מאות גרמים של קנאביס וחשיש נתפסו בספינת קרב של חיל הים

לוחמים מיחידה מובחרת של חיל הים נעצרו ונשלחו למאסר לאחר חקירת מצ"ח שהעלתה כי הם נהגו לצרוך קנאביס וחשיש באופן קבוע על הספינה, כולל במהלך פעילות מבצעית.

לוחמים מצטיינים מיחידה מובחרת של חיל הים החזיקו קנאביס וחשיש על ספינת קרב של חיל הים ואף עישנו במהלך פעילות מבצעית, כך עולה מכתב אישום שהוגש לאחרונה על ידי הפרקליטות הצבאית.

על פי פרטי כתב האישום שחלקם נחשפו בכתבה של שמעון איפרגן באתר מאקו, החיילים החזיקו את הקנאביס במשותף בכספת מיוחדת הנמצאת בבטן הספינה וכן בחדריהם.

ספינת קרב חיל הים צבא (צילום: אביר סולטן, פלאש90)
ספינת קרב של חיל הים (צילום: אביר סולטן, פלאש90)

“זה לא עוד מקרה של חייל שנתפס על שכטה”, אומר לאיפרגן גורם בכיר בחיל הים ומציין כי הוא מאוכזב. “אלה לוחמים מהטובים בחיל הים, חבר’ה שנבחרו בפינצטה ושהיו אמורים לשרת בעתיד בתפקידים בכירים”.

חייל ביחידה מספר: “היו דיבורים על לוחמים שמביאים מהבית גראס וחשיש ומעשנים על הסיפון, אבל אף אחד לא האמין שזה נכון, חשבו שזאת סתם רכילות, הרי החבר’ה פה הם הטופ שבטופ. זה אנשים שמתקבלים אחרי מבחנים קשים, מבדקי אמינות. הערכיות שלהם אמורה להיות ברזל, זה הבסיס”.

למרות שהיו שמועות על שימוש בקנאביס על הספינה בתחילה לא נקטו המפקדים בסנקציות כלשהן, אבל לאחר שאחד המפקדים הבחין בנייר שבצבץ מכיסו של אחד החיילים הוא ביקש לראות וזיהה שמדובר בקנאביס.

החקירה החלה ובמסגרתה התגלה כי ישנם חיילים שרכשו קנאביס בטלגראס ונהגו לעשן בזמן פעילות על הספינה. כשהחוקרים פשטו על הספינה הם איתרו מאות גרמים של קנאביס וחשיש.

על פי ‘מאקו’ העיד קצין מצ”ח כי החיילים שנחקרו הגיעו מוכנים לחקירה, הכחישו שעישנו קנאביס ואצל חלקם אף נמצאו בדיקות שתן נקיות. “היה קשה לשבור אותם, החקירות נמשכו עמוק לתוך הלילה וכמה העדיפו לשמור על זכות השתיקה. בסופו של דבר הצלחנו לגרום לחייל אחד להפליל את כולם,” אמר.

בין השאר התגלה ש”שווארמה” הייתה מילת הקוד לקנאביס בשיחות בין החיילים. “בדיוק הזמנתי שווארמה. אחי, הקססונית של ע’ עם החומר והכל אצלי”, כתב אחד הלוחמים לחברו.

“זה קרה לפחות 20 פעם בחצי השנה האחרונה,” העיד אחד הלוחמים שנעצרו. “היינו יורדים לחדר הקטן עם חומר שכל אחד מביא לעצמו ומעשנים שם, מתחלקים באביזרים ומגלגלים”.

ספינת קרב של חיל הים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
ספינת קרב של חיל הים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

מפקד הספינה, קצין בדרגת סא”ל, העיד על פי הדיווח בפני חוקרי מצ”ח כי מדובר בסכנה אמיתית. “מספיק שאחד החיילים מסטול אחרי שעישן גראס והספינה יכולה לטבוע כתוצאה מתקלה פשוטה”, אמר. “חייל כזה עשוי גם לפלוט פרטים על פעילות היחידה, לצלם את הספינה מבפנים או בטעות להתעסק עם הנשק בזמן שהוא מסטול ולסכן חיי אדם. במידה וחייל יפעיל מערכת שלא צריך להפעיל זה יכול לסכן את הספינה”.

החיילים נעצרו ולאחרונה הגישה הפרקליטות הצבאית כתבי אישום. על רובם נגזרו עונשי מאסר בפועל של חודשיים עד שלושה, לצד הורדה בדרגה. “אנחנו עדיין אוספים פה את השברים”, סיכם גורם ביחידה. “מבחינתנו זו מכה קשה. אפשר לומר שזה קו פרשת המים”.

דובר צה”ל מסר בתגובה: “בחודש פברואר 2019 הוגשו לבית הדין הצבאי כתבי אישום נגד חיילים המשרתים בחיל הים, בהם יוחסו עבירות של שימוש בסם בנסיבות אזרחיות וצבאיות, לרבות על כלי שיט. צה”ל מוקיע כל שימוש בסמים וימשיך לנקוט במגוון אמצעים על מנת לסכל ביצוע עבירות סמים בשורותיו”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר