עונש המוות – ניצחון לסוחרי הסמים”

התוכן העיקרי בדוכני ההסברה של המדינות הערביות נע בין תמונות של ערימות סמים מוחרמים עולות באש – בעיקר של “קפטגון” הסם הממריץ המכונה גם “הסם של דעא”ש” – לבין הודעות מוקלטות ופוסטרים בגנות הסמים השונים.

מרבית התוכן הוגדר על ידי התקשורת האמריקאית בתור “פרופגנדה שגרתית”, אך גולת הכותרת של האירוע הייתה “מתחם הקפה” של מועצת מדינות המפרץ (GCC) בו נערך דיון בחשיבותה של הוצאה להורג במקרים של עבירות סמים.

ועידת הסמים של האו"ם - מיצג מדינות המפרץ שתומכות בהוצאה להורג של עברייני סמים
מיצג מדינות המפרץ בכנס האו”ם | צילום: Samuel Oakford/VICE News

סעיד מוסלי (Saeed Musleh), נציג המועצה שקיים את הדיון השוטף באוהל, טען כי ויתור על הענישה החמורה מהווה “ניצחון לסוחרי הסמים” שכביכול אשמים “ברצח הנוער והחברה” ביחד עם צרכני הסמים שרוכשים אותם מהם. בתוך הצהרה זו נכלל, על פי הגדרת המועצה, כל סוג של סחר או שימוש בסמים ללא תלות בסוג או בכמות, גם אם העבריין המואשם אינו קשור לעבירות של אלימות.

עונש מוות = חסכון כלכלי

חשוב לציין כי מרבית הענישה אינה מכוונת כלפי הצרכנים אלא כלפי הסוחרים, אך גם הצרכנים הקטנים ביותר עלולים בנסיבות מסוימות למצוא עצמם מתמודדים במדינות אלו עם מאסר עולם ואפילו עונש מוות.

קמפיין הסמים החדש וההזוי של סינגפור - דמויות מצוירות על סמים קשים
קמפיין הסמים החדש של סינגפור – דמויות מצוירות על סמים קשים

הטיעון העיקרי שהוצג בעד עונש המוות, מלבד “אשמתם” של כלל עברייני הסמים בהרס החברה, הוא החיסכון הכלכלי שמפיקה המדינה כאשר סוחרים מוגדרים בתור אסירים בטחוניים ומוצאים להורג, במקום לחיות בכלא על חשבון משלם המיסים.

מדינה נוספת שקטפה תשומת לב תקשורתית במהלך הכנס היא סינגפור, שהשיקה את קמפיין האנטי סמים החדש והמוזר שלה, המציג חיות מצוירות המכורות לסמים. חוקי הסמים בסינגפור אמנם מעט פחות נוקשים מאשר במדינות ערב ובדרך כלל לא נגזרים עונשי מוות, אך הקמפיין החדש שכרגיל אינו מבוסס על מחקרים או הוכחות מדעיות, מציג בורות טהורה ושגרתית ברוח המלחמה בסמים.

“חבל שזה מי שנותן את הטון”

“המייצגים שראינו הם אינדיקציה עצובה למי נותן את הטון בתוך תהליכי החקיקה של האו”ם,” אמר אדוארד פוקס (Edward Fox), חבר בארגון Release הקורא להפסקת הפללת צרכני הסמים וזה שפירסם השבוע דו”ח מיוחד ובו 30 המדינות שכבר אישרו דה קרימינליזציה.

המייצגים מראים באופן ברור כי ישנן מדינות שמתכוונות להמשיך ולשמור על מדיניות הסמים הנוקשה שלהן למרות המלצת האו”ם להפסקת הענישה, אך בעקבות הכנס המיוחד שייערך באפריל הקרוב (UNGASS 2016) צפויות מרבית מדינות העולם לאמץ מדיניות סמים מקלה יותר ולזנוח את המלחמה המיותרת.

ראו עוד:
הלגליזציה בארה”ב שברה את קרטלי הסמים במקסיקו
המהפכה השקטה: כל המדינות שכבר אישרו אי הפללה
תומכי קנאביס מתארגנים לעישון מחאתי מול הבית הלבן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר