אוסטרליה אישרה גידול ומכירת קנאביס רפואי

אוסטרליה מצטרפת לקנדה וישראל בראש החץ של תעשיית הקנאביס הרפואי העולמית – זאת לאחר שהממשלה המקומית אישרה השבוע באופן רשמי את הקמתו של ענף קנאביס רפואי חוקי במדינה. חוות גידול ייפתחו ותאושר מכירת קנאביס לחולים בהמלצת רופא מומחה. שוק הקנאביס הישראלי צפוי לאבד את פוטנציאל הייצוא האדיר למגדלים האוסטרליים שקיבלו אישור לייצא.

The Federal Government has announced it will legalise the growing of cannabis for medicinal purposes, to give people suffering from enervating illnesses access to the most effective medical treatments. #Today9

Posted by TODAY on Saturday, October 17, 2015

ממשלת אוסטרליה אישרה בסוף השבוע חוק חדש המתיר את פתיחתו של ענף קנאביס רפואי במדינה. במסגרת החוק החדש תאפשר המדינה לגדל, לסחור ולצרוך קנאביס בהתאם לרשיון משרד הבריאות המקומי וכן יותר השימוש בקנאביס בצמוד לרשיון שיינתן על ידי רופאים מומחים.

שרת הבריאות האוסטרלית סוזן לי
שרת הבריאות האוסטרלית סוזן לי

על פי הדיווח, שרת הבריאות האוסטרלית, סוזן לי (Sussan Ley), החליטה לאשר את החוק החדש לאחר שנחשפה לסיפורים רבים של חולים הסובלים ממחלות שונות להן מהווה הקנאביס מרפא.

“הצטערתי בעבור החולים”

“שמעתי את סיפוריהם של חולים סופניים רבים, שפירטו לי את הדרכים הלא חוקיות בהן הם נאלצו לנקוט כדי לקבל את התרופה,” אמרה לי בראיון לתוכנית בוקר אוסטרלית. “הצטערתי בעבורם משום שבזמן משבר רפואי אורח חיים תקין הוא הדבר החשוב ביותר.”

שרת הבריאות סיפרה עוד על הקריאה האזרחית להתרת השימוש בקנאביס רפואי באוסטרליה, שהחלה עוד לפני שנתיים עם עצומה שעלתה לאתר Change.com ועליה חתמו עד היום למעלה מ-246 אלף אזרחים אוסטרליים. “חשוב שנזהה את בעלי הצורך ונספק להם סביבה בטוחה ואספקה חוקית ורפואית של המוצר לו הם זקוקים,” אמרה.

שרת הבריאות סוזן לי מסבירה לחברי הפרלמנט על התכנית החדשה: “יש מחלות שרק קנאביס יכול להקל עליהן,” אמרה:

Today I took the opportunity to explain to the House how this Government will legalise the controlled cultivation of cannabis for medicinal or scientific purposes, delivering patients access to a safe, sustainable and legal supply of these locally-produced products for the first time.

Posted by Sussan Ley MP on Sunday, October 18, 2015

החלפת חוקים בני 48

החוק האוסטרלי האוסר על גידול של קנאביס, גם למטרות רפואיות, קיים עוד מאז שנת 1967, אך כעת פועלת שרת הבריאות לניסוח שינויים שיתירו את האיסור הפדרלי על גידול קנאביס ויאפשרו לכל מדינה באוסטרליה להחליט האם להתיר את הגידול בתחומה או לא.

בנוסף נקבעה הקמתו של גוף שיהיה אחראי לפקח על שוק הקנאביס החדש ויהווה את הרגולטור הפדרלי – גם כאן בדומה ליק”ר בישראל, היחידה לקנאביס רפואי. הגוף יאפשר הקמה של חוות גידול, מרכזי מכירה ושירות, וכל מה שכרוך בכך – כבר בתוך שנים ספורות. בינתיים מספר מדינות באוסטרליה כבר הגישו בקשה רשמית לאפשר להן להחל בגידול היבול הראשון לצרכי מחקר ורפואה.

בהתחלה ייבוא – בהמשך רגולציה

שרת הבריאות לי, שמונתה לתפקידה לפני פחות משנה, רמזה כי בתור התחלה משרד הבריאות מתכוון לאשר ייבוא של קנאביס ותרופות מבוססות קנאביס מחו”ל, וכי עד שיוקם הגוף המפקח שיחל את הסדרת התהליך באופן פנימי באוסטרליה עצמה, תיאלצנה החברות לנסות את מזלן בשוק הבינלאומי.

“כל המערכות במדינה עומדות מוכנות לפתיחתו ותפעולו של השוק החדש שעומד לקום, אבל עדיין אין גוף רישוי שיחל בתהליך באופן מסודר,” הסבירה לי בראיון ל’גארדיאן’, “לכן החברות האוסטרליות יפנו לשווקים בינלאומיים בתקווה לפתח קשרים ולהחל בייבוא באופן מסודר.”

המשטרה האוסטרלית פושטת על שדה גידול לא חוקי
המשטרה האוסטרלית פושטת על שדה גידול לא חוקי

פתיחתו של שוק רפואי עצום מימדים באוסטרליה היה עשוי להיות הזדמנות-זהב עבור תעשיית הקנאביס הישראלית, אך בעקבות החלטתו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן שלא לאשר ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, תיאלצנה החברות הישראליות להישאר כרגע מחוץ למשחק.

מנגד, החלטת שרת הבריאות האוסטרלית לאשר ייצוא של קנאביס ותוצריו מאוסטרליה לחו”ל, היא ככל הנראה ההחלטה הכלכלית החשובה ביותר שנתקבלה במסגרת החוק החדש. מדינות בכל העולם מחפשות מקור לייבוא קנאביס רפואי ולאחר המתנה ארוכה למשרד הבריאות הישראלי שמסרב לאשר ייצוא, יוכלו כעת נציגי המדינות לרכוש את הקנאביס דווקא מאוסטרליה.

היחסים בין אוסטרליה וישראל חמים מאוד בתחום הקנאביס. בעבר דווח כבר כי האוניברסיטה העברית בירושלים עובדת יחד עם חברות אוסטרליות על מחקר לפיתוח זני קנאביס מיוחדים. בנוסף, השנה החלה חברת התרופות ‘פייטוטק’ האוסטרלית, המפעילה את מרכז המחקר שלה בישראל, להתחיל למכור גלולות CBD חוקיות באירופה.

כבר היום אוסטרליה היא אחת מצרכניות הקנאביס הבלתי חוקי הגדולות בעולם. שליש מבני האוכלוסייה מעל גיל 22 במדינה הודו בצריכת קנאביס בעבר ומעל 300 אלף אוסטרלים מדווחים על שימוש וקבוע לאורך זמן.

ראו עוד:
מחוץ ליבשת: האי האוסטרלי הקטן ימכור קנאביס רפואי לקנדה
פוליטיקאי אוסטרלי הודיע בפרלמנט: “צרכתי קנאביס הבוקר”
הנכדה ניצלה בזכות קנאביס – הסבא תרם 33 מיליון דולר למחקר
ביקוש עולמי לגראס ישראלי – מדוע אסור לייצא קנאביס לחו”ל?
קנגטיבה: עצי המריחואנה הענקיים של המגדל המסתורי מאוסטרליה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר