חצי שנה של לגליזציה בקולורדו – ואלו התוצאות

ארגון Drug Policy Alliance מסכם חצי שנה של לגליזציה בקולורדו והתוצאות: ירידה באחוזי הפשיעה, רווחי עתק ממיסוי ושיפור הכלכלה, חסכון בהוצאות אכיפה, קידום המחקר בנושא ותמיכה ציבורית ברגולציה.

6 חודשים עברו מאז נכנסו לתוקפם חוקי הלגליזציה ההיסטוריים בקולורדו ו’ארגון מדיניות הסמים’ (DPA), אותו הקים איתן נדלמן ובו חברים בין השאר גם הזמר סטינג והמיליארדר ריצ’רד ברנסון, מציג דו”ח מסכם ובו פירוט השלכותיה של ההחלטה על הכלכלה, הפשיעה והתמיכה הציבורית במדינה.

איתן נדלמן
איתן נדלמן, מייסד DPA

על פי הדו”ח, “על אף שעדיין מוקדם מדי כדי לקבוע נתונים מוחלטים, ישנם ממצאים מעודדים המגובים במסמכים רשמיים ומציגים את יתרונות הסדרת שוק הקנאביס בחוק”, ביניהם ירידה באחוזי הפשיעה, ירידה באחוזי האבטלה, חסכון אדיר במשאבי אכיפה, הון עתק שנכנס לקופת המדינה וציבור המרוצה מן המהלך.

ירידה באחוזי הפשיעה

אחוזי הפשיעה בדנבר, בירת קולורדו, נמצאים בירידה – כך על פי דיווח ה-FBI. בסה”כ נרשמה ירידה של 10.1% בפשיעה ו-5.2% בעבירות אלימות, לצד ירידה במספר מקרי השוד והגניבות. “נתונים אלו מנוגדים לאזהרות שנשמעו בנוגע לסיכונים של הלגליזציה,” נכתב.

רווחים ממיסוי

על פי מחלקת האוצר בקולורדו, לאחר 4 חודשים לגליזציה נכנסו 10.8 מיליון דולר לקופת המדינה ממיסוי מוצרי הקנאביס החוקיים. מושל קולורדו מעריך כי סך כל המכירות בחנויות הקנאביס החוקיות תגענה עד למיליארד דולר בשנת 2014, מתוכם 40 מיליון יוקצו לשיפור בתי הספר במדינה.

חסכון באכיפה

על פי הערכות שמרניות של מחלקת המשפט בקולורדו, המדינה יכולה לחסוך בין 12 ל-40 מיליון דולר בשנה בעקבות שינוי החוק. אחרים מעריכים כי מדובר בחסכון של עד 60 מיליון דולר בשנה שיישמרו בקופת האוצר במקום לממן את מעצרם של כ-10,000 תושבים בכל שנה.

פיתוח אפשרויות מחקר

מושל קולורדו אישר העברת 10 מיליון דולר מתוך רווחי הלגליזציה לטובת מחקר שייבחן את יתרונותיו הרפואיים של הקנאביס. המחקר יעזור לקבוע עבור אילו מחלות יינתן הטיפול בקנאביס ויצטרף לבסיס הנתונים הקיים והמתרחב.

יתרונות כלכליים

מושל קולורדו השווה את כלכלת המדינה אל מול כלכלותיהן של מדינות אחרות בארה”ב ואמר כי “בזמן שבמדינות אחרות הכלכלה מנסה לצמוח אט אט, אנחנו בקולורדו משגשגים”. למשל, הדרישה לרכישת נדל”ן במדינה קפצה ב-8.7% בחצי השנה האחרונה ותעשיית הקנאביס החוקית ייצרה מאות מקומות עבודה חדשים.

תמיכה ציבורית

לאחר 6 חודשי לגליזציה בקולורדו, מרבית תושבי המדינה מעידים כי הם מרוצים מההחלטה וממשיכים לתמוך בהסדרת השוק. “המצביעים בקולורדו מרוצים באופן כללי מהמריחואנה, החל מעניין חירויות הפרט, דרך היתרונות הכלכליים שלה ועד להשפעה החיובית שלה על מערכת המשפט,” אמר טים מאלוי, אחד מעורכי הסקר.

הדו”ח המלא:

צפו: רבקה מיכאלי חוזרת עם ג’וינט מקולורדו
ראו עוד: קולורדו: 10% פחות תאונות דרכים קטלניות מאז אושרה לגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר