טוען...

בכל 20 דקות נעצר ישראלי בגין שימוש בסמים

איפה הכי בטוח להדליק ג’וינט ואיזו עיר הכי “מסוממת” בישראל? דוח חדש של ‘מגזין קנאביס’ בדק את היחס בין מספר המעצרים לבין מספר התושבים בכל ישוב ומצא כי בניגוד להבטחות, נרשמה עלייה במעצרים בגין שימוש עצמי וכן התמקדות של המשטרה בעיירות הפיתוח ובאזור הצפון.

דוח חדש של ‘מגזין קנאביס’ מצא כי אחד מכל 295 ישראלים נעצר בכל שנה בגין עבירת שימוש עצמי בסמים וכי בכל 20 דקות נרשם בישראל תיק פלילי על שימוש עצמי בסמים. משטרת עכו משקיעה 28% ממשאביה בעבירות סמים, בעוד עיריית כפר סבא משקיעה פחות מ-2% בלבד. עיירות הפיתוח מהוות מוקד למעצרי שימוש בסמים. מרבית המעצרים במחוזות תל אביב, חיפה והצפון.

הדוח מבוסס על נתוני המשטרה כפי שפורסמו לראשונה על ידי ‘התנועה לחופש המידע‘ בשבוע שעבר ובהם נתוני המעצרים בגין עבירות שימוש בסמים בין השנים 2011 ל-2013 לצד המעצרים בגין עבירות אחרות. מבדיקה של המגזין עולה כי בניגוד לכל ההצהרות, ישנה עלייה במעצרים בגין שימוש עצמי בסמים וכן התמקדות של המשטרה דווקא בעיירות הפיתוח.

בדוח הראשוני – אותו פרסמנו בסוף השבוע – מצאנו כזכור את הערים בהן נרשמה עלייה או ירידה במספר מעצרי הסמים, וכן גילינו שעל אף הבטחתו של המפכ”ל, עלה דווקא אחוז המעצרים בישראל בגין עבירות שימוש בסמים ומהווה בסך הכל כ-11% מכלל המעצרים שמבצעת המשטרה, עניין שגם בפני עצמו ראוי לבחינה מדוקדקת שכן משאביה של המשטרה מוגבלים ולא בטוח שראוי להקדיש 11% מתוכם לעניין זה.

רב ניצב יוחנן דנינו
המפכ”ל יוחנן דנינו הבטיח, אבל השוטרים בשלהם… (תמונה: יואב אתיאל)

כעת, בדיקה מעמיקה של מגזין קנאביס בחנה מה הסיכון להיתפס על עבירת שימוש בסמים בכל מחוז, עיר וישוב בישראל. בבדיקה התבססנו על נתוני דו”ח המשטרה כאמור ובו פירוט מספר המעצרים בגין שימוש בסמים ב-230 יישובים בישראל בין השנים 2011 ל-2013, וכן על נתוני מרשם האוכלוסין האחרון מדצמבר 2013 בחלוקה לפי אזורים וישובים בישראל.

בדקנו את היחס בין מספר מעצרי הסמים בכל ישוב לבין מספר התושבים באותו ישוב והגענו לנתון “1 מכל כמה נעצרים” – נתון המייצג למעשה עד כמה נפוצים מעצרים בגין שימוש בסמים באותו ישוב או עיר. נתון נוסף אותו בדקנו הוא ממוצע עבירות השימוש בסמים בכל עיר וישוב ומה יחסו לשאר העבירות במהלך שלוש השנים הנתונות. לצערנו לא ניתן לדעת בוודאות כמה מן ה”סמים” הם קנאביס, אך מוערך כי מדובר בכ-70 עד 80 אחוז מסך עבירות השימוש בסמים.

נציין כי כותרת המחקר יכולה להיות הן “הערים בהן צורכים הכי הרבה סמים” והן “הערים בהן המשטרה ממקדת את מירב מאמציה נגד צרכני הסמים”. הדרך היחידה לדעת איזו כותרת היא הנכונה הינה בעזרת נתון השימוש בסמים בכל עיר וישוב, ואכן פנינו אל הרשות למלחמה בסמים בבקשה לקבל נתון זה, אך נמסר לנו כי נתון שכזה אינו קיים וכי יתחילו להכינו בקרוב. עקב כך ניעזר בנתון אחר שהפקנו: אחוז מעצרי השימוש בסמים מסך כל המעצרים בישוב – המצביע על המשקל שנותנת המשטרה המקומית לעניין השימוש העצמי בסמים לעומת שאר העבירות.

עכו: משטרת עכו משקיעה 28% ממשאביה בעבירות שימוש בסמים
עכו: משטרת עכו משקיעה 28% ממשאביה בעבירות סמים

מחוזות

על פי ממצאי הבדיקה שערכנו נראה כי עיקר השימוש בסמים, או לחילופין עיקר התמקדות המשטרה בעבירות שימוש בסמים, הינם במחוזות תל אביב, חיפה וצפון, בהם נעצר 1 מכל 245 (ת”א), 212 (חיפה) ו-222 (צפון).

מחוז דרום נמצא במקום טוב באמצע עם תושב 1 שנעצר בגין עבירות שימוש בסמים על כל 308 תושבים במחוז.

בשאר המחוזות (מרכז, יו”ש וירושלים) הנתונים מראים כי רק 1 מתוך למעלה מ-400 תושבים נעצר בגין עבירות שימוש בסמים: 412 (מרכז), 439 (ירושלים) ו-459 (יו”ש).

בסך הכל נמצא כי 1 מכל 295 אזרחי ישראל נעצר בגין עבירת סמים בכל שנה – מה שאומר שבכל 20 דקות נעצר ישראלי על עבירת שימוש בסמים.

יש לציין כי במחוזות חיפה וצפון מהוות עבירות השימוש בסמים כ-16% בממוצע מסך כל העבירות – גבוה ב-5% מהממוצע הארצי שעומד על 11% – נתון המחזק את הטענה כי המשטרה משקיעה מאמצים גדולים בתפיסת צרכני סמים באזורים אלו.

מעצרי סמים לפי מחוזות
מעצרי סמים לפי מחוזות

ערים גדולות

לצורך הבדיקה אספנו את 42 הישובים הגדולים בישראל (אלו בהם יש למעלה מ-40 אלף תושבים) וחישבנו את היחס בין מספר התושבים בישוב לבין הנתון “1 מכל כמה נעצרים”.

על פי ממצאי הבדיקה שערכנו נראה כי כפי שניתן היה להניח, ובהתאם לנתונים דומים מבעבר וכן ממדינות אחרות, המשטרה ממקדת את מירב מאמציה במעצר צרכני סמים בעיקר בעיירות פיתוח וישובים חלשים יחסית. בערי המרכז הנחשבות לעשירות יותר, ממוצע המעצרים בגין עבירות שימוש בסמים נמוך באופן משמעותי. בערים הדתיות האחוז הנמוך מכולם.

על פי הבדיקה נמצא כי הערים ה”מסוכנות” ביותר לצרכני סמים הן: עכו, טבריה, אילת, נצרת עילית, לוד, ת”א, רמלה, נהריה, קרית אתא, עפולה, בת ים, חיפה, חדרה ונצרת.

הערים ה”ידידותיות” יותר לצרכני סמים הן: הערים הדתיות מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד ובני ברק, וכן רעננה, הוד השרון, כפר סבא, רהט, בית שמש, ראש העין, מודיעין-מכבים-רעות, נתניה ואשדוד.

הדוח לפי ערים גדולות:

כלל הישובים

על פי הרשימה של כלל 230 הישובים בדו”ח נמצא כאמור כי 11.11% מכלל המעצרים שביצעה המשטרה בין השנים 2011 ל-2013 היו בגין עבירות שימוש בסמים. עוד מראים הנתונים כי בכפרים הערביים ובישובים הדתיים נעצרים הכי פחות על עבירות שימוש בסמים, בעוד בצפון הארץ, בעיירות הפיתוח, באילת ובתל אביב נרשמו עיקר מעצרי הסמים בשנים אלו.

הישובים בהם הסיכוי הגדול ביותר להיעצר על עבירות שימוש בסמים הם: ג’סר א זרקא (1 מכל 60 תושבים נעצר על שימוש בסמים!), כפר אדומים וכפר יאסיף (1/65), עתלית, עכו, ראש פינה וחריש (1/80), יבנאל, טירת הכרמל, תל מונד, טבריה, אילת ונצרת עילית (1/90-100).

הדוח המלא:

לסיכום

נראה אם כן שבניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה וכן בניגוד להצהרת מפכ”ל המשטרה, גורמי האכיפה ממשיכים להגביר את קצב המעצרים בגין עבירות שימוש בסמים – שעיקרן שימוש עצמי במריחואנה וחשיש – וממקדים את המאמצים בעיקר בעיירות פיתוח וישובים מוחלשים.

בסה”כ נעצרים בכל שנה למעלה מ-24,000 ישראלים בגין שימוש בסמים. הסכום המושקע באכיפת אותם מעצרים ואחרים עומד על מאות מיליוני שקלים בכל שנה.

כאמור, קשה לדעת האם מדובר בישובים בהם ישנו שימוש רב יותר בסמים או שמא המשטרה משקיעה יותר מאמצים באזורים אלו, אך אם ניקח כדוגמה את ארה”ב, שם אחוזי השימוש בסמים בין לבנים ושחורים הוא זהה אך השחורים נעצרים פי 4 יותר, כך גם אצלנו כאשר זה נוגע לעיירות פיתוח מול ערים “עשירות”.

לצערנו בישראל אין כל מדיניות איסוף נתונים, וזאת בלשון המעטה, ועל כן קשה להביא נתונים מדוייקים לחלוטין. תודה גדולה לאבנר ונהורסט על הליווי והעזרה בהפקת הנתונים.

המשטרה סירבה להגיב על הממצאים.

ראו גם:
הסניגור הציבורי: “כמות המעצרים בישראל שערורייתית”
דו”ח הכנסת: “מעל 30000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים”
כמה (באמת) שווה לגליזציה של קנאביס בישראל?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר