כתב האישום נגד ד”ר קנאביס חושף: כך עבדה השיטה

חודש אחרי שנעצר יחד עם צוות ‘מרפאת שלומות’, הוגש היום (ב’) כתב אישום חריף נגד ד”ר אברהם דותן, המכונה מאז פרסום הפרשה ד”ר קנאביס, ונגד שותפו, רועי חברה. בכתב האישום נחשפת השיטה במסגרתה חולקו רישיונות קנאביס בלתי חוקיים. הם מואשמים בשוחד, מרמה, הפרת אמונים, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, אספקת סם מסוכן, עבירות מס והלבנת הון. “מחומר החקירה עולה שהיו אנשים שקיבלו המלצה, אפילו שלא כאבה להם הזרת,” אומר השופט. לקוחות מעידים: “הרופא לא בדק אותי, התייחסו אליי כמו אל אוליגרך”, ואחר: “אני סטלן, באתי בקטע סבבה”

ב-7 בנובמבר התפוצצה “פרשת ד”ר קנאביס”, במסגרתה נעצר אחר הרופאים הבכירים בישראל, ד”ר אברהם דותן, בחשד שיחד עם צוות עובדים, ואף בשיתוף עם גורם בכיר בארגון פשיעה, “סידר” המלצות קנאביס רפואי לחולים בעבור בצע כסף.

פרשת ד”ר קנאביס

עשרות אנשים נעצרו במהלך חקירה סמויה שכללה ביקורים של שוטרים סמויים, בחשד ששיתפו פעולה עם ד”ר דותן ברשת שסחרה במרשמי קנאביס תמורת שוחד שהגיע למיליוני שקלים. על פי החשדות הוא ושותפו עסקו עוד מאז שנת 2011 ועד שנת 2015 בקשר עם מתווכים ש”השיגו” לקוחות (חולים) ובנו עבורם תיקים רפואיים פיקטיביים לכאורה, כדי לגרום למשרד הבריאות לספק רישיון.

הצוות עבד בין השאר תחת השם “מרפאת שלומות” (שזמינה גם כעת) ועל פי החשדות דרש מהמטופלים סכומים שנעו בין 10 ועד 15 אלף ש”ח. עם זאת מבדיקה שערכנו במגזין קנאביס עוד בתחילת השנה, ננדרשנו לשלם כ-3,000-4,000 ש”ח ולא כפי שטוענים כעת. יש לציין כי הצוות מעולם לא ניסה להסוות או להסתיר את ייעודו, כולל פרסומות שהוצגו ברשת באופן גלוי לחלוטין.

אברהם דותן - מושחת או רובין הוד?
ד”ר אברהם דותן (ד”ר קנאביס)

“פנו אלי אנשים עם כאבים, אני נעניתי ובמקום שיקנו בעולם התחתון ויהיה פה סחר בסמים – אני רק ייעצתי”, הסביר אז דותן. “לא קיבלתי כסף, לא לקחתי כסף ולא עסקתי בסחר בסמים”.

על אף שלכל אורך הדרך כפר ד”ר דותן בהאשמות שהוטחו נגדו, ולמרות שבפועל משרד הבריאות הוא זה שמאשר את הרישיונות בעוד הרופא רשאי רק להמליץ, הבוקר (ב’, 7.12) הוגש נגדו כתב אישום חמור ביותר.

כך עבדה השיטה

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין נעם שביט ואורנה פינטו-גפסון מפרקליטות מחוז תל אביב, פעלו הנאשמים לקידום הקשר הפלילי משנת 2011 ועד 15 באוקטובר 2015. כך עבדה השיטה:

1. הצוות יצר קשר עם לקוחות שרצו לקבל רישיון קנאביס בתמורה לתשלום: לאחר יצירת הקשר נקבע ללקוח תור במרפאת הכאב בבי”ח וולפסון, שם עבד ד”ר דותן כמנהל בכיר, שלא דרך מערכת זימון תורים ולמועד מוקדם באופן משמעותי מזה שניתן היה לקבל דרך מערכת זימון תורים.

2. בסמוך לכך נפתח ללקוח תיק רפואי במרפאות החוץ של בית החולים. לאחר פתיחת התיק הוא הועבר ישירות לאחריותו של ד”ר דותן, בכובעו כמנהל במרפאת הכאב.

3. ד”ר דותן איפשר לצוותו להשתמש בחותמתו הרשמית, בעזרתה ניפקו הנאשמים עבור הלקוחות “טופס בקשה לרישיון שימוש בקנאביס רפואי” ומסמכי “גיליון בדיקה ומעקב” החתומים בחותמת ד”ר דותן. ההמלצות שנשלחו למשרד הבריאות ענו לכל התנאים הקבועים בנוהל 106, אך בפועל מרביתם הכילו רישומים כוזבים בידיעה ובהסכמת הנאשמים – כך על פי כתב האישום.

“לא בדקו אותי בכלל”

מתמלולי עדויות הלקוחות במשטרה עולה השיטה בה פעל הצוות. “פניתי למשרדו, נכנסתי ואמרתי לו אני מעוניין בתחילת תהליך בהסדרת רישיון לקנאביס רפואי. הרופא אמר שיש איזה תהליך שאני צריך לעבור, ואז הוא אמר לי בחוץ יש בחור שמן שעונה לשם רועי – לך אליו והוא יגיד לך מה לעשות. הוא ישב בכיסאות, פניתי אליו, בסוף תהליך הבדיקות הוא אמר לי אתה תצטרך לזרוק לי כמה אלפים”.

לדבריו, “הוא אמר שזה בעבור זירוז הליכים, אם אני לא טועה הוא דרש 12 אלף שקלים. אני שילמתי לו בתשלומים את כל הכסף במזומן. רועי דיבר איתי בצד ושאל אם אני מעשן גראס. הוא אמר שהוא יכול לקחת אותי לרופא, שאני אוכל לקבל רישיון לאישור לשימוש בקנאביס, אמר שיש לו חבר שהוא מכיר במרפאת כאב, פרופסור, ושהוא יכול לקדם לי הכול ומהר. הוא שאל כמה פעמים אם אני רוצה לקדם את העניין של הרישיון, בסוף הוא אמר לי לבוא למרפאת כאב בבית חולים וולפסון.”

“באתי שם לדלפקים, שאלתי איפה המרפאת כאב, אמרה שסגור, ואז רועי ירד למטה אלי ופתאום הפקידה פתחה לי את הדלפק, פתחה לי תיק ונתנה לי הפניות לבדיקה שרועי אמר לה. ישר נכנסתי לעשות צילום, היו לפני אנשים והכניסו אותי לפני כולם, כאילו אני איזה אוליגרך. היו שם אנשים באמת חולים, ואותי הכניסו בלי תור בכלל. כאשר הייתי בבית החולים עם רועי במרפאת כאב בוולפסון, אפילו רופא לא בדק אותי”, סיפר.

מטופל אחר סיפר בפה מלא כי בכלל לא ניגן על בעיה רפואית בדרך לקבלת ההמלצה המיוחלת. “אני סטלן, ניסיתי להוציא אישור בקטע של סבבה”, אמר.

שוחד במאות אלפי שקלים

עוד נכתב בכתב האישום כי מלבד הפעלת ה”עסק” והרווחים שהגיעו לסכומי עתק, הנאשמים אף נמנעו מלדווח על הכנסותיהם כמתחייב, בכוונה להתחמק מתשלום מס כדין.

הם מואשמים כעת שניפקו וניסו לספק רישיונות קנאביס לעשרות רבות של לקוחות, במרמה בנסיבות מחמירות, ובתמורה לסך של לכל הפחות 356,106 שקלים, תוך שד”ר דותן מקבל מתוך סכום זה כספי שוחד.

במהלך הדיון אמר השופט מנחם מזרחי כי: “מחומר החקירה עולה שהיו אנשים שקיבלו המלצה, אפילו שלא כאבה להם הזרת”.

עו”ד גיל פרידמן המייצג את ד”ר דותן, מסר כי: “הלקוח שלי הוא רופא מזה 30 שנה. הוא נתן המלצות רק כאשר הוא חשב שהאדם שמולו סובל, ורק כך ניתן לעזור לו. הוא אומר שהוא רק ממליץ ולא מאשר, והוא חושב שעדיף שהוא יקנה את הקנביס בצורה חוקית ולא בדרך אחרת. הוא לא לקח כספים כשוחד”.

ראו עוד:
מה בדיוק מכר ד”ר קנאביס?
מטופליו של ד”ר אברהם דותן יעברו בדיקה מחדש

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר