טוען...

“אני כבר לא ילד שואה” – איך קנאביס עוזר לניצולי שואה

בבית האבות בקיבוץ “נען” מטופלים ניצולי שואה בעזרת קנאביס רפואי – והתוצאות מדהימות. “אני כבר לא ילד שואה,” אומר משה רוט, ניצול שואה שהצליח סוף סוף לשכוח את הזוועות.

השימוש בקנאביס נפוץ בעיקר בקרב צעירים הצורכים אותו למטרות פנאי. עם זאת, במהלך השנים האחרונות נראה כי צמח המרפא יכול לעזור רבות גם -ואולי בעיקר – למבוגרים הסובלים ממגוון רחב של תסמינים הנלווים לגיל הזהב, כאשר אחד הבולטים שבהם הוא זכרונות קשים מן העבר.

“לזכור זה חשוב, אבל לשכוח זה לא פחות חשוב,” אמר בעבר פרופ’ רפאל משולם, זוכה פרס ישראל בכימיה ומי שגילה לראשונה את ה-THC. בבית האבות בנען רואים את תוצאות הטיפול בקנאביס הלכה למעשה.

משה רוט מטופל בקנאביס רפואי
משה רוט

התחלתי לדבר, לכתוב, לשמוע מוזיקה, לצייר,” מספר משה רוט בן ה-80 המטופל בקנאביס רפואי מזה מספר שנים במסגרת פרוייקט מיוחד של בית האבות בקיבוץ נען. “אני יכול לומר שזה ‘פתח’ אותי קצת.”

“אני כבר לא ילד שואה,” אמר רוט כשהתראיין בשנה שעברה לסרט הדוקומנטרי של ד”ר סנג’י גופטה. “הפסיקו לי הסיוטים על השואה,” הסביר.

פרוייקט הטיפול בקנאביס רפואי בקיבוץ נען הוא פרוייקט ייחודי של ‘תיקון עולם‘ שמספקת מוצרי קנאביס רפואי למטופלים הסיעודיים. על פי נתוני מחקר שנערכו במקום נמצא כי בעקבות הטיפול הופחתה כמות התרופות הקונבנציונאליות שנוטלים המטופלים. בנוסף, כולם הפסיקו לחלוטין את השימוש באמצעי האכלה (PEG) והחלו להנות ממזון בכוחות עצמם.

למעלה מ-40 גופי תקשורת מכל רחבי העולם הגיעו בעת האחרונה לסקר את הפרוייקט ומשה רוט הוא אחד הדוברים המבוקשים ביותר בתחום.

מלבד רוט מטופלים בבית האבות עוד מספר ניצולי שואה שזוכים להקלה בכאבים בזכות הטיפול הייחודי. עם זאת, מפאת חוסר בתקציבים וביורוקטיה קשוחה, נסגר הפרוייקט בקיבוץ נען וכעת מקבלים את הטיפול רק אלו שהתחילו בו לפני שנים.

צפו בכתבה מתוך התכנית ‘360’:

צח קליין, מי שמופיע בכתבה כשהוא עוזר לשוכני בית האבות לשאוף את הקנאביס, הוא מפיק הסרט הדוקומנטרי המשובח “גראס באישור רופא“, אותו הנחה אברי גלעד.

גלעד עצמו סיפר בוועדת הכנסת בשנה שעברה כיצד הקנאביס הרפואי עזר לאביו ז”ל שסבל מאלצהיימר. “הוא היה צורח יום ולילה,” סיפר גלעד. “כשהייתי מבקר אותו במחלקה הייתי שומע את הצעקות של אלו שנזכרו בסיוטים. אבי היה נזכר בגסטפו שרדף אחריו. בביקור בבית האבות בקיבוץ נען היה שקט מוחלט. אנשים חייכו, תקשרו. הקוגניציה שלהם השתפרה.”

צפו בדברים של אברי גלעד (החל מ-4:34):

ראו עוד: האם לתת לסבתא לעשן מריחואנה?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר