טוען...

תיקון עולם מזנקת בהכנסות אך עם הפסד של 33 מיליון שקל בשנה

חברת תיקון עולם קנביט הגיעה בשנת 2021 למה שהוא כנראה שפל של כל הזמנים מבחינתה. הדוחות השנתיים שפורסמו הבוקר מציגים אמנם גידול של כ-70% בהכנסות לעומת שנת 2020, אך בשורה התחתונה - הפסד של יותר מ-33 מיליון ש"ח

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) פרסמה היום (רביעי, 30.3) את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, בה הציגה הכנסות של כ-37 מיליון שקל, שהן גידול של כ-70.8% אל מול הכנסות של כ-21.7 מיליון שקל אשתקד. עם זאת, בשורה התחתונה, כלומר הרווח הנקי, מדובר כנראה באכזבה הגדולה ביותר בסקטור הקנאביס הישראלי כיום, שכן החברה הציגה הפסד מייצג, בנטרול שינויים בשווי הוגן ותגמול מבוסס מניות, של לא פחות מ-37.4 מיליון שקל.

במידה ומנטרלים הוצאות פחת על נכסים בלתי מוחשיים, שנרכשו במסגרת עסקת רכישת הפעילות בישראל עם זכויות הפצה למדינות נוספות של תיקון עולם, מגיעים להפסד של כ-33.2 מיליון שקל. אלו שחושבים שפחת על נכסים בלתי מוחשיים זוהי כן הוצאה מייצגת ישתמשו בו ואלו שחושבים שלא, יחשבו הפסד של כ-37.4 מיליון שקל. כך או כך מדובר בגידול של עשרות אחוזים מול הפסד מייצג של כ-23.6 מיליון שקל בשנת 2020. כאנקדוטה – החברה רשמה השנה הפסד גבוה כמו כל ההכנסות שלה, כלומר הוציאה פעמיים את היקף ההכנסות.

אומנם עוד טרם פורסמו הדוחות הכספיים של שאר החברות הציבוריות (למעט שיח, קאנומד, יוניבו ובול פארמה שכבר סיקרנו) – אלה אמורים להיות מפורסמים עד מחר (חמישי) בערב – אך סביר להניח שתיקון עולם, על פי הדוחות לשנת 2021, זוכה בתואר המפוקפק “חברת הקנאביס ההפסדית ביותר בישראל לשנת 2021″ (כאמור, יש לחכות לדוחות של IMC שיתכן ש”תרוויח” את התואר).

במהלך שנת 2021 תיקון עולם קנביט נאלצה להילחם בייבוא שחזר לפעילות מלאה בקרב מתחרותיה ואף בקצב גבוה יותר לעומת שנת 2020. כמו כן היא נדרשה להתמודד עם ריבוי של שחקנים הן בחוליית הגידול המקומי והן בחוליית הייצור המקומי והייתה צריכה להצדיק את הבנייה של החווה שלה, שעל פי הדוחות כעת נראה שאינה מצדיקה באמת את עלויות הבנייה שלה המוערכות עד כה בעשרות מיליוני שקלים. 

ורד רוזן (צילום מסך - אינסטגרם)
בעלת השליטה בתיקון עולם קנביט – ורד רוזן (צילום מסך – אינסטגרם)

קופת המזומנים של תיקון עולם קנביט עומדת נכון לסוף השנה על כ-13.4 מיליון שקל, כאשר בשלוש השנים האחרונות (מאז רכישת הפעילות בישראל של תיקון עולם וכן זכויות להפצה במספר מדינות נוספות) היא גייסה בהנפקות מניות למיניהן סך של כ-191.1 מיליון שקל (כ-91.1 מיליון שקל בשנת 2019, כ-63.5 מיליון שקל בשנת 2020 וכ-35.7 מיליון שקל בשנת 2021), כלומר 177.7 מיליון שקל ש”הוכנסו” לתוך פעילות החברה, שממשיכה לשרוף מזומנים.

תזרים מזומנים

תזרים המזומנים מפעילות שוטפת של חברת תיקון עולם קנביט במהלך שנת 2021 היה שלילי בהיקף של כ-23.2 מיליון שקל. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד והוא מייצג בעצם את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת, כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בתזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי בשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה – למרות שכן נוצר פה רווח, ובשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה כלל לא התרחשה באותה שנה. אנחנו במגזין קנאביס מספקים גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו – שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות. נדגיש כי החברה השקיעה במהלך שנת 2021 כ-10.3 מיליון שקל ברכוש קבוע, בעיקר בחווה ובמפעל שלה, השקעה שלא יורדת מתזרים המזומנים מפעילות שוטפת. בחיסור סכומי הכסף שהיא הוציאה על הרכוש קבוע מתוך התזרים מפעילות שוטפת, מקבלים נתון הדומה לרווח המייצג.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של החברה – בנטרול רכוש קבוע ונכסים בלתי מוחשיים שאת השווי שלהם בעת מכירה לא ניתן להעריך בצורה מהימנה וכן ללא התחייבות עתידית של החברה לשלם תמלוגים לתיקון עולם העולמית, התחייבות שתלויה בתוצאות עתידיות – עומד על כ-12.6%, נתון ממוצע ביחס לשאר חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים

לחברה יש הסכם שיתוף פעולה עם חברת ITH Pharma, במסגרתו ITH אמורה להפיץ את המוצרים של תיקון עולם קנביט בבריטניה וזאת לתקופה של כ-3 שנים. ב-29 באפריל 2021 חתמה תיקון עולם על תיקון להסכם שיתוף הפעולה עם החברה, במסגרתו ITH אמורה, במסגרת הסכם “מחייב”, להפיץ את מוצריה של תיקון עולם קנביט בסכום מינימאלי של כ-8 מיליון פאונד בשנה.

כזכור, במועד חתימת ההסכם המחייב דיווח מגזין קנאביס בסקירה השבועית כי “במסגרת ההסכם מובהר גם כי ITH יכולה לבטל את ההסכם לאחר שחולפת לה חצי שנה, כך שלא נכון לקרוא להסכם זה הסכם ‘מחייב’.” ובכן, כעת רושמת תיקון עולם בדוחות השנתיים שלה, באופן לקוני למדי, כי “יובהר כי נכון למועד זה נוכח קשיים בייצוא מוצרי קנאביס רפואי, ההסכם בין הצדדים מיושם באופן חלקי”. או במילים אחרות: החברה לא צפויה לקבל השנה את הכמויות המינימאליות להן התחייבה ITH בהסכם “המחייב” לכאורה שנחתם אז.

כמו כן, לתיקון עולם קנביט ישנו הסכם עם חברת MG Biotech Ventures במסגרתו חברת MG אמורה להפיץ את מוצריה של קנביט בדרום אפריקה. יש להדגיש שמדובר בהסכם לשיווק מוצריה של קנביט, שהיא החברה שקדמה לתיקון עולם קנביט ולרכישה של פעילות תיקון עולם בישראל, שכן על פי הסכם הרכישה אין לחברה את הזכויות להפצת זניה של תיקון עולם בדרום אפריקה.

כמו כן, לחברה ישנו הסכם עם חברת הפארמה ווייבנלנגת’, שעוסקת בייצור של חומרים לתעשיית הפארמה ומתבססת בין היתר על פעילות שנרכשה מחברת הגנריקה פריגו בשנת 2017 בתמורה לכ-110 מיליון דולר. במסגרת ההסכם, ובכפוף לקבלת אישורים נדרשים לצורך שימוש בקנאביס לחומר גלם בתעשיית התרופות, תספק תיקון עולם לווייבנלנגת’ את חומר הגלם מהחוות שלה. בדוחות השנתיים נכתב כי ווייבנלנגת’ קיבלה, לאחר סיוע מתיקון עולם קנביט, אישור מהיק”ר לבצע ניסוי בנושא.

מה הלאה?

ראשית, על החברה יהיה לצמצם את ההפסדים. לכל בר דעת ברור שאם היא תמשיך להפסיד קרוב לכ-40 מיליון שקל בשנה, יהיה לה קשה מאוד להתקיים, גם אם יש לה, ואכן יש לה, גב כלכלי חזק מצד ורד רוזן, בעלת השליטה בפועל (17.7%), שהינה אשתו של טייקון הנדל”ן ברק רוזן, מבעלי חברת “ישראל קנדה”.

בנוסף, עד כה התמקדה תיקון עולם בגידול מקומי עם חתימה על שלל הסכמי שיתוף פעולה לצורך ייצוא התוצרת (שברובם עדיין לא מומשו), או בשיתופי פעולה תיאורטיים למיניהם עם מותגים כמו “אהבה”, “פיצה דונה” ועוד, אך היא לא ביצעה ייבוא כלשהו בעוד שחברות ישראליות רבות אחרות כדוגמת אינטרקיור, BOL ושיח, ניצלו את ההזדמנות כראוי, חתמו על הסכמים עם חברות מובילות מחו”ל ובעיקר מקנדה ורשמו בגין זה רווחים של מיליונים רבים. החברה תצטרך להחליט האם להישאר בעמדתה העקרונית שלא להתעסק ביבוא, או לחילופין, להתחיל להשתמש במפעל שלה לצורך ייבוא.

לסיכום

הדוחות של תיקון עולם קנביט לשנת 2021 בעייתים מאוד – השוק לא ציפה שעם צמיחה כה משמעותית בהכנסות ההפסד יזנק לכ-37.4 מיליון שקל. סביר להניח שלא נראה את החברה מבצעת רכישות כלשהן השנה והיא תצטרך לצמצם את ההפסד ולהוכיח שמעבר לדיווחים – היא יודעת גם לגרום לדברים לחלחל לשורה התחתונה.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך. הנכתב הוא דעה בלבד, אין צוות המגזין אחראי לתוצאות בפעולות בניירות ערך שיתבצעו בעקבות הנכתב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר