טוען...

מחקר חדש: ירידה חדה ברכישת תרופות – במדינות עם קנאביס רפואי

יותר קנאביס – פחות תרופות: מחקר חדש שנערך בארה”ב מצא שבמדינות בהן נעשה שימוש בקנאביס רפואי, חלה ירידה חדה במספר המרשמים שניתנו לתרופות לבעיות שינה, דיכאון, בחילות, התקפי אפילפסיה ועוד. 165 מיליון דולר נחסכו מקופת האוצר.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ג’ורג’יה ופורסם השבוע (ג’), סקר נתונים רפואיים רשמיים של ממשלת ארה”ב (Medicare) מהשנים 2010 עד 2013, זאת כדי לאמוד את ההשפעה של תעשיית הקנאביס הרפואי על בריאות האוכלוסייה, וזאת באמצעות מדידת השינוי שחל בכמות הצריכה של תרופות מרשם שונות.

במחקר נמצא שהתרחבות ענף הקנאביס הרפואי הביאה לירידה חדה בצריכה של תרופות מרשם – זאת בדומה לנתונים שנמצאו כאן בישראל במחקר הגנוז של ‘מכבי’ והראו ירידה של עשרות אחוזים בשימוש הן בתרופות והן בשירותים רפואיים – כמו גם לחסכון אדיר בכספים ציבוריים.

ירידה במרשמים – וחסכון של מיליונים

מלבד ירידה מדהימה של 1,800 פחות מנות תרופה יומיות (“Daily Doses”) שניתנו על ידי כל רופא, מצאו עוד החוקרים כי במהלך 3 שנים נחסכו לקופת האוצר לא פחות מ-165 מיליון דולר, וזאת בחישוב גס שכולל רק את ההטבות הבריאותיות ולא את כלל הנזקים העקיפים שנמנעים עקב החלפת התרופות.

טבלה: ירידה של אלפי מרשמי תרופות במדינות המאשרות קנאביס רפואי
הנתונים בשטח מראים: ירידה של אלפי מרשמי תרופות במדינות המאשרות קנאביס רפואי

יתרה מכך, ציינו החוקרים כי אם כל מדינות ארה”ב היו מאשרות בחוק טיפול בקנאביס רפואי, חיסכון זה היה צפוי לשלש את עצמו עד לסכום של 470 מיליון דולר. עוד הוסיפו כי בדיקה של הנתונים מהשנים 2015 ו-2016 תניב מספרים גבוהים אף יותר.

תוצאות המחקר החדש מאששות את תוצאותיהם של מחקרים שנערכו בישראל ומצאו כי צריכת קנאביס רפואי יכולה להביא לירידה של עד 76% בצריכת תרופות מרשם.

יותר קנאביס פחות תרופות

למרות המספרים העצומים, משמעותו האמיתית של החיסכון אינה טמונה בפן הכלכלי אלא דווקא בפן הרפואי ובתרומה לחולים עצמם.

בזכות תעשיית הקנאביס, עשרות אלפי חולים מחליפים תרופות מרשם מזיקות המיועדות לבעיות שינה, דיכאון, בחילות והתקפי אפילפסיה, בתרופה טבעית שאינה מסוכנת.

הממשלה אישרה: קנאביס במרשם רופא
מחליפים את תרופות המרשם בקנאביס רפואי

דיוויד בראדפורד (David Bradford), מרצה באוניברסיטת ג’ורג’יה ואחד החוקרים הראשיים במחקר, מסר כי בשל גודלה העצום של תעשיית התרופות והשפעתה הרבה על הכלכלה, מדובר בשינוי שעדיין זניח יחסית בגודלו. עם זאת, הוא הוסיף כי תוצאות המחקר מעידות על “פוטנציאל ענק” שגלום בתחום המתפתח, שהולך וגדל עם חלוף הזמן.

בהתבסס על תוצאות המחקר, ברור לחלוטין שכל הרחבה של תחום הקנאביס הרפואי, שכמובן עומדת בניגוד מוחלט לאינטרס של חברות התרופות ואף מסכנת אותן, תיטיב עם המטופלים ותסייע להם לעבור הליך טיפולי בטוח ויעיל יותר.

ראו עוד:
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס
מחקר: איך קנאביס משפיע על מאניה-דיפרסיה
92% מהמטופלים בקנאביס מדווחים על שיפור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר