ירון לונדון: “למה חמאה חוקית ומריחואנה לא?”

במסגרת פינת חדשות החוץ בתכנית “לונדון וקירשנבאום” תהה ירון לונדון, תומך ידוע ומוכר בלגליזציה, מדוע חמאה וכלי נשק הם חוקיים בעוד מריחואנה לא, וטען: “אני עוד אחיה כשתהיה לגליזציה”.

ירון לונדון הוא מהבודדים שבמפורסמי ישראל המעיזים לצאת בגלוי כנגד המלחמה בסמים ובעד לגליזציה. הערב התבטא שוב בעניין זה כשתהה במהלך שיחה עם כתב חדשות החוץ של ערוץ 10, נדב איל, מדוע הקנאביס אינו חוקי.

ירון לונדון, בעד לגליזציה של סמים
ירון לונדון – בעד לגליזציה

במהלך הדיווח, שעסק בהודעה על הקלה בחוקי הסמים בארה”ב וכן בחוק הלגליזציה החדש באורוגוואי, ציין לונדון את הצביעות של האמריקנים שמתירים לכל אחד לאחוז בנשק אך לא מתירים לאדם לצרוך את הסמים שלו בשקט.

“במקומות כמו הולנד פתרה הלגליזציה בעיות של אמפטמינים וסמים אחרים,” אמר לונדון. “גם חמאה היא חומר מזיק שאנשים מתמכרים אליו – למה אין איסור על אכילת חמאה?”

“במלחמה בסמים אין שום הגיון – לא כלכלי, לא חברתי, לא חינוכי ולא מוסרי,” הוסיף. “אני עוד אחיה לראות את הלגליזציה!”

צפו:

נדב איל מפספס

במהלך הדיווח טען הכתב נדב איל כי כאשר בהולנד העבירו חוקים להפסקת הפללת צרכני הקנאביס, שילש את עצמו (פי 3) אחוז השימוש במריחואנה וחשיש בקרב בני 18 עד 21.

נדב איל
נדב איל

מבדיקה שערכנו לא מצאנו גיבוי מוסמך לטענה זו (למעט ציון הנתון באתר של ארגון המתנגד לסמים וללא מקור מוסמך כזה או אחר). בנתון זה אין כל פירוט נוסף הנוגע למועד הבדיקות וכמות הנבדקים והרי ניתן להניח שאלו שסירבו להודות בצריכת קנאביס בעבר, הסכימו לעשות זאת לאחר חוקי הפסקת ההפללה.

יתרה מזו, מנתונים רשמיים המוצגים גם בוויקיפדיה, ניתן לראות בבירור שבמדינות בהן עברו חוקים להפסקת הפללה ישנם נתונים נמוכים בהרבה של צריכת קנאביס. בהולנד אחוז השימוש בקנאביס (בשנה האחרונה) עומד על 5.4% אחוז ובפורטוגל על 3% אחוז בלבד. במדינות בהן אסורה צריכת קנאביס נמצאו מספרים גבוהים בהרבה: ישראל (9%), ארה”ב (24%).

עוד אמר איל כי השימוש במריחואנה גורם לסרטן בדומה לסיגריות – נתון שהוא כמובן מופרך לחלוטין, כפי שהסברנו בתחילת השבוע.

נדב איל עושה את מה שעושים המתנגדים ללגליזציה (ר”ע איילת מאליס-כהן) ונצמד בכח למספר מחקרים בודדים וחסרי בסיס, בדיוק כפי שאמר ד”ר סנג’י גופטה בסרטו הדוקומנטרי המדובר ששודר השבוע לראשונה.

כך או כך, וגם אם כל טיעוניו נכונים ב-100% אחוז, הרי שלא יעלה על הדעת לטפל בבעיה זו בעזרת רדיפה, ענישה וכליאה, אלא בעזרת הסברה, תמיכה וגמילה.

שוברים את הטאבו

זו כאמור אינה הפעם הראשונה בה ירון לונדון מתבטא בעניין זה – לפני שלושה חודשים עשה לונדון מעשה יוצא דופן והתארח כמרואיין באולפן שלו עצמו. מטרת הראיון – שעסק בסרט המדובר “שוברים את הטאבו” העוסק בנזקי המלחמה בסמים – היתה להציג את העוולות שבמלחמה המיותרת אשר נמשכת זמן רב מדי.

“הניסיון מתקופת היובש בארצות הברית, אז אסרו לשווק אלכוהול, גילה שהפשע ירד ברגע שאפשרו לאזרחים לרכוש משקאות משכרים. אלכוהול יותר גרוע מסמים,” אמר אז. “אני למשל מכור להמבורגר והנזק של השומן בחברה האמריקנית גדול יותר מזה של הסמים.”

חומר למחשבה…

אמירה נוספת ומפורטת יותר שלו נשמעה במסגרת תכנית הרדיו “חומר למחשבה” ששודרה לפני מספר שנים:

“אני סבור שניזקה של המלחמה בסמים, קלים כקשים, עולה על התועלת שבה,” אמר אז לונדון. “עמדתי אינה מבוססת על עקרון חופש הפרט, אלא על שיקולי עלות-תועלת.”

“אסביר בקצרה: ציבור צרכני הסמים, ובמיוחד הסמים הממכרים מאד, הוא ציבור צרכנים שבוי שישלם כל מחיר עבור הסחורה. ככול שהאכיפה מצליחה לצמצם את כמות הסחורה בשוק, עולה מחירה. כאשר עולה מחירה, נאלצים צרכני הסמים לבצע פשעים רבים יותר כדי שיהיה ביכולתם לקנות סחורה יקרה יותר. זה מעגל פלאים: המלחמה במה שהוגדר ע”י החברה כפשע, גורמת להתגברות הפשע, העולה לחברה במחיר גבוה יותר מאשר אספקת סמים במחיר סביר לכול מי שמתעקש לדפוק את עצמו.”

“את סכומי העתק שייחסכו אפשר להפנות להסברה ולגמילתם של מי שחפצים בכך. ככל הידוע לי, מריחואנה מזיקה, אבל איננה מזיקה יותר מכמויות מופרזות של חמאה, וכשם שאיני רוצה שיימנעו מחובבי חמאה למרוח את פרוסות לחמם בשכבות עבות של מזון רווי כולסטרול, כך אינני רוצה שתיאסר צריכת המריחואנה.אין צריך לומר, שאיני משבח את זללני החמאה, כשם שאיני מייחל לכך שאנשים יתמסטלו.”

להאזנה לתכנית המלאה לחצו כאן.

ראו גם: שלל מפורסמים יוצאים נגד עליית מחירי העראק בקליפ חדש – אף מילה על מחירי החשיש

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר