האם LSD נשאר בחוט השדרה לנצח?

כמה זמן באמת לוקח לחומרים משני תודעה לעזוב את הגוף שלנו?

כתב: גיא קרלינסקי

לא, LSD לא נשאר בחוט השדרה לנצח, מכל המיתוסים הקשורים ל-LSD זהו אולי המשונה ביותר. לא קיים ואף פעם לא היה קיים סם שנשאר בגוף לנצח. כימיקלים שנשארים לזמן ארוך, כמו קנאבינואידים למשל, הם מסיסים בשומן. כל חומר שהוא מסיס במים לעומת זאת, כמו רוב הסמים (כולל LSD) יוצא מהגוף במהירות רבה.

ל-LSD יש “זמן מחצית חיים” (Half life) של בין שלוש לארבע שעות. כלומר מרגע השיא לוקח בערך שלוש שעות לפרק מחצית מהכמות שנצרכה. חילוף חומרים בסמים משתנה מחומר לחומר, חומר עם זמן מחצית חיים קצר עשוי להישאר בגוף זמן מה, תלוי באופי המטאבוליטים (תוצרי החילוף). אם המטאבוליטים מסיסים בשומן, ייקח יותר זמן עד שיפורקו לחלוטין. במקרה של LSD, כל המטאבוליטים מסיסים במים, זאת בנוסף לעובדה שמינון פעיל הוא נמוך מאוד ונמדד במיקרוגרמים או מליונית הגרם.

מיתוס חוט השדרה כנראה התחיל עם הופעתם של ה-“פלשבקים”. פלשבק מתייחס להזיות ותחושות חולפות המזכירות את הטריפ, ועל פי דיווחים מתרחש באופן אקראי גם שנים לאחר הטריפ. קשה לקבל ראיות מוצקות בנוגע לכמות משתמשי LSD הסובלים מאותם פלשבקים, אולי הם פשוט עוד אחד מהמיתוסים של המלחמה בסמים. אני באופן אישי מכיר אנשים שהשתמשו ב-LSD מעל 200 פעם ומעולם לא חוו פלשבק.

אסיד LSD
בול LSD
הפרעת התמדת תפיסה הלוציגנית, או HPPD) Hallucinogen Persisting Perception Disorder) זה כבר סיפור אחר. HPPD זה אמיתי וזה לא רק חוויה חולפת. HPPD הוא מצב יחסית חמור שעשוי להתעורר על ידי סם פסיכדלי. מצב זה נמשך זמן רב – או שזה עובר לבד או שמתרגלים לחיות עם זה. תרופות נוגדות חרדה יכולות לסייע, אבל לא לרפא את המצב, אלא רק לעזור בהפגת החרדה הנלווית. טולקפון ולבוקרב הן תרופות המשמשות לטיפול בפרקינסון אשר מראות סימנים מבטיחים לטיפול ב-HPPD. בהתחשב במנגנון הפעולה של תרופות אלו, מומחים משערים כי HPPD נגרמת על ידי הפרעה בתהליך כימי במוח המשפיע על וויסות מידע הנקלט על ידי החושים.

גם זה בטח יעניין אותך

כשלוקחים בחשבון את מספר האנשים שמשתמשים בסמים פסיכדליים, HPPD היא תופעה נדירה מאוד. חבר שלי שמנוסה מאוד בטריפים אמר שחומרים הזייתים פשוט פותחים את החשיבה לעולם בו תפיסת המציאות שלנו איננה מדויקת כמו שאנחנו רגילים לחשוב, מדעני מוח רבים הגיעו לאותה מסקנה.

בהתחשב בעובדה שנוזל השדרה מופרד מיתר נוזלי הגוף על ידי מחסום דם-מוח, יוצרי המיתוס מטעם המלחמה בסמים כנראה חיברו את הנקודות בין פלשבקים ו-HPPD והגיעו למסקנה ש-LSD נשאר בחוט השדרה לנצח, זה היה נסיון יהיר לגרום לאנשים לפחד שטיפה אחת של אסיד תמנע מהם אי פעם לעבור בדיקת סמים, אבל אל חשש, ה-LSD כאן כדי להישאר. או שבעצם, הוא לא.

מקור: High Times

ראו גם:
מחקר שווייצרי חדש: LSD יעיל לטיפול בחרדה
טריפ בריא: LSD יכול להיות טוב עבורך – מחקר
לא לבעלי לב חלש: LSD – הגראס שייקח אתכם לטיול ארוך…

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר