כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים

כימיקלים מחקריים הם חומרים חוקיים לחלוטין המדמים את השפעתם של חומרים המוגדרים כ"סמים בלתי חוקיים" כמו קנאביס, LSD, קוקאין, MDMA ועוד. כך יכול כל אחד להשיג סמים מסוכנים באינטרנט בקלות ובמהירות – תוצאה של המדיניות המכונה "המלחמה בסמים".

מאת: שי פרידמן

אין דבר שממחיש בצורה ברורה יותר את כישלון המלחמה בסמים כמו העובדה שכל אדם יכול ברגע זה ממש, דרך חיפוש קצר בגוגל, להזמין כמויות בלתי מוגבלות של קוקאין, LSD, מת'אמפטמין, MDMA, קנאביס, DMT וקטאמין. טוב, לא בדיוק – בעוד שכל הסמים שציינתי כאן אינם חוקיים, ישנן כיום עשרות תרכובות כימיות דומות להם שנמכרות באינטרנט (הרגיל) כמו סוכריות – תרכובות אלו מכונות Research Chemicals, כימיקלים מחקריים.

כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים

כימיקלים מחקריים הם תרכובות פסיכואקטיביות חדשות שעדיין לא הוצאו מחוץ לחוק. הם נמכרים באינטרנט לכל דורש מאז תחילת שנות ה-2000, תחת התווית "לשימוש למטרות מחקר בלבד" או "לשימוש כקטורת", ובשנים האחרונות הם צברו תאוצה עצומה. הכימיקלים מוחלפים כל הזמן בחומרים חדשים על מנת לשמור על מעמדם החוקי, ובתאוריה ישנם אינסוף כימיקלים כאלו, זה רק עניין של לגלות אותם. הכימיה היא בלתי מוגבלת, בעוד שהחוק מוגבל. לכן האכיפה של השוק החדש הזה נועדה לכישלון – על כל כימיקל שמוצא מחוץ לחוק יש כבר באותו היום 5 חדשים שמוכנים להחליף אותו.

כולנו מכירים את "נייס גאי", קנבינואידים סינתטיים מסוכנים שנרכשים באינטרנט בצורת אבקה זולה במיוחד ולאחר מכן מרוססים על עלים ונמכרים בקיוסקים ברווח גדול – אבל זה רק קצה הקרחון. בנוסף לקנבינואידים הסינתטיים שמחקים את ההשפעה של THC, ניתן למצוא באינטרנט גם עשרות כימיקלים שמחקים את ההשפעה של LSD, MDMA, DMT, PCP, קטאמין, קוקאין, מת'אמפטמין, ועוד מגוון סמים אחרים. כולם נמכרים במחירים מגוחכים בהשוואה לסמים שהם מחקים, ובצורה חוקית לחלוטין. רבים מהכימיקלים המחקריים העכשוויים הם חזקים בהרבה מהכימיקלים שהם נועדו לחקות מלכתחילה, כמו שיודע כל מי שניסה לעשן 'נייס גאי'.

ראו: האמת על נייס גאי וסמי פיצוציות – מהאיש שהמציא אותם
ממציא הנייס גאי: "בני אדם לא אמורים להשתמש בזה"

מה זה בדיוק "כימיקלים מחקריים"

גם אם מעולם לא שמעתם על העולם הזה של כימיקלים מחקריים – סביר להניח שכבר השתמשתם בהם בלי לדעת. רוב האנשים ששלחו דגימות של מה שנמכר להם בתור MDMA או LSD ואפילו קוקאין לניתוח כימי בשנים האחרונות (שירות שניתן חינם בכמה אתרי אינטרנט) הופתעו לגלות שהדגימה שלהם כלל לא הכילה MDMA, LSD, או קוקאין, אלא כימיקלים מחקריים שנועדו לחקות אותם.

כימיקלים מחקריים
כימיקלים מחקריים

המימדים של התופעה הזו הם פשוט בלתי נתפסים – לפי מקורות מסויימים כ-50% מהאסיד שנתפס באירופה בין 2010-2013 היה למעשה כימיקלים מחקריים. הסיבה היא פשוטה מאוד – הרבה יותר זול עבור דילר לרכוש כימיקלים מחקריים באינטרנט ולמכור אותם בתור LSD, מאשר למכור LSD אמיתי. בנוסף, אם הוא נתפס עם אותם חומרים – אי אפשר להאשים אותו בשום דבר, מכיוון שהם חוקיים, וכך הוא תופס שתי ציפורים במכה אחת.

גם משתמשים מנוסים יתקשו להבדיל בין LSD לאחת מהנגזרות האינטרנטיות הפופולאריות שלו, כמו 25i-nbome. אם לצטט את אורי וולף, ראש המעבדה האנליטית במשרד לביטחון פנים מדיון שהתקיים בכנסת בשנה שעברה בנושא כימיקלים מחקריים: "NBOMe זה חומר שאפשר לצרוך בשתי צורות, או כאבקה ואנחנו מוצאים אותו בקפסולות, או שבתוך התמיסה שלו טובלים בולים, ובבולים האלה משתמשים כתחליף ל-LSD. בשנה האחרונה הגיעו אליי למעבדה כמה עשרות אלפי בולים כאלה שנמכרים כ-LSD, מתפקדים כ-LSD, אבל לא ניתן היה להאשים אנשים על החזקה של החומר LSD, ועכשיו אני מקווה, בעקבות השינוי, נוכל לעשות גם את זה."

כן חוקי, לא חוקי: קרב אבוד מראש

החומר המדובר, 25i-Nbome, כבר הוצא מחוץ לחוק בישראל בשנה שעברה לאחר שעשרות אלפי ישראלים כבר השתמשו בו תחת הרושם שמדובר ב-LSD, ואחרי שדילרים עשו מיליונים מההפצה שלו תחת המסווה של LSD. אבל כפי שציינתי קודם, ברגע שכימיקל אחד מוצא מחוץ לחוק כבר יש רשימה ארוכה של כימיקלים חדשים להחליף אותו: 25C-Nbome, 2C-C-NBOMe, 2C-B-FLY, 2C-I-NBOMe, 2C-D, 2C-T-7 ועוד רבים הם בעלי השפעה דומה ל-25i-Nbome והם עדיין חוקיים בארץ.

כפי שניתן לראות – הקרב הזה ממש לא הולך להיגמר בזמן הקרוב. הרבה פעמים שמעתי אנשים מודים בצער שהם קנו אסיד "עם ספידים". למעשה אין כזה דבר, המינון המינימאלי של אמפטמינים ("ספידים") הוא גדול מדי מכדי שיהיה אפשר להכניס אותו בבול קטן של אסיד. האמת היא שמדובר בקבוצה בפני עצמה של כימיקלים מחקריים שנקראים "אמפטמינים פסיכודליים", כמו DOC, DOM ועוד.

מוכרים כימיקלים מחקריים באינטרנט
כימיקלים מחקריים לקנייה באינטרנט

הדרך היחידה לדעת בוודאות האם האסיד או האקסטזי שרכשנו הוא באמת מה שאנחנו חושבים שהוא, היא בעזרת ערכת בדיקה. ערכת בדיקה ניתן לרכוש בכ-20$ באתר הבא למשל: http://www.dancesafe.org/shop/. השימוש בערכת בדיקה מומלץ במיוחד עבור כל מי שרוכש סמים במסיבות טבע. הערכה הזו יכולה להציל חיים!

בשנת 2009 מתו 5 אנשים שרכשו באינטרנט כימיקל מחקרי פסיכודלי בשם 2C-B-FLY וקיבלו בטעות כימיקל חזק פי 100 עם שם דומה שנקרא Bromo-Dragonfly. בין המתים היה גם המנהל של האתר שממנו בוצעה ההזמנה, שהשתמש בחומר בעצמו. הטרגדיה הזו שלחה גלים של תדהמה בשוק הכימיקלים המחקריים, שהתוודע לכך שטעות אנוש קטנה בסיווג הכימיקלים יכולה להוביל בקלות למקרי מוות. מקרי מוות נוספים התרחשו גם כאשר דילרים חסרי ניסיון מכרו כימיקלים מחקריים חזקים במסווה של סמים בלתי חוקיים כמו MDMA, והגזימו במינון.

ראו: "מה יש בשקית שלי" – בודקים סמים במסיבות טבע

איך משיגים כימיקלים מחקריים?

אבל כמה קשה להזמין את הכימיקלים האלו? למען האמת, זה הרבה יותר קל ממה שזה נשמע. חיפוש בגוגל לביטוי "Research Chemicals" מוביל למאות אתרים, ומשם זה רק עניין של לקרוא ולמצוא את הכימיקל שמחקה את הסם הבלתי חוקי שבו אתה מעוניין. האם כדאי לעשות את זה? זו כבר שאלה אחרת.

ישנן הרבה סכנות בשימוש בכימיקלים מחקריים – קודם כל, העובדה שהם חדשים אומרת שכמעט ואין מחקרים על ההשפעות שלהם עדיין. בנוסף, מדובר בכימיקלים מאוד חזקים בהשוואה לסמים ה"ישנים" והמוכרים, וכל שימוש בהם צריך להיעשות בזהירות מוחלטת ובמינונים מאוד נמוכים.

כימיקלים מחקריים – גם בישראל

בישראל הכימיקלים המחקריים הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים במיוחד, והם נמכרים גם בשוק האפור עם מוצרים חוקיים למחצה כמו "נייס גאי" או "חגיגת", וגם בשוק השחור, שבו הם נמכרים במחיר מופקע תחת ההסוואה של סמים בלתי חוקיים יקרים בהרבה כמו MDMA, LSD, קוקאין ועוד. המחירים הגבוהים של סמים לא חוקיים בישראל מהווים כר גידול נוח לכימיקלים מחקריים, ודילרים יכולים לרכוש אותם מהאינטרנט ולמכור אותם במחיר מופקע בשוק השחור הישראלי היבש.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת כבר עסקה רבות בנושא הכימיקלים המחקריים. בשנה שעברה נעשו מאמצים עילאיים כדי להוציא מחוץ לחוק מספר רב של כימיקלים מחקריים, שב-2014 כבר הוחלפו כולם בעשרות כימיקלים חדשים. בקטע מתוך הדיון, שעוסק בהוצאה מחוץ לחוק של הקנבינואיד הסינתטי XLR11 שנמכר בתור "נייס גאי", ניתן לחוש בייאוש של רשויות החוק:

חיים איפרגן:

אנחנו מזהים משפחות שלמות של חומרים שמרכיבים אותם בהרכבים כאלה ואחרים וכל פעם משנים אותם כמו שאדוני אמר. זאת אומרת, אנחנו מכריזים על חומר מסוים שהוא נכנס, למשל ה-XLR מ-7-1, הם עושים לו הרכב חדש, והוא נקרא XLR 11, ואז הוא לא בפקודה או בחומרים המסוכנים. הם משחקים עם זה.

אני מאמין שבהכנסה של החומרים היום אחרי ההחלטה של הוועדה, לאחר סיום החקיקה המהירה שביקשנו, הצוות שאני עומד בראשו, של הכרזה מהירה על חלק מהחומרים – הכרזה מהירה, זאת אומרת, ברגע שאותר חומר על-ידי משרד הבריאות או המשטרה במעבדות, שרת הבריאות תכריז עליו הכרזה מהירה – – –

היו"ר חיים כץ:

מתי ננצח אותם? תגיד לי. תכריז שהשרה וזה. מתי ננצח אותם?

חיים איפרגן:

אם נמשיך בדרך שהתחלנו, לא רק ננצח, נעשה את העבודה מצוין. משטרת ישראל יחד עם הגופים יודעים לעבוד, עבדנו בכמה נושאים וגם בנושא הזה.

היו"ר חיים כץ:

אתה מחלק קרדיטים, אתה.

חיים איפרגן:

אנחנו נצליח.

בפועל, לא עברו יותר מכמה ימים מאז שהועדה הוציאה את הרשימה הזו של קנבינואידים סינתטיים מחוץ לחוק, ועד שחדשים החליפו את מקומם.

בעוד שמאמץ האכיפה נגד המכירה של כימיקלים מחקריים בשוק האפור בדמות "נייס גאי" ו"חגיגת" נחל הצלחות מסויימות, לרשויות החוק אין הרבה מה לעשות בנוגע למכירה של אותם כימיקלים בשוק השחור, שבמילא אינו מפוקח. אין שום דבר שמונע מדילרים במסיבות טבע למכור מגוון של כימיקלים מחקריים ולטעון שמדובר בMDMA ו-LSD, ובכך להכפיל פי כמה את הרווחים שלהם ולהפחית מהאישומים שיוגשו נגדם במקרה שייתפסו, לעומת היתפסות עם סמים בלתי חוקיים. מדובר בסכנה מוחשית לאנשים שמשתמשים בסמים אלו, ולרשויות החוק אין יכולת או רצון לפתור אותה.

ממשלת Wales (חלק מבריטניה) דווקא מצאה דרך יצירתית להגן על משתמשי הסמים שלה, באמצעות פרוייקט ייחודי של משרד הבריאות שמאפשר לכל אזרח לשלוח בחינם דוגמית של כל חומר שהוא ולבדוק מה הוא מכיל באמת, דרך אתר אינטרנט ממשלתי, בחינם (ראו כאן).

לסיכום

אני אישית ממליץ נגד השימוש בכימיקלים מחקריים, אך כמו שאמרתי בתחילת המאמר, אני חושב שאין דרך יותר טובה להמחיש את הכישלון של המלחמה בסמים מאשר העובדה שכל אדם שחפץ בכך יכול להזמין כעת קילו של אבקה דמוית קוקאין מגוגל. סדרות טלוויזיה כמו "שובר שורות" הופכות לחלוטין לא רלוונטיות כשכל אדם יכול לרכוש כמויות עצומות של MPA, נגזרת קרובה של קריסטל מת', באינטרנט בצורה חוקית ונוחה.

מי שבכל זאת מעוניין להתנסות בכימיקלים מחקריים חייב לשמור על החוקים הבאים:

  1. חובה להשתמש במשקל מדוייק במיוחד. רוב הכימיקלים המחקריים פעילים במינונים נמוכים במיוחד ולכן חשוב מאוד לשקול אותם בצורה מדוייקת
  2. חובה להתחיל במינון המינימאלי ביותר על מנת לוודא שלא היו טעויות בסיווג הכימיקל שברשותכם, ושאינכם רגישים לכימיקל המסוים הזה
  3. זכרו כי מדובר בכימיקלים חזקים במיוחד ולא בוצעו כמעט שום מחקרים לבדוק את רמת הבטיחות שלהם. השתמשו בזהירות מוחלטת!
  4. לפני שאתם מזמינים כל דבר מהאינטרנט, בדקו האם הוא מופיע בפקודת הסמים המסוכנים

ראו עוד:
מאיפה מגיעים הסמים הנמכרים בדארק נט?
קניית נייס גאי באינטרנט – כל אחד יכול
מה הקשר בין חוק סמי הפיצוציות לרדיפת הנאצים
על השימוש בנייס גאי וסמי פיצוציות בצבא
מדריך קניית סמים בדארק-נט (דרך המשי)

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט