מגלגל...

תקנה חדשה: מטופלי קנאביס רפואי רשאים לנהוג ברכב

בעלי רישיון קנאביס רפואי יוכלו מעתה לנהוג ברכב ללא חשש מאישום פלילי - במגבלות מסוימות - כך לפי תקנות חדשות של משרד הבריאות הנוגעות לתרופות שהוגדרו 'חומרים מסוכנים', כולל קנאביס רפואי, ונאסרה עליהם עד כה הנהיגה באופן גורף.

עוד בשנת 2013 פרסמנו ידיעה שכותרתה “מטופלי הקנאביס הרפואי – עבריינים בעל כורחם“, זאת מאחר וכלל המטופלים המקבלים קנאביס רפואי ברישיון, נחשבים לעברייני כביש אם רק עולים על ההגה.

הסיבה לכך היא שהחוק אוסר על נהיגה כשרכיבי קנאביס נמצאים בדם, אך רכיבי הקנאביס – בניגוד לאלכוהול למשל – נשארים בדם גם ללא השפעה עד שבועיים ויותר לאחר השימוש.

אתמול (ג’) נחתמו תקנות תעבורה חדשות לפיהן נהגים שמקבלים טיפול מסודר בתרופות שהוגדרו עד כה כ”חומרים מסוכנים” ונאסרה עליהם נהיגה באופן גורף, יוכלו במגבלות מסוימות לנהוג.

עם זאת יש לציין שעל פי ההנחיה החדשה חל איסור בכל מקרה לנהוג תחת השפעת התרופה או הסם.

התקנות המדויקות:

  • מעקב על ידי רופא ששמו נקוב ברישיון מאת המנהל לשימוש בסם מסוכן, אחת לחצי שנה לפחות.
  • אינו נוטל במקביל לטיפול בקנאביס תכשיר רשום הכולל סם מסוכן או חומרים פסיכואקטיביים אחרים.
  • מינון הקנאביס המאושר ברישיון הוא נמוך מ-50 גרם לחודש כשריכוז ה-THC נמוך מ-15%
  • או שמינון הקנאביס ברישיון הוא נמוך מ-40 גרם בחודש כשריכוז ה-THC הוא בין 16% ל-20%
  • חלפו לפחות 3 שעות ממועד נטילת הקנאביס בשאיפה (עישון או אידוי) ובכל שיטת נטילה אחרת חלפו 6 שעות לפחות.
  • אם צרך משקה משכר – חלפו 12 שעות לפחות ממועד צריכת הקנאביס.
  • נוהג ברכב פרטי.

ממשרד הבריאות נמסר כי חשוב להדגיש ולהבין שאין מדובר בהיתר לנהוג תחת השפעת סמים מסוכנים, מדובר אך ורק בהסרת פליליות ממצבים מסויימים שעד עתה היו בבחינת עבירות.

יש להדגיש כי בכל מקרה אין היתר לנהוג אם ישנה מניעה לנהיגה, הנובעת מנסיבות פרטניות של הנהג, העלולות לפגוע ביכולתו לנהוג – גם אם התמלאו שאר התנאים שנקבעו בתקנות.

“פרסום תקנות אלה חשוב כדי להסיר פליליות ממטופלים שהפכו להיות ‘עבריינים בעל כורחם’ לאור נוסח הוראות פקודת התעבורה בנוסחה הקודם,” נמסר.

שאלות-תשובות מטעם המשרד

שאלה: אם יש לי רישיון לקנאביס רפואי מותר לי לנהוג?

מותר, במגבלות שבתקנה מבחינת תזמון ומינון וכן במגבלה הכללית שהמצב הבריאותי הכללי מאפשר נהיגה ובכל מקרה אסור לנהוג תחת השפעת הקנאביס.

שאלה: האם זה אומר שמותר להשתמש בקנאביס ולנהוג?

לא. ואין מדובר בהיתר נהיגה תחת השפעת סמים מכל סוג שהוא.

שאלה: האם זה מצריך ממני פעולה אקטיבית להסדיר את הנושא של רישיון בעת נהיגה ?

הפעולה הנדרשת היא להצהיר על הטיפול כאשר מבקשים רישיון נהיגה ולהיוועץ ברופא המטפל בנוגע לרישיון נהיגה קיים למי שמטופל ב’חומר מסוכן’.

שאלות ששאלנו וטרם נענו:

1. בנוסח התקנות החדשות מצויין כי מדובר בהיתר עבור אלו שמחזיקים ברישיון “עד 50 גרם” או “עד 40 גרם”. האם מדובר בכולל 50 גרם? בכולל 40 גרם?

2. מעקב על ידי רופא ששמו נקוב ברישיון אחת לחצי שנה לפחות – ז”א שמטופלים שכיום רואים את הרופא הממליץ רק פעם בשנה, יצטרכו ללכת פעם נוספת ולשלם עוד מאות שקלים לפגישת רופא? – יש לציין שכיום יש רופאים שלא יכולים לקבל פעמיים בשנה כי יש עומס.

3. לגבי אחוזי ה-THC – אם מטופל מחזיק בשקית אחת של זן בעל 24% THC ו-3 שקיות אחרות של זן בעל 9% THC, האם מטופל זה עומד בתנאים?

מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר בתגובה: “ניכר לכל עין כי משרד הבריאות לא באמת חשב על צורכיהם של המטופלים, ואף לא ביסס תקנותיו על המצב בשטח. אין כל יכולת לוודא רמות אחוזים פעילים בכל פרח ופרח, ולפיכך אין כל יכולת לקבוע מה היה אחוז החומר הפעיל בפרח ספציפי שנטל מטופל ספציפי בשעות שלפני שהתיישב מאחורי ההגה. כמו-כן, אחוז המטופלים במינון העולה על 40 ג’ בחודש הינו משמעותי, וכמותו גם אחוז המטופלים בקנאביס רפואי לצד תרופה נרקוטית כלשהי, וכתוצאה התקנות הלכה למעשה לא חלות על לכל הפחות 25% מהמטופלים בקנאביס רפואי. העמותה ממליצה כי להבא, באם רוצה משרד הבריאות באמת להיטיב עם המטופלים בקנאביס רפואי, יאות קודם לבדוק מה הם מצוקותיהם האמיתיות לפני שהוא כופה עליהם פתרונות שווא”.

קישור למסמך המלא

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר