טוען...

לא הסמים הם שגורמים להתמכרות

התאוריה הרווחת בנוגע להתמכרות לסמים, לפיה הסמים עצמם הם הגורמים להתמכרות, מבוססת על ניסויים שנויים במחלוקת שנערכו באמצע המאה הקודמת. תאוריית “פארק החולדות” מנגד מראה כיצד ההתמכרות לסמים היא תוצר לוואי של הצורך להתנתק והמחסור בסביבה מאתגרת ותומכת.

הדעה המדעית הרווחת כיום בנוגע להתמכרות לסמים, לפיה התמכרות נגרמת אך ורק מעצם צריכת הסמים עצמם, מבוססת כמעט כולה על ניסויים שנערכו בחולדות בשנות ה-70 במטרה לבדוק עד כמה סמים כמו קוקאין והרואין מסוכנים וממכרים.

ברוס אלכסנדר, פרופסור לפסיכולוגיה, ניסח בעבר תאוריה אחרת בנוגע למקור ההתמכרות לסמים, המכונה תאוריית “פארק החולדות” או “תאוריית הכלובים”. תאוריה זו מסבירה מדוע הניסויים שנערכו בעבר שגויים מיסודם, ומדוע מדיניות ההפללה כנגד צרכני הסמים היא בעלת משקל רב בהתפתחות התנהגות התמכרותית.

צפו:

https://youtu.be/uY9WEBDReqw

התמכרות – תוצר לוואי של מדיניות ההפללה

צרכני סמים שחיים היום תחת מדיניות ההפללה וסובלים מדיכוי, נידוי חברתי, ואף מענישה קיצונית כמו כליאה, עתידים להישאר במעגל הסמים והכלא ללא יכולת אמיתית לצאת ממנו.

מעגל הסמים והכלא, בו נמצאים היום מאות אלפי אסירים ומכורים בכל העולם, הוא בדיוק כמו כלוב ריק וחסר אפשרויות, בו הדרך היחידה לסבול בשקט היא להשתמש בסמים נוספים.

הדרך היחידה לצאת מכלוב זה היא לברוא מציאות שונה – “פארק חולדות”, בו מגוון האפשרויות החיוביות ימנע מהחלשים לזלוג לשוליים השליליים, ובו אלו שזלגו יקבלו את הטיפול ההולם במקום עונשים מיותרים.

על פי התאוריה של פרופ’ אלכסנדר, ביטול של מדיניות ההפללה יוביל ל”יציאה מהכלובים” ובניית עתיד חברתי טוב יותר, שיאפשר לצרכני הסמים להיפטר מהצורך להתנתק. על ידי מניעה של צורך זה, טוען פרופ’ אלכסנדר כי יבוטל מקורה של ההתמכרות והיא תיעלם.

תודה למועצה לשינוי התודעה על תרגום הסרטון.

ראו עוד:
כך קפה משנה את השפעת הקנאביס
כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?
דוקו: “מרשם להתמכרות”
קופי אנאן קורא ללגליזציה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר