5 הטיעונים הנפוצים נגד הקנאביס

הטענות הנפוצות של המתנגדים למריחואנה

עכשיו משהוכרז רשמית כי יותר מ-50% מאוכלוסיית ארה”ב הינם בעד לגליזציה של קנאביס ותוצריו, אנו מגלים כי גם הפרופגנדה מצד הממשלות מחריפה בהתאם. ממשלות העולם ובראשן ממשלת ארה”ב, יוצאות מגדרן ומתחילות שוב בקמפיינים חריפים נגד המריחואנה וכן מקשיחות את החוקים ואת האכיפה כלפי האזרחים במדינות השונות.

אלכוהול, סיגריות, תרופות או קנאביס... מה עדיף?
אלכוהול, סיגריות, תרופות או קנאביס... מה עדיף?
בימים האחרונים פורסמו מספר מאמרים בנוגע לסכנות שבצריכת קנאביס ובלט מכולם המאמר הזה אשר פורסם הבוקר על-ידי ג’וזף סאמריל תחת הכותרת “העובדות העיקשות בנוגע למריחואנה”. במאמר פירט הכותב בנוגע לסכנות ולנזקים שבצריכת מריחואנה ו/או חשיש. להלן רשימת הטענות והתשובות אליהן:

טענה מספר 1 בנוגע למריחואנה רפואית:

אזהרה! המריחואנה טובה לחיים!
אזהרה! המריחואנה טובה לחיים!

“למריחואנה אין השפעה רפואית. אפילו הממשלה אומרת את זה!”

“מריחואנה היא סם מדרגה ראשונה… היא בעלת השפעה נרקוטית וממכרת… אין לה שום ערך רפואי מוכח… לא בטוחה לשימוש, אפילו תחת השגחה רפואית צמודה… מריחואנה לא עברה את דרישות הסף המינימליות של ארגון התרופות העולמי כדי שתיחשב לתרופה..”

האמת היא ש:
 • המשרד הממשלתי אשר אחראי על נושא הסמים המסוכנים מגדיר את המריחואנה כ-בעלת 9% סיכוי לגרום להתמכרות, ממש באותה קטגוריה עם הקפה. אלכוהול מנגד עומד על 15% וסיגריות על 32%.
 • עשרות ומאות מחקרים ועדויות כבר הוכיחו מעל לכל ספק שקנאביס מטפל ו/או עוזר במגוון רב של מחלות מכל תחומי הרפואה כולל איידס, סרטן, גלוקומה, כאבים כרוניים, פוסט-טראומה ועוד רבים. ממשלת ישראל כמו ממשלות אחרות בעולם מספקות בעצמן לחולים את התרופה לשימוש קבוע יומיומי.
 • קנאביס היה בשימוש לאורך אלפי שנים (נמצאו עדויות עוד מלפני 5000 שנים) בכל התרבויות ועם זאת, לא נרשם אפילו מקרה מוות אחד שנגרם כתוצאה משימוש במריחואנה. על ההבדלים בסכנות בין מריחואנה לסיגריות, אלכוהול וקפה כבר שמענו פעמים רבות.

טענה מספר 2 בנוגע למריחואנה רפואית:

יצירה של אלוהים ושל הטבע

“רופאים לא ממליצים על נטילת תרופה בדרך עישון אבל כן ממליצים על נטילת כדורים (מרינול)”

האמת היא ש:
 • ארגון הבריאות האמריקאי כבר פירסם שעישון מריחואנה עוזר במקרים רבים ולמחלות מכל הסוגים.
 • התרופה מרינול מיוצרת מ-THC סינטטי. קנאביס מכיל בין 5%-30% THC טבעי טהור. מה הייתם מעדיפים לאכול? דבש סינטטי או טבעי?
 • נטילת התרופה בדרך של עישון יעילה ביותר שכן ניתן להעריך במדוייק את השפעת התרופה. שלא כמו בנטילת כדור שלאחריה יש לחכות שעה בערך כדי להרגיש את ההשפעה (תלוי גם עם אכלנו קודם או ישנו קודם או רצנו קודם), בדרך עישון ניתן להרגיש את ההשפעה באופן מיידי וגם לדעת מה הכמות היעילה באופן נוח.
קנאביס איננו ממכר
"מעניין שפתאום כשחברות התרופות יכולות להרוויח את המנה שלהן, דעתם על הקנאביס משתנה ברגע..."

טענה מספר 3 בנוגע לעשן המריחואנה:

“עשן המריחואנה מסוכן בהרבה מעשן סיגריות”

האמת היא ש:
 • גם במקרה זה הטענה איננה מבוססת בעליל. הנה לדוגמא מחקר אשר פורסם ב”וושינגטון-פוסט” ומוכיח חד-משמעית כי אין קשר בין עישון מריחואנה לסרטן וכן שהנזק הנגרם מעישון סיגריות גדול בהרבה.
 • אם טענה זו היתה נכונה, היינו רואים את בתי החולים מלאים באנשים חולים בסרטן שריאותיהם מלאות בשאריות עשן מריחואנה. מה שאנו רואים בבתי החולים זה בעיקר חולים עם ריאות מלאות בעטרן מהסיגריות שעישנו. נשוב ונזכיר כי בכל ההיסטוריה האנושית לא נרשם ולו הרוג אחד כתוצאה משימוש בקנאביס.
 • מחקר חדש קובע שיתרה מכך – עישון מריחואנה גורם לחיזוק והגדלת נפח הריאות

טענה מספר 4 בנוגע לשימוש בקנאביס והשפעתו על שימוש בסמים אחרים:

בקבוקון הרואין אשר שימש כתרופה

“מריחואנה היא ‘סם-מעבר’ אשר מוביל ישירות לשימוש בקוקאין, הרואין ומת'”

האמת היא ש:
 • לפי מחקר שנערך נמצא כי ב-85% מהמקרים, ילדים ונערים אשר רכבו על אופניים בגילאים צעירים הינם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות חלק מכנופיית אופנוענים בניגוד לאלו אשר לא רכבו על אופניים. טוב, לא באמת, אבל הרעיון דומה.
 • ייתכן וזה נכון שרוב המשתמשים בקוקאין ניסו גם קנאביס לפני זה אבל הם גם ניסו אלכוהול עוד לפני זה ואפילו חלב לפני כן. כמו-כן, בארה”ב לדוגמא, ישנם היום יותר מ-100 מיליון צרכני קנאביס, 1.5 מיליון משתמשים בקוקאין, 430 אלף משתמשים במתאאמפיטמינים וכ-130 אלף צרכני הרואין. לפי סטטיסטיקה זו, אחד מכל 46 משתמשי קנאביס (2.1%) ממשיך לשימוש בהרואין.

להלן קטע מתוך תכנית הרדיו של גבי גזית בו מודה לראשונה מנכ”ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים: “עישון מריחואנה אינו מוביל לצריכת סמים אחרים”:

טענה מספר 5 בנוגע לקנאביס ונהיגה:

Don't drive on the grass, Smoke It !

“לגליזציה של קנאביס תוביל לתאונות דרכים רבות והרוגים לאורך הכבישים”

האמת היא ש:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר