הצעת חוק חדשה: שלילת רשיון לנוהגים תחת השפעת קנאביס

הצעת חוק חדשה של הממשלה מציעה לשלול את רשיונם של נהגים שבדמם נמצאו שאריות קנאביס: 6 חודשי שלילה לנהיגה תחת השפעת קנאביס. שנתיים שלילה למי שבדמו נמצאו גם קנאביס וגם אלכוהול – בכל כמות שהיא. שלוש שנות שלילה למי שנמצא בדמו סם אחר מלבד קנאביס בשילוב עם אלכוהול.

חוקי שלילת רשיונות הנהיגה הקיימים כיום אינם קובעים במפורט מהי כמות הקנאביס המותרת בדם בעת נהיגה. על פי החוק היבש כל כמות קנאביס בדם נחשבת לעבירת נהיגה בשכרות אך כל מקרה המגיע לבית המשפט נבדק לגופו של עניין. עקרונית נהוג בבתי המשפט להסתמך על נתון הקובע כי ריכוז של למעלה מ-15 נאנוגרם למ”ל דם ייחשב ל”נהיגה תחת השפעה”.

הצעת חוק חדשה של הממשלה, שהוגשה כאמור לשולחן הכנסת ותידון ביום ב’ (10.2) בוועדת הכלכלה, תקבע כי כל כמות של שאריות קנאביס בדם בעת נהיגה תיחשב כעבירת נהיגה בשכרות ותוביל לעונשי שלילה של בין 6 חודשים ועד לשנתיים.

אם תתקבל הצעת החוק, כל נהג שבגופו נמצאו שאריות של קנאביס, רשיונו יישלל לתקופה של חצי שנה באופן אוטומטי.

בנוסף, במקרה בו יימצאו בדמו של הנהג שאריות של אלכוהול (בכל כמות שהיא) לצד שאריות קנאביס (בכל כמות שהיא), יישלל רשיונו של הנהג לתקופה של שנתיים.

במקרים בהם יימצאו שאריות של סמים אחרים שאינם קנאביס (קוקאין, הרואין, אמפטמינים וכיוצ”ב – בכל כמות שהיא) לצד שאריות אלכוהול (בכל כמות שהיא), יישלל רשיונו של הנהג לתקופה של 3 שנים.

הבעיה עם הצעת החוק החדשה, מלבד העובדה שקנאביס הוכח במחקרים רבים כבלתי מזיק לנהיגה כלל, היא שבניגוד לאלכוהול – שנקבע גבול ברור של 290 מיקרוגרם שמעליו ייחשב הנהג כאשם ומתחתיו לא – בקנאביס לא נקבע כל גבול ברור וכל כמות שהיא עלולה להוביל לשלילת רשיון הנהיגה בפועל.

נהיגה תחת השפעת מריחואנה
6 חודשי שלילה לנוהגים תחת השפעת קנאביס

ד”ר אשר גופר, מנהל מעבדת המכון לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית בבי”ח “שיבא” בתל השומר, הוא האדם אשר בתי המשפט נוהגים להיוועץ עימו בנוגע לכמויות המותרות. בשיחה שערכנו עימו לפני מספר חודשים אמר ד”ר גופר כי אין במדינת ישראל הגדרה ברורה לכמות קנאביס המותרת בדם בעת נהיגה, אך בעדויותיו בבתי המשפט הוא נוהג להצהיר כי כמות של למעלה מ-15 נאנוגרם THC לכל מ”ל דם, נחשבת ל”נהיגה תחת השפעה”. “זוהי הכמות המקובלת בעולם,” הוא אומר.

“קשה לשלול שייתכן ומשתמשים קבועים יהיו בעלי למעלה מ-15 נאנוגרם בדם ועדיין יהיו כשירים לנהיגה,” אמר. “כך או כך, בדיקות שתן הן לא רלוונטיות כי אם מישהו שותה ליטר מים לפני הבדיקה, הכמויות ירדו משמעותית. בדיקות דם שמראות מדד של למעלה מ-15 נאנוגרם נחשבות באופן כללי כנהיגה תחת השפעה.”

גופר מבהיר כי החוק אינו קובע כל מדד בפועל. “החוק קובע כי נהיגה תחת כל השפעה היא אסורה,” אמר. עם זאת הוא מבהיר כי בניגוד לנהיגה תחת השפעת אלכוהול, אשר גורמת למשתמש לתחושת בטחון יתרה, במבדקים שנערכו על משתמשים בקנאביס נראה שהם דווקא נמצאו כנהגים זהירים יותר.

“בסימולטור שעשו לפני מספר שנים נמצא שהנהגים שנהגו תחת השפעת קנאביס נהגו טוב יותר,” סיפר. “הנהגים שהיו תחת השפעת קנאביס, בניגוד לאלכוהול, הרגישו שהם תחת השפעה ונזהרו יותר. בתאוריה שימוש בקוקאין למשל מחדד את החושים ומשפר את זמן התגובה, אבל החוק הישראלי קובע שמדובר בסם מסוכן ולכן אסור לנהוג תחת השפעה. כך גם עם קנאביס.”

“במקרים רבים הנאשמים טוענים כי ישבו למשל בחדר סגור בו אחרים עישנו ולכן נמצאו תחת השפעה,” הוא ממשיך. “קשה לקבוע האם הם דוברי אמת או לא. עקרונית נקבע שעם מדובר בלמעלה מ-15 נאנוגרם למ”ל זה נחשב לנהיגה תחת השפעה. זה לא רשמי בחוק, אבל כך מקובל.”

מבחן נהיגה תחת השפעת קנאביס
מבחן נהיגה שנערך בשנת 2013 מצא כי קנאביס אינו פוגע בנהיגה

כאמור, עניין הקנאביס והנהיגה הוא נושא רגיש ושנוי במחלוקת. בקולורדו, בה עברו לאחרונה חוקים ללגליזציה של מריחואנה, התחבטו בשאלה זו ולבסוף קבעו גבול של 5 נאנוגרם לכל מ”ל דם. עם זאת, למעט מקרים חריגים, המשטרה אינה נוהגת לבדוק את הנהגים לשאריות קנאביס.

בעיה נוספת היא שהקנאביס, בניגוד לאלכוהול, יכול להישאר בדם גם עד לחודש ימים על פי מחקרים מסויימים.

מחקרים שנערכו בנושא השפעת הקנאביס על הנהיגה מצאו רובם ככולם כי הקנאביס אינו פוגע בנהיגה ואף להפך – תורם לנהיגה בטוחה וזהירה יותר. מחקר שפורסם בשנת 2011 אף מצא שבאזורים בהם קודמו חוקים ללגליזציה של מריחואנה לשימוש רפואי, ירדו אחוזי תאונות הדרכים ב-8% עד 11% אחוזים. מחקר שפורסם בשנה שעברה (2013) מצא שאלכוהול מסוכן פי 30 לנהיגה יותר מקנאביס.

*** עדכון: הדיון נדחה לאחרי פגרת הקיץ.

הצעת החוק המלאה:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/bill-driving.pdf

ראו גם: 6 טיפים לנאשמים בהחזקת מריחואנה ברכב
ראו גם: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים?
ראו גם: 10 טיפים לשימוש בוגר ואחראי בקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר