בקריאה ראשונה: הכנסת אישרה 'אי הפללה באחריות'

חברי הכנסת אישרו לפני מספר דקות פה אחד בקריאה ראשונה את הצעת החוק "אי הפללה באחריות", במודל שהציג השר גלעד ארדן. במהלך השבועות הקרובים יידונו סעיפי ההצעה בועדות ולאחר מכן עם חזרת הכנסת מפגרה היא תאושר סופית במליאה.

לפני מספר דקות נסתיימה ההצבעה במליאת הכנסת בעניין הצעת החוק "אי הפללה באחריות".

ברוב מוחץ של 38 מול 0 מתנגדים אישרו חברי הכנסת את החוק החדש בקריאה ראשונה, שעה קלה לאחר שהשר גלעד ארדן, מנסח ההצעה, הודיע כי החוק ייכנס לתוקפו בתוך חודשיים-שלושה.

בסוף השבוע הבא (18.3) תצא הכנסת לפגרה עד 29.4 וכשישובו הח"כים מהחופשה תחל סדרת דיונים בועדת העבודה והרווחה בראשותו של ח"כ אלי אללוף בשאלת סעיפי הצעות החוק.

לאחר סיום הליך זה תעלה ההצעה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ולאחר מכן תהפוך להוראת שעה בתוקף ל-3 שנים.

כזכור הנוסח המקורי של הצעת החוק למעשה לא מבטל את הגדרת החזקת קנאביס כעבירה פלילית לכל דבר, ורק מתיר לשוטר להחליט האם הוא מאפשר לקורבן להודות בעבירה ולשלם קנס של 1,000 ש"ח במקום לעמוד בפני הליך הפלילי.

בפעם השנייה הקנס יהיה 2,000 ש"ח ובפעם השלישית עונש גמילה, שלילת רישיון וכיוצ"ב. בפעם הרביעית הליך פלילי רגיל.

עם זאת בכדי "לזכות" באפשרות לשלם את הקנס הגבוה במקום להיות מופלל, על הקורבן לעמוד במספר תנאים נוקשים כגון עבר פלילי נקי, ללא עבירה נלווית ועוד.

כפי שחשפנו לראשונה אתמול נשלח מכתב דחוף מטעם היועמ"ש אביחי מנדלבליט לשרים, בו הובהר כי נוסח ההצעה הנוכחי אינו חוקתי, בעקבות זאת נראה שיעודכן הנוסח.

הצעת החוק נתקבלה בציבור בביקורת חריפה וזכתה לכינויי גנאי כמו "הפללה עצמית", "הפללה באחריות" או "1,000 ש"ח לג'וינט" ועוד – זאת מאחר ומדובר בנוסח שלא מפסיק באמת את ההפללה.

לפני ההצבעה נשא דברים השר ארדן, מנסח החוק: "אני שמח להציג בפניכם את הצעת חוק הסמים המסוכנים, עבירת קנס מיוחדת. הצעת החוק תחת הכותרת "אי הפללה באחריות". בחודש מרץ 2017 ניתן לי האור הירוק ליישם את מסקנות עבודת הצוות".

למרות שלמעשה ארדן לא אימץ את מסקנות הועדה שקדמה לניסוח ההצעה והמליצה לבטל את ההפללה לחלוטין, במליאה טען ארדן שההצעה כן מבוססת על מסקנות אלו. "במקום העמדה לדין בפעמיים הראשונות העבירה תהיה עבירת קנס בלבד," אמר.

"המטרה העיקרית היא להביא לאכיפה מאוזנת יותר ויעילה יותר מתוך הבנה שמעידה חד פעמית או אפילו חוזרת של אדם נורמטיבי שלא מנהל אורח חיים עברייני לא צריכה להכתים את גליונו בעבירה פלילית," הוסיף.

ארדן התעלם מעמדת היועמ"ש כפי שחשפנו והבהיר כי אדם שנתפס ולא היה מוכן להודות בעבירה, ולאחר מכן בבית משפט לא נתקבל ערעורו, הוא יאלץ לשלם פי 3 מגובה הקנס.

כפי שכבר פרסמנו אנשים שיתפסו ויוענשו בקנסות ייכנסו למאגר יעודי שיוקם בנפרד ממאגר הרישום הפלילי וכן שהנוהל החדש של הקנסות לא יהיה תקף למי שכבר עבר עבירה זו ב-5 השנים האחרונות או שנעשתה בנוסף עבירה נלווית כלשהי, כולל העלמת ראיות, הפרעה לשוטר וכיוצ"ב.

"איננו משנים את הקביעה ששימוש בקנאביס הוא עבירה פלילית," סיכם. "מנסיוני כיו"ר עמותת אל סם אני יכול להעיד וראיתי במו עיניי את הנזקים הכבדים שגורם השימוש המתמשך בסמים לצעירים ומבוגרים. לכן המטרה פה היא לא לעשות לגליזציה לשימוש בסמים אלא לנקוט במדיניות אפקטיבית יותר".

הוראות החוק החדשות לא תקפות לגבי בני נוער, עבורם מגבשים בימים אלו מודל ייעודי שיתווסף לנוסח עד תום מועד החקיקה. כמו כן יש סיכום עם צה"ל שהחוק לא יחול על חיילים.

"רשויות האכיפה יתמקדו במי שמחולל את העבירות, אלה הם סוחרי הסמים, מתווכים, מעודדים את הציבור בישראל לצרוך סמים – בהם המשטרה אמורה להתמקד מהרגע שהחוק הזה יעבור," הוסיף.

"מדובר בהוראת שעה למשך 3 שנים כדי שאפשר יהיה לבחון את ההשפעה, זה מהלך משלים להקמת הרשות החדשה למאבק בסמים ובאלימות, שייעודה חינוך והסברה בכל מה שנוגע לשימוש בסמים. מבחינתי יש כאן מדיניות כוללת עם הרבה צעדים משלימים שכולם הכרחיים."

"מיקוד האכיפה יהיה במרחב הציבורי," סיכם, על אף שאין סעיף הנוגע בהערה זו בהצעת החוק. "במקביל נקדם אפשרות לבדיקות נהיגה תחת השפעה באמצעות בדיקות רוק לנהגים".

"מדובר באחד המאבקים המוצלחים והמהירים בהיסטוריה העולמית," אמרה ח"כ תמר זנדברג בהתייחסה לחוק החדש. "זו הזדמנות להודול גלעד ארדן, שהיה בעבר יו"ר אל סם. אין סיבה שישראלים שהם לא עבריינים יהפכו להיות כאלה. אומרים לי שזה לא הדבר הכי חשוב בעולם וזה נכון, אבל כשמגיעים מתפיסת עולם פרוגרסיבית יש הרבה נושאים שנכנסים תחת הגדרה זו. מדובר בתחילת הדרך ואני בטוחה שישראל תתקדם לעבר לגליזציה בשנים הקרובות".

גם ח"כ דב חנין נשא דברים: "אנחנו לא צריכים להתייחס לאדם שבחר לעשן קנאביס כעבריין. אנשים עושים לפעמים דברים שמזיקים לעצמם, לפעמים אנשים שותים אלכוהול, מעשנים סיגריות, אבל יש גבול למה שהחברה צריכה לעשות כאשר מדובר בחיים פרטיים של אנשים," אמר. "אני חושב שאנשים בוגרים שבוחרים לעשן קנאביס אינם עבריינים. לכן אני חושב שצריך לתמוך במהלך הזה ולהוביל אותו למקום שעישון קנאביס על ידי בוגרים לא ייחשב עבירה פלילית בכלל. לא קנס ולא אחרת. זה לא עניינו של החוק הפלילי".

ח"כ יואב קיש נשא גם הוא דברים ובראש ובראשונה ביקש להעביר את הדיון בחוק זה לועדת הפנים בראשותה הוא עומד ולא לועדת בריאות ורווחה כפי שקבע ארדן: "שיטור יתר, חקירה, הרשעה פלילי, הליך פלילי, הוכחות, דגימות רוק, מז"פ, משטרה, משטרה, משטרה – אלו המילים ששמעתי בהצעת החוק. כל החוק הזה מדבר על איך מתמודדת המשטרה עם תופעת השימוש בקנאביס ולכן הדיון בועדה זו צריך להיות בועדת פנים ולא בועדת בריאות ורווחה".

ח"כ יהודה גליק אמר כי "זהו יום חג וראוי לפרגן לתמר זנדברג שהובילה את הועדה ביד רמה למקום בו לא הופכים אנשים לעבריינים."

ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי "אני רוצה לשתף את חברי הכנסת שבשנת 2011 פורסמו מקסנות הועדה הגלובלית לקביעת מדיניות בנושא הסמים. הם מחקו את המילה 'מלחמה' בסמים כדי להבהיר שמה שמכונה 'מלחמה בסמים' נכשל כישלון חרוץ. המיליארדים שהושקעו ברדיפת עבריינים לא רק שלא הצליחו לצמצם את התופעה – היא רק הלכה והתרחבה. השתתפו בועדה רות דרייפוס, קופי אנאן ואנשים מאוד רציניים שעמדו בראשות מערכות שהתמודד עם הדבר הזה. הם הבינו שמה שמכונה 'מלחמה בסמים' עושה יותר נזק מתועלת. המדינה צריכה לטפל בטראומות שמביאות ציבור להזדקק לסמים כטיפול עצמי. מדובר בצעד קטן אך משמעותי וחשוב וצריך לברך עליו."

ח"כ אלי אללוף השיב לח"כ קיש ודרש להשאיר את הדיונים בהצעת חוק זו בועדת הרווחה והבריאות עליה הוא אמון. "מדובר בועדת הרווחה העבודה והבריאות והחוק הזה מביא צורך לשלב את מערכות אלו. לכן הדיון בחוק זה צריך להיות בועדה זו".

מעלה ירוק, שכבר הזהירו כי מדובר בהצעת חוק בעייתית והציגו רשימת דרישות לתיקון מטעמם, נמסר כי "הצעת החוק במתכונתה הנוכחית היא לא אי הפללה אלא למעשה עיבוי ההפללה בקנסות. אנחנו נפעל לתיקון סעיפי נוסח ההצעה בדיוני הועדה בכנסת ונדרוש שיבוטלו רישומים פליליים רטרואקטיבית וכן שהחזקת קנאביס בבית בכמות לשימוש עצמי לא תיחשב כעבירה פלילית כלל".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט