זוכי פרס נובל לכלכלה: “המלחמה בסמים נכשלה”

הפתרון המקובל למלחמה בשימוש והתמכרות לסמים אינו עובד והגיעה העת לשנותו – כך קובע דו”ח חדש בשם “מפסיקים את המלחמה בסמים”, שהופק על ידי מומחים מבית הספר לכלכלה של לונדון ונחתם על ידי חמישה זוכי פרס נובל לכלכלה.

בדו”ח מיוחד שפורסם על ידי בית הספר לכלכלה של לונדון, טוענים בכירי הכלכלנים בעולם כי המלחמה בסמים במתכונתה הנוכחית כשלה כשלון חרוץ וכי נדרשת תכנית חדשה להתמודדות עם הבעיה. עותק מהדו”ח, המכיל 81 עמודים מפורטים ועליו חתומים בין השאר 5 זוכי פרס נובל לכלכלה, מזכ”ל ארה”ב לשעבר וסגן ראש ממשלת בריטניה, נשלח לנציגי האו”ם.

דוח המלחמה בסמים נכשלה
“מפסיקים את המלחמה בסמים”

“הגיעה העת להפסיק את המלחמה בסמים ולהפנות את המשאבים למדיניות מבוססת מדע,” נכתב בדו”ח. “המוני מאסרים בארה”ב, שחיתות ואלימות במדינות מתפתחות ומגיפת איידס ברוסיה, הן רק חלק מתופעות הלוואי של אותה מדיניות, המנסה לפתור בעיה מורכבת בעזרת פתרון אחד ויחיד.”

“אקדמאים וכלכלנים הגיעו לתובנות נפלאות בנוגע לעניין זה, אך ממשיכים להיתקל בהתעלמות מצד הרשויות,” טוען ג’ון קולינס, מתאם פרוייקט מדיניות הסמים הבינלאומית בבית הספר לכלכלה של לונדון. “אחרי שנים של מחסור במידע מבוסס מדע, הגיעה העת שמשהו ישתנה.”

עם זאת הסביר קולינס כי הדו”ח החדש, שכותרתו “מפסיקים את המלחמה בסמים”, אינו פתרון קסם לבעיה. “אין דרך אחת נכונה לפתור את הבעיה הזו,” אמר. “זהו נושא מורכב במיוחד ובמשך שנים ניסו לפתור אותו בעזרת פתרון יחיד: מלחמה שאינה עובדת.”

הדו”ח החדש מצטרף לקריאות דומות שכבר נשמעו בשנים האחרונות, ביניהם דו”ח הוועדה הבינלאומית למדיניות הסמים שהוצג בשנת 2011 בפני האו”ם ודו”ח של המרכז הבינלאומי למדע ומדיניות הסמים משנת 2013. “איננו מנסים להציג כיצד תיראה מדיניות הסמים בעוד 30 שנה, אלא להראות שהמדיניות הנוכחית פשוט אינה עובדת וכי יש להתחיל לפעול בכיוונים אחרים,” אמר קולינס.

“אנשים מפחדים מסמים מסיבה מוצדקת – חומרים אלו עלולים להרוס חיי אדם,” אומר קולינס. “אבל הבורות שלהם גורמת לתגובת נגד מופרזת אשר מובילה ליותר נזק מזה לו גורמים הסמים בעצמם.”

לפניכם 6 הצעדים לפתרון בעיית הסמים כפי שפורטו בדו”ח:

1. “עולם ללא סמים זו אשלייה”

בפרק הפתיחה של הדו”ח טוען קולינס כי המחשבה שייתכן ויום אחד נחיה בעולם ללא סמים היא לא רק אחיזת עיניים, אלא פגיעה של ממש במטרה אותה היא מנסה להשיג. קולינס מאשים את קובעי המדיניות בכך שמאז שנת 1961 הם מנסים להפיץ את הפנטזיה הזו אשר אינה קיימת לדבריו.

“בנסיון להגשים את הפנטזיה הזו הניחו במשך שנים כי ניתן לצמצם את השימוש בסמים בעזרת כוח,” כתב. “המערכת, שממשיכה להעביר משאבים עצומים כדי להילחם ביצרנים, היא בלתי יעילה ואינה עובדת. דה-קרימינליזציה של הסמים היא כלי יעיל בהרבה.”

2. “האיסור הוא לא בהכרח הבעיה”

בפרק השלישי בדו”ח – “השפעת האיסור והאכיפה על השימוש בסמים” – טוען פרופ’ ג’ונתן קולקינס כי ישנם גם יתרונות לאיסור בחוק, למשל הפחתת הסיכון לפיתוח תלות בחומרים. לטענתו ישנה הגזמה בתפיסה לפיה האיסור עצמו מזיק וכי ייתכן והתועלת שלו שווה את המחיר. “לדוגמה,” מסביר קולקינס, “אם חבורת אנשים רוצה להתמסטל ולהאזין למוזיקת ג’אז, ובמקום זאת הם בוחרים ללכת לסרט, הנאתם מהסרט היא תועלת שנזקפת לעצם האיסור.”

3. “אבל האיסור הוא גם לא בהכרח הפתרון”

בפרק הרביעי בדו”ח – “מדוע האיסור הנוקשה נכשל” – מפרטים פרופ’ דניאל מייה וד”ר פסקל רסטרפו את הצד השלילי בטיעון של קולקינס. לטענתם האיסור המוחלט על שימוש בסמים, המבוסס על עמדות אידיאולוגיות, מוביל לאלימות ושחיתות שלטונית. “מאז שנת 2007, כ-220 אלף אנשים עזבו את העיר חוארז שבמקסיקו בגלל המלחמה בסמים,” הם כותבים. “המלחמה בסמים בקולומביה הובילה לכך שאוכלוסיות שלמות מופלות לרעה שלא בצדק.”

4. “יש להפסיק לפגוע בזכויות אדם בסיסיות”

פרופ’ אלחנדרו לאיוס טוען כי מעבר לעלויות הכספיות של המלחמה בסמים ישנה עלות עצומה גם מהבחינה החוקית. “נסיון לאכוף נושא אידיאולגי באמצעות מלחמה יוצר מצב מנוגד לפיו זכויות בסיסיות מופרות באופן שוטף.

5. “יש לשים סוף לכליאה המונית של עברייני סמים”

פרופ’ ארנסט דרוקר מתייחס לתופעת הלוואי הבולטת של המלחמה בסמים והיא כליאתם ההמונית של הצרכנים. “העונשים המוטלים על עברייני סמים כוללים עבודות פרך, פגיעה מנטלית ופיזית, בידוד ועוד,” הוא כותב. “תופעות לוואי אלו מהווים פגיעה של ממש בזכויות הפרט ובבריאות הציבור.”

6. “יש ללמוד מטעויות העבר”

בפרק האחרון בדו”ח מפרטים מארק קליימן וג’רמי זיסקינד, מומחים למדיניות סמים, את היתרונות שבמדיניות החדשה שמיושמת בימים אלו בוושינגטון וקולורדו. “המקומות בהם עשו לגליזציה של קנאביס יהוו מודל לחיקוי ובסיס למידע עבור שאר מדינות העולם,” כתבו. “כך או כך צריכים שני הצדדים להבין כי מדובר בנושא מורכב ומסובך.”

***

“על האו”ם לקחת אחריות על הנושא ולפעול לפיתוח מדיניות פעולה שתתאים למדינות השונות בעולם,” נכתב בדו”ח, עליו חתומים בין השאר זוכי פרס הנובל לכלכלה קנת’ ארואו, כריסטופר פיסריידס ותומאס שלינג, כמו גם ג’ורג’ שולץ, לשעבר מזכ”ל ארה”ב, ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה וחבייר סולנה, ראש האיחוד האירופי לשעבר.

בשנת 2016 צפוי האו”ם להתכנס לדיון מיוחד בנושא מדיניות הסמים הבינלאומית.

ראו: תודה למלחמה בסמים: כך נראה ביתו של סוחר סמים מקסיקני
ראו גם: כמה שווה לגליזציה בישראל?
ראו גם: יאיר גלר: “לגליזציה לא שווה כל כך הרבה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר