איך קנאביס מאט את הזדקנות התאים במוח

התפיסה הציבורית היא שצרכני הקנאביס אינם בעלי זכרון טוב במיוחד. עם זאת, מחקר חדש קובע שהרכיבים הפעילים בקנאביס (קנבינואידים) מונעים – ואפילו מתקנים – את הזדקנות תאי המוח ובהתאמה גם תופעות כמו אלצהיימר ומחלות מוחיות אחרות.

השפעת הקנאביס על המוח
השפעת הקנאביס על המוח

מאז שנת 2004 בערך, חוקרים הצליחו להתקדם רבות בתחום חקר השפעת הקנאביס על מוח האדם והמערכת האנדו-קנבינואידית (מערכת תוך-גופית המייצרת קנבינואידים בדומה לאלו הנמצאים בקנאביס). בניסויים בבעלי חיים לדוגמה, נמצא כי מרכיבים סינתטיים הדומים באופיים ל-THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, הראו הצלחה בשימור תפקודו התקין של המוח. מחקר משנת 2008 אף מצא ש-THC הפחית את הדלקתיות במוח ושיפר את יכולות הזכרון של עכברי מעבדה.

ראו עוד: מוח מריחואנה – איך קנאביס מגביר את היווצרות התאים במוח

המחקר האחרון בתחום זה, שפורסם במגזין ביולוגיה נחשב (Philosophical Transactions of the Royal Society B), מצא כי גירוי של המערכת האנדו-קנבינואידית תורמת לחידוש תאי מוח ושומרת על תפקודם התקין.

מחקרים קודמים בנושא אף מצאו כי הקנבינואידים בקנאביס מגנים על תאי המוח ומגבירים את קצב הצמיחה של תאים חדשים.

המחקר – איך קנאביס מאט את הזדקנות התאים במוח

המחקר, אשר נערך על ידי אנדראס ביוקיי-גורזו מהמכון לפסיכיאטריה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה, מצא כי שימוש במריחואנה, או נכון יותר, הפעלת המערכת האנדו-קנבינואידית, מובילים לשחרור של נוגדי חמצון אשר פועלים ממש כמו מערכת ניקוי וחיטוי. תהליך זה מסיר תאים פגועים מהמוח ומשפר את קצב התפתחותם של תאים חדשים ורעננים.

השפעת הקנאביס על המוח
השפעת הקנאביס על המוח

בראיון למגזין הבריאות של TIME, סיפר ביוקיי-גורזו על פרטי המחקר: “פעילותה של המערכת הקנבינואידית מגינה על תאים במוח ובגוף בכלל ואף מגבירה את קצב התפתחותם. היא תורמת להפחתת הזדקנות תאי המוח ומגינה עליו מפני מחלות ניורו-דגנרטיביות.”

“כבר יותר מ-25 שנים שאני מנסה למצוא תרופה שתצליח להפחית התפתחות דלקות במוח ותעזור בשחזור פעילותו הקוגנטיבית,” אמר ביוקיי-גורזו. “קנבינואידים הם הראשונים שהציגו יכולת אפקטיבית בפרמטרים הללו ואני חושב שהתפיסה הציבורית ביחס לקנאביס תשתנה בעתיד ואנשים יפסיקו לפחד ממנו.”

ראו עוד: מי חושש מחשיש – ראיון עם פרופ’ רפאל משולם על המערכת האנדוקנבינואידית

ראו עוד: קנבינואידים בקנאביס – מה יש בתרופה שלכם?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר