האם ישראל תייבא קנאביס רפואי מאורוגוואי?

למרות הכחשות משרד הבריאות, מסתבר שישראל אכן מתכננת לייבא את הקנאביס הרפואי מחו"ל.

לא אחת דיווחנו כאן על התכניות שישנן לכאורה למשרד הבריאות הישראלי לצמצם ככל הניתן את ענף גידול הקנאביס הרפואי בישראל ולעבור לייבא את התוצרת מחו"ל.

יעל גרמן
שרת הבריאות יעל גרמן

על אף שבמשרד הכחישו את הטענות מכל וכל, ולמרות החלטת וועדת הכנסת מאוגוסט 2013, שקבעה שלא יהיה ייבוא קנאביס, על פי דיווחים בתקשורת נראה שממשלת ישראל אכן מתעניינת ברכישת קנאביס מחו"ל.

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, בעקבות חוקי הלגליזציה החדשים באורוגוואי וכוונת הממשלה למכור לאזרחים קנאביס ב-1$ דולר לגרם, פנו נציגים של חברות מחקר לממשלת אורוגוואי בבקשה לאפשר להן לפתוח מעבדות מחקר מקצועיות באורוגוואי במטרה לבחון את פוטנציאל השימוש במריחואנה כתרופה.

כעת מסתבר שלא רק חברות, אלא גם ממשלות, וביניהן ממשלת ישראל, פנו אל אורוגוואי בעקבות חוקי הלגליזציה החדשים.

ה'אובזרבר' באורוגוואי דיווח בשבוע שעבר כי גם ממשלת ישראל פנתה לממשלת אורוגוואי במטרה לבחון אפשרות של ייבוא קנאביס לשטח ישראל.

על פי הדיווח, נציגים מממשלות קנדה, ישראל וצ'ילה הגיעו לאורוגוואי מיד עם אישור חוקי הלגליזציה ב-10 בדצמבר במטרה לבחון אפשרות לרכישת וייבוא מריחואנה.

בדיווח נוסף שפורסם בארה"ב אישר דייגו קאנפה, המזכיר הנשיאותי של אורוגוואי, שממשלת ישראל פנתה לאורוגוואי במטרה לרכוש מריחואנה.

"מטרת חוק הלגליזציה החדש לא היתה להתחיל לסחור במריחואנה ברמה הבינלאומית," אמר קאנפה, "אבל אורוגוואי פתוחה ונלהבת לאפשרות זו."

אם כן, על אף החלטת וועדת הכנסת וההכחשות בנושא, נראה שאכן ממשלת ישראל פועלת לצמצום גידול הקנאביס המקומי ומעבר לייבוא קנאביס מחו"ל.

טרם נתקבלה תגובת משרד הבריאות לידיעה.

* עדכון (6.2) – במהלך השבוע שעבר שהו יובל לנדשפט, מנהל יק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) ויהודה ברוך, המנהל לשעבר, בהולנד. פנייתנו בשאלה האם מדובר בביקור למטרת בדיקת אפשרויות ייבוא, דוברת משרד הבריאות לא הגיבה.

ראו גם: חיים כץ מאשים: "יעל גרמן מבצעת מחטף"
ראו גם: ראיון עם ארכיטקט הלגליזציה של אורוגוואי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט