מגלגל...

גידול מריחואנה תחת נורות LED: ספקטרום ואורכי גל

עם הפופולריות הגוברת של נורות LED לגידול, יצרנים ומפיצים נוטים להמציא דרכים חדשות כדי ללכוד את תשומת לבכם. הם אוהבים לשזור מעט מדע אמיתי עם מנה בריאה של שיווק בתקווה שתתמהמהו מספיק זמן בשביל שיוכלו להרשים אתכם עם ההגזמה האחרונה. יש כל כך הרבה מונחים שנזרקים מסביב, כך שקשה להפריד בין המציאות לבין הגזמות למטרות שיווק.

כשזה נוגע לנורות LED, אחת הדרכים הנפוצות בהם המשווקים מנסים להשיג את תשומת לבו של הלקוח היא על ידי דיבור על אורך הגל של האור ועל הספקטרום.

הנה רשימה פשוטה של מה חשוב ומה פחות, בכדי לעזור לגידול ה-LED שלכם לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.

ספקטרום מנורת לד

כשדנים בנושא האור, המונח “ספקטרום” מתייחס בפשטות לטווח של אורכי גל של האור הנראה מתוך כל הספקטרום האלקטרומגנטי. מלבד האור הנראה לעין, הספקטרום האלקטרומגנטי כולל צורות אנרגיה (קרינה) שונות: גלי רדיו, מיקרוגל, אינפרא אדום, אולטרה סגול, קרני רנטגן וקרני גמא.

הצמח משתמשים בעיקר בחלקים הכחולים והאדומים בספקטרום
הצמח משתמשים בעיקר בחלקים הכחולים והאדומים בספקטרום

אגב, צורת הרבים של המילה ספקטרום (Spectrum) היא ספקטרה (Spectra) ולא ספקטרומים (Spectrums).

בכל מקרה, מנורות גידול משתמשות בעיקר בספקטרום הנראה, ולעיתים גם מנצלות את הספקטרה באיזור האינפרא-אדום והאולטרה סגול.

אורכי הגל של מנורות גידול

במונחי מנורות גידול לד (LED), או כל אור אחר לצורך העניין, המונח “אורך גל” מתייחס למרחק בין נקודות השיא והשפל בגל. אורכי הגל באור מתנהגים בצורה דומה לגלים במים ונקודות השיא יכולות להיות קרובות או רחוקות אחת מהשניה.

זו התכונה הזו (המרחק בין הנקודות) שקובעת איזה אור נראה: מאדום (אורך גל ארוך) לכחול (אורך גל קצר). כל גוון של אור לאורך הספקטרום הנראה יכול להימדד בננומטרים בטווח של 380nm עד 780nm, החל מסגול/כחול לאדום, בהתאמה.

האנרגיה מתוך הספקטרום הנראה היא כל אשר זקוקים לה הצמחים בכדי לבצע פוטוסינטזה ולגדול. הידע העוסק בתגובת הצמחים לאורכי הגל השונים הוא הבסיס לפיתוח של מנורות גידול לד.

איך מנורת גידול לד מקדמת צמיחה

למרות שנורות הלחץ הגבוה (נל”ג) נוטות לקצה מסוים של הספקטרום (אדום – HPS/נל”ג, וכחול – MHL/מטאל הלייד), הן פולטות אור בכל הספקטרום הנראה בדיוק באותו אופן בו נורה רגילה מאירה. בכלליות, צמחים תמיד יגיבו לכל אורכי הגל, אך יפיקו את מירב התועלת באורכי הגל הכחולים והאדומים. בהתאם, הם יראו תועלת נמוכה באורכי הגל הצהובים והירוקים שמשתקפים חזרה.

שימו לב להבדלי הצבעים בנורת הלד הזו
שימו לב להבדלי הצבעים בנורת הלד הזו

בתחילה, יצרני הלדים חשבו שכל מה שצריך זה אורך גל יחיד של כחול ואורך גל יחיד של אדום – בשלבים שונים של הגדילה – שתתן הצלחה. השיטה הזו אכן עבדה בבדיקות מוגבלות על צמחים פשוטים כמו דשא, אך נכשלה (או הביאה לתוצאות לא רצויות) בצמחים מורכבים יותר כגון עגבניות וכמובן, קנאביס.

זה לא מנע מיצרנים מסוימים למכור בימיהן הראשונים של מנורות הגידול מלד דגמים שתוכננו בצורה לקויה, וזו הסיבה לכך שהתעשייה הזו עדיין מנסה לנתק עצמה מהמוניטין הרע שנוצר.

תחום/ספקטרה נחוצה ואורכי גל למנורות גידול לד

המשתמשים הראשונים בנורות לד ראו בהן פוטנציאל מבטיח ולמזלנו המשיכו לדחוף את הטכנולוגיה רחוק יותר. מה שהם מצאו זה שהדגמים הראשונים היו לפחות בחלקם מורכבים כראוי – היה להם את היחס הנכון של אדום/כחול – אבל הם נכשלו ברמת הביצוע הפרקטית.

נמצא שנדרשים אורכי גל נוספים בכדי לכפר על המגרעות של הדגמים הראשוניים. כשמסתכלים על גרף קרינה פוטו אקטיבית (או PAR), אפשר לראות פסגות ברורות בתחום האור הנראה שמהם הצמחים מנצלים את רוב האנרגיה לביצוע תהליך הפוטוסינטזה. זה ברור שכחול ואדום נצרכים, ועד שבוצע מחקר נוסף, הוערך כי גם אור כתום נצרך. העובדה היא שכל מה שצריך זה שני אורכי גל בתחום האדום ושני אורכי גל בתחום הכחול בכדי לספק לצמח 95% מכלל האנרגיה שהוא צריך לכל שלבי הגדילה והפריחה.

יצרנים מסוימים מוסיפים גם אולטרה סגול ואינפרה אדום להגדלת תפוקת שרף ותפרחת.

פיגמנטים (צבענים) פוטוסינטטיים וספקטרום ספיגה

ישנם שישה פיגמנטים פוטוסינטטיים מרכזיים בצמחים וסקולריים (שקנאביס בתוכם) המניעים את הגדילה, הפריחה, וההתרבות. פיגמנטים שונים בצמח סופגים אורכי גל בנקודות שונות על הספקטרום הנראה – אדום וכחול יחד – בשלבי הגדילה והפריחה.

לדוגמא בואו ניקח את הפיגמנטים השכיחים ביותר בצמח, כלורופיל A ו B. כאשר תחום הספיגה של כלורופיל A נמצא גם בין 400 ל450 ננומטר (סגול\כחול) וגם בין 650 ל 700 ננומטר (אדום ואדום עמוק) וכלורופיל B שמאמיר בין 450-500 ו 600-650 ננומטר – אז, כאשר האדום הכרחי לפריחה הוא גם הכרחי לגדילה. בנוסף נמצא שהוא נספג בצמחים בצורה פחות טובה (בהשוואה לאור הכחול), אזי צריך יותר ממנו בפריחה.

מה צופן עתיד מנורות ה-LED והקנאביס

מה שיש לנו עכשיו זה מנורות גידול בלד שמותאמות למחזור חיים שלם; מגדילה לפריחה.

בפשטות, אור מהצד הכחול של הספקטרום נצרך בעיקר בשלב הגדילה – מה שעושה צמחים לחזקים ובריאים עם עלווה צפופה. מנגד, האור האדום הכרחי לפריחה ורבייה – מה שיוצר תפרחת עשירה עם פרחים גדולים ודחוסים לאורך כל הפיצולים שנוצרו, בחלקם, כתוצאה מהאור הכחול.

אך זכרו, אין זה מומלץ להשתמש בנורת גידול לד עם אורך גל יחיד (לדוגמא – הכל כחול או הכל אדום) בגלל שצריך איזון לכל שלבי מחזור החיים של הצמח.

מצאו את ההבדלים: נורת נל"ג מול נורת לד
מצאו את ההבדלים: נורת נל”ג מול נורת לד

בשבוע שעבר הכריזה האקדמיה המלכותית למדעים בשוטקהולם, שוודיה, כי הזוכים בפרס נובל לפיסיקה לשנת 2014 יהיו שלושה חוקרים יפנים – זאת על תרומתם למחקר ופיתוח טכנולוגיית הלד.

תודה ליאיר סגל על תרגום המאמר. מקור.

ראו עוד: לראות את האור – מדריך תאורה בסיסי לגידול קנאביס
ראו עוד: גידולי גטו – לגדל קנאביס בתוך מארז מחשב
ראו עוד: תופעה: גונבים פנסי לד מג’יפים – כדי לגדל מריחואנה


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר