תוצאות סקר הקנאביס 2021: מה הצרכנים והמטופלים מעדיפים?

מי החברה הכי פופולרית, איזה זן אהוב מכולם, כמה מערבבים את הקנאביס עם טבק, מה הסיבה העיקרית לשימוש וכמה נוהגים המטופלים להוציא על הטיפול מדי חודש. וגם - מתי מתחילים לעשן וכמה פעמים בשבוע, איך בוחרים איזה זן לקנות והאם מאמינים להבטחות הממשלה על לגליזציה | תוצאות סקר הקנאביס הגדול לשנת 2021

איך נראית צריכת הקנאביס בישראל בקרב צרכני פנאי ומטופלי קנאביס רפואי? זוהי השנה השלישית בה נערך סקר הקנאביס הגדול של ישראל מבית מגזין קנאביס.

בין הממצאים: מי החברה הכי פופולרית, איזה זן אהוב מכולם, איך בוחרים איזה זן לקנות, עד כמה פחתה תופעת הגידול הביתי, כמה מערבבים את הקנאביס עם טבק, כמה מעשנים גם בשעות העבודה וכמה מסתירים את השימוש מהמשפחה. וגם – מה הסיבות לעישון קנאביס, למה צרכני פנאי מעדיפים סאטיבה ומטופלים אינדיקה, מתי ביום מתחילים לעשן, כמה כסף נוהגים להוציא על קנאביס, לאיזו מפלגה הצביעו הצרכנים והמטופלים והאם הם מאמינים להבטחות הממשלה ללגליזציה.

הסקר נערך לאורך כ-10 ימים בחודש דצמבר 2021 על פי המודל המקובל של סקרים, כלומר לפחות 500 משיבים. לאחר הגעה ליעד הסקר הופסק. על סקר צרכני הפנאי השיבו בסופו של דבר 874 משיבים ועל סקר המטופלים השיבו 529 משיבים.

שימו לב: התוצאות מחולקות לשני חלקים: סקר צרכני פנאי, וסקר המטופלים ברישיון.

צרכני פנאי

גיל תחילת שימוש בקנאביס: הגיל הממוצע בו התחילו צרכני הפנאי שהשיבו לסקר להשתמש בקנאביס הוא גיל 19. מתוכם 45% התחילו להשתמש בקנאביס לפני גיל 18, כ-13.5% התחילו בין גיל 18 לגיל 20, כ-20% בין גיל 21 לגיל 23, ועוד כ-8% בין גיל 24 לגיל 29. רק כ-3% מצרכני הפנאי שהשיבו לסקר התחילו להשתמש בקנאביס אחרי גיל 30.

תדירות השימוש בקנאביס: יותר ממחצית (57%) מצרכני הפנאי שהשיבו על הסקר צורכים קנאביס מדי יום. 27% מהמשיבים צורכים קנאביס 3 עד 6 ימים בשבוע. 9% צורכים קנאביס רק ביום אחד או שניים בשבוע, ו-7% צורכים קנאביס פחות מפעם בשבוע.

תדירות השימוש בקנאביס של צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
תדירות השימוש בקנאביס של צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שיטת צריכה עיקרית: רובם המוחלט של צרכני הפנאי (82%) צורכים קנאביס בעיקר בעישון ג’וינטים. 11% מצרכני הפנאי צורכים קנאביס בעיקר בבאנגים, כ-5% צורכים קנאביס בעיקר באידוי (עלייה קלה מ-3% בסקר בשנה שעברה), ועוד 1.3% מעשנים במקטרת. שאר שיטות הצריכה כמו שמן ומזון (“אדיבלס”) נדירות מאוד בקרב צרכני הפנאי.

שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר באידוי עולה משמעותית עם הגיל, מ-1.2% בלבד עד גיל 23, ל-14.9% בגילאי 35 ומעלה, כפי שניתן לראות בגרף:

שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר באידוי לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר באידוי לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

ערבוב קנאביס עם טבק: בדומה לתוצאות הסקר בשנה שעברה, 80% מצרכני הפנאי שמעשנים מערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק, בעוד 13.4% מעשנים אותו נקי, ו-6% נוספים מערבבים את הקנאביס שלהם עם תחליפי טבק. שיעור צרכני הפנאי מעל גיל 35 שמערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק נמוך משמעותית מהממוצע הכללי, ועומד על 61.7% בלבד.

הרגלי ערבוב קנאביס עם טבק אצל צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
הרגלי ערבוב קנאביס עם טבק אצל צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

אצל צרכני הפנאי שמערבבים קנאביס עם טבק, היחס הממוצע בין קנאביס לטבק הוא 55% קנאביס ל-45% טבק.

יחס קנאביס לטבק אצל צרכני פנאי שמערבבים עם טבק (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
יחס קנאביס לטבק אצל צרכני פנאי שמערבבים עם טבק (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

צריכה יומית: כמות הקנאביס הממוצעת שצרכני הפנאי שהשיבו על הסקר צורכים ביום טיפוסי של שימוש היא 0.9 גרם. מעניין לציין כי לא נמצא שום קשר בין הצריכה היומית בגרמים לותק השימוש בקנאביס בשנים, כלומר כמות הקנאביס היומית שנצרכת בממוצע הייתה זהה גם אצל הצרכנים שמשתמשים בקנאביס כבר מעל 10 או 20 שנים.

שיעור צרכני הפנאי לפי צריכה יומית ממוצעת בגרמים
שיעור צרכני הפנאי לפי צריכה יומית ממוצעת בגרמים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שימוש חברתי: רוב (58%) צרכני הפנאי השיבו כי הם צורכים קנאביס בעיקר לבד ולא עם אנשים אחרים, עלייה של כ-8% מהסקר של השנה שעברה, ככל הנראה בין היתר בגלל מגפת הקורונה. שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר לבד עולה משמעותית עם הגיל, מפחות מחצי (41.3%) לפני גיל 21 למעל שלושת-רבעי (76.7%) מעל גיל 35, כפי שניתן לראות בגרף הבא:

שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר לבד ולא עם אנשים אחרים, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר לבד ולא עם אנשים אחרים, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שימוש רפואי בקרב צרכנים שאין להם רישיון רפואי: למרות שאין להם רישיון קנאביס רפואי, רוב צרכני הפנאי (55%) השיבו כי הם משתמשים בקנאביס גם למטרות רפואיות או בריאותיות, ולא רק למטרות פנאי. עוד 6% מצרכני הפנאי השיבו כי הם משתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות.

סיבת השימוש העיקרית של צרכני הפנאי בקנאביס - למטרה רפואית או להנאה? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
סיבת השימוש העיקרית של צרכני הפנאי בקנאביס – למטרה רפואית או להנאה? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מתוך צרכני הפנאי שהשיבו כי הם משתמשים בקנאביס גם למטרה רפואית (אך אינם מחזיקים ברישיון רפואי), מחצית (50%) השיבו כי הם משתמשים בקנאביס בין היתר עבור בעיות מצב רוח, כאשר הסיבות הנפוצות האחרות הן כאבים (38%), בעיות שינה (38%), דיכאון (31%), חרדה (29%), הפרעה פוסט-טראומתית (12%), והפרעה טורדנית-כפייתית (6%).

סיבות השימוש הנפוצות ביותר בקרב צרכני פנאי שעושים שימוש רפואי בקנאביס (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
סיבות השימוש הנפוצות ביותר בקרב צרכני פנאי שעושים שימוש רפואי בקנאביס (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

אמון בהבטחת הממשלה ללגליזציה: בתשובה לשאלה “האם את/ה מאמין/ה שהממשלה תקיים את הבטחתה לקדם לגליזציה של קנאביס?“, כשלושת רבעי מצרכני הפנאי (75.3%) השיבו ‘לא’.

מדובר בשינוי משמעותי בהשוואה לתוצאות הסקר בשנה שעברה, בהן דווקא היה רוב קטן (50.6%) של משיבים שכן האמינו בהבטחת הממשלה ללגליזציה, ורק 49.4% שלא האמינו. ניתן לשער כי הכישלון בהוצאה לפועל של תוכנית הלגליזציה הממשלתית בממשלה הנוכחית והכישלון אפילו בניסיון לאשר חוק אי הפללה, בניגוד לממשלה הקודמת שהצליחה לאשר הצעת חוק ללגליזציה בקריאה טרומית אך התפרקה בטרם השלמת הליך החקיקה, גרם ליותר צרכני קנאביס להטיל ספק בכך שהדבר אי-פעם יצא לפועל בממשלה הנוכחית.

האם את/ה מאמין/ה שהממשלה תקיים את הבטחתה לקדם לגליזציה של קנאביס? - תשובות צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה מאמין/ה שהממשלה תקיים את הבטחתה לקדם לגליזציה של קנאביס? – תשובות צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

גידול קנאביס: שיעור צרכני הפנאי שמגדלים קנאביס בעצמם עומד על 5.4%, ירידה מנתון של 10.4% בסקר של השנה שעברה. יש המעריכים שכמות הסחורה הזמינה לרכישה בשוק הלא-חוקי שעלתה, כולל זמינות גוברת של אריזות קנאביס רפואי שזולגות מהשוק החוקי, לצד ירידת מחירים משמעותית מכ-100 שקל לגרם בשנים עברו עד כ-50 שקל לגרם בערך כיום, הם שהובילו לירידה בתופעת הגידול הביתי. עם זאת, עוד 22.3% נוספים מצרכני הפנאי השיבו כי גידלו קנאביס בעצמם בעבר.

האם את/ה מגדל/ת קנאביס בעצמך? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה מגדל/ת קנאביס בעצמך? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שיעור צרכני הפנאי שאי-פעם גידלו קנאביס (היום או בעבר) עולה עם הגיל, מ-21% מתחת לגיל 21 עד 37% מעל גיל 35.

שיעור צרכני הפנאי שאי-פעם גידלו קנאביס, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור צרכני הפנאי שאי-פעם גידלו קנאביס, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מקור רכישה: כמעט חצי (45%) מצרכני הפנאי רוכשים קנאביס מאחת הקבוצות הפעילות באפליקציית טלגרם. כרבע מהצרכנים רוכשים מסוחר שלא דרך האפליקציה, ועוד 30% לא רוכשים ישירות מסוחר אלא מחבר שרוכש מהסוחר.

מקור רכישת הקנאביס העיקרי של צרכני הפנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
מקור רכישת הקנאביס העיקרי של צרכני הפנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

בדומה לתוצאות הסקר בשנים קודמות, ישנם הבדלים משמעותיים בין המגדרים במקור רכישת הקנאביס. נשים נוטות פחות לרכוש קנאביס בעצמן מאשר גברים – 45% מהן מעדיפות לרכוש ממישהו שהן מכירות שרוכש מסוחר ולא ישירות מהסוחר עצמו, לעומת 29% בלבד מהגברים.

מקור עיקרי לרכישת קנאביס - צרכני פנאי לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
מקור עיקרי לרכישת קנאביס – צרכני פנאי לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

איך בוחרים מה לקנות? בדומה לתוצאות הסקר בשנה שעברה, השיקול החשוב ביותר עבור צרכני הפנאי כאשר הם מחליטים מאיזה סוחר לרכוש הוא המלצות של חברים (55.6% מהמשיבים בחרו בין היתר בתשובה הזאת). השיקול השני בחשיבותו הוא המחיר (40.7%).

במקום השלישי יש שיוויון בין אלה שבוחרים מה לקנות על פי הביקורות שמשתמשים אחרים כתבו על הסוחר בטלגרם או במקומות אחרים (33.6%) לבין אלה שמושפים משם הזן או התיאור של ההשפעות שלו (33.5%). בנוסף, 25.2% מהצרכנים אמרו שהתמונה של המוצר היא שיקול חשוב עבורם גם כן, ו-21.1% השיבו כי הם מסתמכים בין היתר על ריכוז ה-THC של הקנאביס שמצוין במודעה (יש להדגיש שבשוק לא-חוקי קשה להאמין לנתוני THC המוצהרים על ידי הסוחרים).

שיקולים עיקריים בהחלטה איזה קנאביס לרכוש - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיקולים עיקריים בהחלטה איזה קנאביס לרכוש – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שביעות רצון מהרכישות בשוק השחור: הרוב המוחלט של צרכני הפנאי (89.2%) מרוצים לרוב מהרכישות שלהם בשוק השחור, עם אכזבות מדי פעם. רק מיעוט יחסית קטן של הצרכנים (10.8%) השיבו שהם לרוב מתאכזבים מרכישות הקנאביס שלהם בשוק השחור.

איזה מוצרי קנאביס קונים? המוצר הנפוץ ביותר הוא תפרחת גידול ביתי (28.6% מהצרכנים), ולאחר מכן אריזות קנאביס רפואי (25.7%) ותפרחת גידול חממה (21.3%). עוד 16.5% השיבו כי הם רוכשים מוצר שונה בכל פעם, ורק 1.2% מצרכני הפנאי השיבו כי הם צורכים בעיקר חשיש.

יש לציין כי לצרכן אין דרך ודאית להבחין כמובן בין גידול ביתי לגידול חוץ, והוא לרוב מסתמך על הצהרת הסוחר. כיום חלק גדול מהסוחרים מציעים תפרחות משני הסוגים בטווח שונה של מחירים, כך שההבחנה בפועל נעשית לפי מחיר – תפרחת חממה עולה לרוב 300-500 ש”ח, ותפרחת גידול ביתי עולה לרוב 600-800 ש”ח.

השינוי המשמעותי ביותר מתוצאות הסקר של השנה שעברה הוא עלייה של פי 2.5 בשיעור צרכני הפנאי שצורכים בעיקר אריזות קנאביס רפואי, מ-10% בלבד בשנת 2020 ל-25.7% כאמור בשנת 2021. כמובן שחלק משקיות הקנאביס הרפואי המשווקות בטלגרם כשקיות קנאביס רפואי הן מזויפות ואינן באמת מתוצרת חברות קנאביס רפואי אלא אריזות-חיקוי שמולאו בסחורה בלתי חוקית.

מוצר קנאביס עיקרי - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
מוצר קנאביס עיקרי – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

אינדיקה או סאטיבה? 30.8% מצרכני הפנאי מעדיפים סאטיבה, ו-22.8% מעדיפים אינדיקה. 21.6% ענו שהם משתמשים בשניהם בשעות שונות ביום, ועוד 17.4% ענו שכלל לא אכפת להם אם מדובר באינדיקה או סאטיבה. רק 7.4% מצרכני הפנאי השיבו כי יש להם עדיפות לזנים היברידיים.

נתונים אלה שונים מהנתונים שעלו בקרב צרכני הרפואי, שדווקא נוטים יותר לאינדיקה על פני סאטיבה.

האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מחירים: בהסתמך על תשובות המשיבים, המחיר הממוצע לגרם של קנאביס בשוק הלא-חוקי וללא תלות בסוג המוצר עומד על 54 ש”ח, ירידה קלה מממוצע של כ-60 ש”ח לגרם בסקר של השנה שעברה.

המחיר הממוצע לגרם משתנה בהתאם לסוג המוצר, כאשר המחיר הממוצע עבור תפרחת גידול ביתי עומד על 62 ש”ח לגרם, המחיר הממוצע עבור אריזות קנאביס רפואי עומד על 65 ש”ח לגרם, המחיר הממוצע עבור תפרחת חממה עומד על 40 ש”ח לגרם, והמחיר הממוצע לתפזורת עומד על 22 ש”ח לגרם.

המחיר הממוצע שמשלמים צרכני הפנאי עבור גרם קנאביס לפי סוג המוצר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
המחיר הממוצע שמשלמים צרכני הפנאי עבור גרם קנאביס לפי סוג המוצר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

37.1% מצרכני הפנאי משלמים בין 40 ל-50 ש”ח לגרם קנאביס, 31.3% משלמים 60-70 ש”ח לגרם, 18.4% משלמים 20-30 ש”ח לגרם, ורק 13.2% מצרכני הפנאי משלמים מעל 70 ש”ח לגרם ומעלה.

המחיר הממוצע שמשלמים צרכני הפנאי עבור גרם קנאביס (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
המחיר הממוצע שמשלמים צרכני הפנאי עבור גרם קנאביס (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

הוצאה חודשית על קנאביס: 27% מצרכני הפנאי מוציאים פחות מ-500 ש”ח בחודש על קנאביס, 29% מהצרכנים מוציאים בין 500 ל-1,000 ש”ח בחודש על קנאביס, 21% מהצרכנים מוציאים בין 1,000 ל-1,500 ש”ח בחודש, 13% מוציאים בין 1,500 ל-2,000 ש”ח בחודש, ו-10% מוציאים מעל 2,000 ש”ח על קנאביס בחודש.

הוצאה חודשית על קנאביס בשקלים - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
הוצאה חודשית על קנאביס בשקלים – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כצפוי, ההוצאה החודשית על קנאביס עולה בהתאם לצריכה היומית בגרמים, כפי שניתן לראות בגרף. כך לדוגמא רק 6% מתוך מי שצורך פחות מחצי גרם קנאביס ביום מוציא על כך מעל 1,000 ש”ח בחודש, לעומת 90% מאלו שצורכים מעל 2 גרם ביום.

הוצאה חודשית על קנאביס בשקלים לפי צריכה יומית בגרמים - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
הוצאה חודשית על קנאביס בשקלים לפי צריכה יומית בגרמים – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

בנוסף לקשר החזק בין ההוצאה החודשית לכמות הקנאביס הנצרכת, קיים קשר גם בין ההוצאה החודשית למחיר הממוצע שמשלם הצרכן לגרם של קנאביס. כך לדוגמא רוב הצרכנים (59%) שמשלמים 70 ש”ח לגרם או יותר מוציאים מעל 1,000 ש”ח לחודש על קנאביס, לעומת כשליש (35%) בלבד מאלו שמשלמים 30-40 ש”ח לגרם.

הוצאה חודשית על קנאביס לפי מחיר ממוצע לגרם - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
הוצאה חודשית על קנאביס לפי מחיר ממוצע לגרם – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כ-74% מהצרכנים מודאגים במידה מסויימת מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, וכחמישית (21%) מודאגים מאוד. רק כרבע (26%) מהצרכנים לא מודאגים בכלל מההוצאה החודשית שלהם על קנאביס.

האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כצפוי, מידת הדאגה מההוצאה הכספית על קנאביס עולה עם ההוצאה החודשית עליו. כך לדוגמא רק 12% מצרכני הפנאי שמוציאים פחות מ-500 ש”ח לחודש על קנאביס השיבו כי הם ‘די מודאגים’ או ‘מודאגים מאוד’ מההוצאה הכספית שלהם, לעומת 83% מאלו שמוציאים מעל 3,000 ש”ח בחודש על קנאביס. כפי שניתן לראות בגרף, רוב הצרכנים שמשלמים מעל 1,000 ש”ח על קנאביס בחודש מודאגים במידה ניכרת מההוצאה הכספית שלהם עליו.

שיעור צרכני הפנאי שהשיבו כי הם 'די מודאגים' או 'מודאגים מאוד' מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לפי הוצאה חודשית (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור צרכני הפנאי שהשיבו כי הם ‘די מודאגים’ או ‘מודאגים מאוד’ מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לפי הוצאה חודשית (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

בנוסף, קיים גם קשר דומה בין הצריכה היומית בגרמים למידת הדאגה מההוצאה הכספית על קנאביס. כך לדוגמא רק 18% מצרכני הפנאי שצורכים פחות מחצי גרם ביום השיבו כי הם ‘די מודאגים’ או ‘מודאגים מאוד’ מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לעומת 67% מהצרכנים שצורכים 2 גרם ומעלה ביום. כפי שניתן לראות בגרף, רוב הצרכנים שצורכים מעל גרם ביום מודאגים במידה ניכרת מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס.

שיעור צרכני הפנאי שהשיבו כי הם 'די מודאגים' או 'מודאגים מאוד' מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לפי צריכה יומית בגרמים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור צרכני הפנאי שהשיבו כי הם ‘די מודאגים’ או ‘מודאגים מאוד’ מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לפי צריכה יומית בגרמים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

זמן ביום בו מתחילים לצרוך קנאביס: רוב (57%) צרכני הפנאי מתחילים לצרוך קנאביס בערב או בלילה. כרבע מהצרכנים (26%) מתחילים לצרוך קנאביס כבר בבוקר. גם נתון זה שונה בקרב צרכני הפנאי לבין המטופלים שנוטים יותר לצרוך קנאביס כבר בבוקר (הנתונים המלאים בהמשך).

באיזו שעה ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
באיזו שעה ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמויות צריכה ביחידות: בקרב צרכני הפנאי שהשיבו על הסקר וצורכים קנאביס בעיקר בג’וינטים, מספר הג’וינטים הממוצע ביום טיפוסי של צריכה עומד על 4 ג’וינטים. הנתון המקביל עבור מעשני הבאנגים הוא כ-11 ראשים של באנג ביום.

40% מצרכני הפנאי מעשנים עד שני ג’וינטים ביום, 32% מעשנים 3-4 ג’וינטים ביום, 16% מעשנים 5-6 ג’וינטים ביום, ועוד 13% מעשנים מעל 6 ג’וינטים ביום.

כמה ג'וינטים את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה ג’וינטים את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

פתיחות לגבי שימוש בקנאביס: רוב (61%) צרכני הפנאי אינם מסתירים מהמשפחה שלהם את השימוש שלהם בקנאביס. כשליש (34%) מהצרכנים מסתירים את השימוש שלהם בקנאביס מחלק מהמשפחה, ועוד 5% מסתירים את השימוש שלהם מכל המשפחה.

האם את/ה פתוח/ה עם המשפחה שלך לגבי השימוש שלך בקנאביס, או מסתיר/ה אותו לפחות מחלק מהמשפחה? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה פתוח/ה עם המשפחה שלך לגבי השימוש שלך בקנאביס, או מסתיר/ה אותו לפחות מחלק מהמשפחה? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמעט חצי (49%) מצרכני הפנאי השיבו כי הם פתוחים עם חבריהם לעבודה לגבי השימוש בקנאביס, ואין להם בעיה שגם המעסיק שלהם יידע עליו. 36% מהצרכנים השיבו כי חבריהם לעבודה מודעים לכך אך הם מעדיפים שהבוס לא ידע. 16% מצרכני הפנאי שומרים את העובדה הזו בסוד בכל הקשור לסביבת העבודה שלהם.

האם את/ה פתוח/ה עם אנשים במקום העבודה שלך לגבי השימוש שלך בקנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה פתוח/ה עם אנשים במקום העבודה שלך לגבי השימוש שלך בקנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שימוש בקנאביס לפני או במהלך העבודה/הלימודים: 44% מצרכני הפנאי השיבו כי הם לא משתמשים בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים. 36% מהצרכנים השיבו כי הם עושים זאת מדי פעם, ו-20% השיבו כי הם עושים זאת באופן קבוע.

האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? - צרכני פנאי
האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? – צרכני פנאי

מתוך צרכני הפנאי שהשיבו כי הם כן משתמשים בקנאביס לפני העבודה/הלימודים, 46% חושבים שהשימוש בקנאביס משפיע לטובה על הביצועים שלהם בעבודה/לימודים, 42% חושבים כי הוא אינו משפיע לטובה או לרעה, ו-12% חושבים כי הוא משפיע לרעה.

האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה / הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

ענישה פלילית: כמעט שליש (29%) מצרכני הפנאי השיבו בחיוב לשאלה “האם קיבלת קנס או ננקטו נגדך הליכים פליליים בגלל שימוש בקנאביס?“. כמעט רבע (22%) מצרכני הפנאי נעצרו ו/או נחקרו בגלל שימוש בקנאביס, ל-13% מהצרכנים נפתח תיק פלילי, ל-11% נערך חיפוש משטרתי בביתם, 8% קיבלו דו”ח קנאביס על סך 1,000 ש”ח, 5% נאלצו לעבור בדיקות שתן תקופתיות או ללכת לגמילה בגלל שימוש בקנאביס, ל-3% נשלל רישיון הנהיגה בגלל שימוש בקנאביס, ו-2% קיבלו דו”ח קנאביס שני על סך 2,000 ש”ח.

האם קיבלת קנס או ננקטו נגדך הליכים פליליים בגלל שימוש בקנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם קיבלת קנס או ננקטו נגדך הליכים פליליים בגלל שימוש בקנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

נהיגה תחת השפעת קנאביס: 37% מצרכני הפנאי השיבו כי הם נוהגים תחת השפעת קנאביס. שליש מהצרכנים (33%) השיבו כי הם לא נוהגים תחת השפעת קנאביס, ועוד 30% השיבו כי הם נוהגים תחת השפעת קנאביס מדי פעם, אך משתדלים לא לעשות זאת.

האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מעל חצי (56%) מצרכני הפנאי חושבים שהשימוש בקנאביס אינו פוגע ביכולות הנהיגה שלהם. 38% חושבים שהשימוש בקנאביס פוגע מעט בנהיגה שלכם, ו-6% חושבים שהשימוש בקנאביס פוגע משמעותית בנהיגה שלהם.

האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מתוך הצרכנים שחושבים שהשימוש בקנאביס פוגע בנהיגה, כשליש (32%) השיבו כי לדעתם אחרי עישון קנאביס צריך לחכות שעתיים לפני שנוהגים, 28% השיבו כי לדעתם צריך לחכות שעה אחת, 13% השיבו חצי שעה, עוד 13% השיבו 3 שעות, 6% השיבו 4 שעות, ו-8% השיבו מעל 4 שעות.

אחרי שמעשנים קנאביס, כמה זמן לדעתך צריך לחכות לפני שנוהגים ברכב? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
אחרי שמעשנים קנאביס, כמה זמן לדעתך צריך לחכות לפני שנוהגים ברכב? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

דעה פוליטית: כרבע (26.5%) מצרכני הפנאי השיבו כי לא הצביעו בבחירות האחרונות. 18.1% הצביעו לליכוד, 9% הצביעו ליש עתיד, 7.9% הצביעו לעבודה, 7.6% הצביעו כחול לבן, 7.2% הצביעו מרצ, והשאר הצביעו למפלגות אחרות.

לאיזו מפלגה הצבעת בבחירות האחרונות? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
לאיזו מפלגה הצבעת בבחירות האחרונות? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

32.2% מצרכני הפנאי השיבו כי לא היו מצביעים אם הבחירות היו נערכות היום. 18.3% השיבו כי הם לא יודעים למי היו מצביעים, עוד 18.3% השיבו כי היו מצביעים לליכוד, 6.9% היו היו מצביעים ליש עתיד, 4.5% לעבודה, 4.1% למרצ, 3.5% לכחול לבן, והשאר למפלגות אחרות.

לאיזו מפלגה היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
לאיזו מפלגה היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מטופלי קנאביס רפואי

ותק שימוש: רוב (71%) מטופלי הקנאביס הרפואי שענו על הסקר השתמשו בקנאביס עוד לפני שקיבלו את רישיון הקנאביס הרפואי שלהם. המטופלים שהשיבו על הסקר מחזיקים ברישיון רפואי בממוצע 3 שנים, ומשתמשים בקנאביס עם או בלי רישיון בממוצע כבר 8 שנים.

הגיל הממוצע שבו החלו המטופלים שהשיבו לסקר להשתמש בקנאביס עם או בלי רישיון הוא גיל 26, גבוה משמעותית מהגיל ההתחלתי הממוצע של צרכני הפנאי, שעומד על 19.

באיזה גיל התחלת להשתמש בקנאביס עם או בלי רישיון? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
באיזה גיל התחלת להשתמש בקנאביס עם או בלי רישיון? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמות במרשם: בערך חצי (52%) ממטופלי הקנאביס מקבלים בין 30 ל-40 גרם בחודש במרשם. 13% מהמטופלים מקבלים עד 20 גרם בחודש, 18% מקבלים 50 גרם בחודש, 10% מקבלים 60 גרם לחודש, ורק 7% מהמטופלים מקבלים מעל 60 גרם בחודש.

לכמה גרם קנאביס את/ה זכאי/ת ברישיון בחודש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
לכמה גרם קנאביס את/ה זכאי/ת ברישיון בחודש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

קטגוריות מינון: קטגוריית המינון הנפוצה ביותר בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי היא קטגוריית ה-THC המקסימלי T20/C4, עם 90.4% מהמטופלים שמשתמשים בין היתר במוצרים מקטגוריה זאת. במקום השני קטגוריית ה-THC הפחות חזקה T15/C3 עם 17.6% מהמטופלים, במקום השלישי הקטגוריה המאוזנת T10/C10 עם 13.6% מהמטופלים, במקום הרביעי קטגוריית ה-CBD במינון T3/C15 עם 7.8% מהמטופלים, ובמקום החמישי קטגוריית ה-CBD במינון T1/C20 עם 5.5% מהמטופלים.

שיעור מטופלי הקנאביס הרפואי שמשתמשים במוצרים מקטגוריית מינון מסויימת (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
שיעור מטופלי הקנאביס הרפואי שמשתמשים במוצרים מקטגוריית מינון מסויימת (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

ניצול המרשם: הרוב המוחלט של המטופלים (88.3%) רוכשים בכל חודש את כל כמות הקנאביס הרפואי שמגיעה להם במרשם. כ-7% רוכשים שלושת רבעי מהכמות שמגיעה להם, 2.8% רוכשים חצי מהכמות שמגיעה להם, ו-2.1% רוכשים פחות מחצי מהכמות שמגיעה להם.

כמה קנאביס רפואי את/ה רוכש/ת בפועל בחודש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה קנאביס רפואי את/ה רוכש/ת בפועל בחודש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

צורת צריכה: רוב מטופלי הקנאביס הרפואי (67%) צורכים קנאביס בג’וינטים. 10% מהמטופלים צורכים קנאביס באידוי, פי 2 לעומת צרכני הפנאי. 11% מהמטופלים מעשנים קנאביס בבאנג, ועוד 8% משתמשים בשמן.

מהי שיטת הצריכה העיקרית שלך? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
מהי שיטת הצריכה העיקרית שלך? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמות צריכה יומית – בגרם: מטופלי הקנאביס הרפואי שהשיבו על הסקר צורכים בממוצע 1.6 גרם קנאביס ביום, 70% יותר מצרכני הפנאי שצורכים בממוצע 0.9 גרם ביום. 18% ממטופלי הקנאביס צורכים פחות מגרם ביום, 41% ממטופלי הקנאביס צורכים בין 1 גרם ל-1.5 גרם ביום, 20% צורכים 2 גרם ביום, ו-21% צורכים מעל 2 גרם ביום.

כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמות צריכה יומית – בג’וינטים: מטופלי הקנאביס שהשיבו על הסקר מעשנים בממוצע 6 ג’וינטים ביום, בהשוואה ל-4 ג’וינטים ביום בממוצע אצל צרכני הפנאי. 20% מהמטופלים מעשנים בין ג’וינט אחד לשניים ביום, רוב המטופלים (54%) מעשנים בין 3 ל-6 ג’וינטים ביום, 18% מהמטופלים מעשנים בין 7 ל-10 ג’וינטים ביום, ורק 8% מהמטופלים מעשנים מעל 10 ג’וינטים ביום.

כמה ג'וינטים את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה ג’וינטים את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

כמות צריכה יומית – באנגים ושמן: מטופלי הקנאביס הרפואי שצורכים קנאביס בעיקר בבאנג מעשנים בממוצע 15 ‘ראשים’ של באנג ביום. מטופלי הקנאביס שצורכים בעיקר שמן קנאביס רפואי צורכים בממוצע 11 טיפות של שמן ביום.

כמה 'ראשים' של באנג את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה ‘ראשים’ של באנג את/ה מעשנ/ת להערכתך ביום טיפוסי של שימוש בקנאביס? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

ערבוב קנאביס עם טבק: 36% ממטופלי הקנאביס הרפואי צורכים הקנאביס שלהם נקי, כמעט פי 3 בהשוואה לנתון המקביל אצל צרכני הפנאי שעומד על 13% בלבד. 59% ממטופלי הקנאביס מערבבים את הקנאביס עם טבק, ו-5% מהמטופלים מערבבים עם תחליף טבק.

האם את/ה מערבב/ת את הקנאביס עם טבק או תחליף טבק? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה מערבב/ת את הקנאביס עם טבק או תחליף טבק? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

מבחינת היחס בין קנאביס לטבק, מטופלי הקנאביס שהשיבו על הסקר ומערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק שמים בממוצע יחס של 60% קנאביס בקססה. רוב המטופלים (63%) שמים מעל 50% קנאביס בקססה.

איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאבסית השנתי, 2021)
איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

זמן ביום לתחילת השימוש: 50% ממטופלי הקנאביס מתחילים לצרוך קנאביס בבוקר, 24% מתחילים לצרוך קנאביס בצהריים או אחר הצהריים, ועוד 26% מתחילים בערב או בלילה.

באיזו שעה ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
באיזו שעה ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

סיבות רפואיות לשימוש בקנאביס: מבחינת ההתוויה הרשמית עבורה קיבלו את רישיון הקנאביס הרפואי, 55% מהמטופלים שהשיבו על הסקר קיבלו את הרישיון עבור כאב, 19.3% עבור הפרעה פוסט-טראומתית, 5.5% עבור קרוהן וקוליטיס, 4.2% עבור התוויות אונקולוגיות, והיתר עבור התוויות אחרות. נתונים אלה דומים לנתונים הרשמיים של משרד הבריאות כך שאפשר להבין שהסקר אכן מייצג נאמנה את השוק.

ללא קשר להתוויה הרשמית עבורה קיבלו את רישיון הקנאביס הרפואי, הסיבות הרפואיות הנפוצות ביותר בגינן מטופלי הקנאביס משתמשים בו, הן כאבים (74% מהמטופלים בחרו בין היתר בתשובה הזאת), בעיות שינה (46%), מצב רוח (32%), חרדה (26%), דיכאון (26%), והפרעה פוסט-טראומתית (25%).

עבור איזה בעיות רפואיות את/ה משתמש/ת בקנאביס? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
עבור איזה בעיות רפואיות את/ה משתמש/ת בקנאביס? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)

שימוש בתרופות: הרוב המוחלט (88%) של מטופלי הקנאביס הפחיתו במינון של לפחות חלק מהתרופות שלקחו קודם עם תחילת הטיפול בקנאביס רפואי. 46% מהמטופלים הפסיקו לחלוטין לקחת את כל התרופות האחרות שנטלו קודם.

כיצד השפיע הטיפול בקנאביס רפואי על השימוש שלך בתרופות אחרות שנטלת קודם? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
כיצד השפיע הטיפול בקנאביס רפואי על השימוש שלך בתרופות אחרות שנטלת קודם? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

איפה קונים קנאביס רפואי: הרוב המוחלט של המטופלים (73%) מגיעים פיזית לבית המרקחת כדי לרכוש קנאביס. 37% מהמטופלים מגיעים פיזית לאותו בית מרקחת קבוע בכל פעם. רק 25% מהמטופלים מזמינים קנאביס רפואי במשלוח.

דרך איפה את/ה קונה קנאביס רפואי? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
דרך איפה את/ה קונה קנאביס רפואי? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

איך בוחרים איזה קנאביס לקנות: השיקול הנפוץ ביותר לפיו בוחרים מטופלי הקנאביס הרפואי איזה מוצר קנאביס לרכוש הוא לפי המלצות באינטרנט (54% מהמטופלים השיבו כי הם בוחרים בין היתר על סמך זה). במקום השני המלצות של מטופלים אחרים שאינן מהאינטרנט וניסוי וטעיה של מוצרים שונים (50% מהמטופלים בחרו בין היתר בתשובות האלו), במקום השלישי אחוז ה-THC של האצווה הנוכחית (43%), במקום הרביעי המחיר של המוצר (25%), ולאחר מכן לפי המלצת הרוקח (22%), לפי תמונות באינטרנט (14%), ולפי תיאור ההשפעות (כביכול) שמספק היצרן (12%). רק 3% ממטופלי הקנאביס בוחרים את הקנאביס הרפואי שלהם לפי המלצה של רופא או אחות.

בהשוואה לסקר של השנה שעברה נראה שיותר מטופלים מסתמכים על המלצות באינטרנט (54% ב-2021 לעומת 49% ב-2020), ופחות מטופלים מסתמכים על אחוז ה-THC של האצווה (43% ב-2021 לעומת 52% ב-2020), דבר שנובע אולי מחוסר אמון בנתון ה-THC שמצוין על האריזה שהתגלה בשנה שעברה מספר פעמים כלא תמיד אמין. בנוסף, יותר מטופלים מתחשבים במחיר (25% ב-2021 לעומת 20% ב-2020), והרבה פחות מטופלים מסתמכים על המלצת רופא או אחות בבחירת מוצר קנאביס (3% ב-2021 לעומת 10% ב-2020). למעשה ניתן לראות שהמלצות הגורמים המקצועיים (רוקח/רופא) מהווים חלק קטן יחסית בסיבות לבחירה בזן.

לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

שביעות רצון מאיכות ומגוון הקנאביס הרפואי: הדירוג הממוצע שנתנו המטופלים לאיכות הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת כיום הוא 6.5 מתוך 10, והציון הממוצע שנתנו למגוון המלאים הוא 6 מתוך 10.

מחיר לאריזה: רוב המטופלים (62%) משלמים בין 250 ל-300 ש”ח עבור אריזת קנאביס רפואי. 19% משלמים בין 200 ל-250 ש”ח לאריזה, 7% משלמים עד 200 ש”ח לאריזה, ו-12% משלמים מעל 300 ש”ח לאריזה.

כמה את/ה משלמ/ת לרוב עבור אריזת קנאביס רפואי בבית מרקחת? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה את/ה משלמ/ת לרוב עבור אריזת קנאביס רפואי בבית מרקחת? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

הוצאה חודשית: רוב המטופלים (65%) משלמים בין 600 ל-1,500 ש”ח בחודש על קנאביס רפואי. 18% מהמטופלים משלמים מעל 1,500 ש”ח בחודש, ו-16% משלמים פחות מ-600 ש”ח בחודש. המחיר החודשי הנפוץ ביותר אותו משלמים המטופלים הוא בין 900 ל-1,200 ש”ח (27% מהמטופלים).

בתשובה לשאלה “האם את/ה לרוב מרוצה מרכישות הקנאביס הרפואי שלך?“, כשלושת רבעי (77%) מהמטופלים השיבו כי הם לרוב מרוצים, ו-23% השיבו כי הם לרוב מתאכזבים.

כמה עולה לך קנייה חודשית ממוצעת של קנאביס רפואי בבית המרקחת? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה עולה לך קנייה חודשית ממוצעת של קנאביס רפואי בבית המרקחת? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

כמעט כל מטופלי הקנאביס (91%) מודאגים במידה מסוימת לגבי ההוצאה החודשית שלהם על קנאביס רפואי. עם זאת, שיעור המטופלים שענו כי הם מודאגים מאוד מההוצאה החודשית שלהם עומד על 47%, ירידה מ-64% בסקר של השנה שעברה.

האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס רפואי? (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס רפואי? (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

העדפה לקנאביס מיובא: רוב מטופלי הקנאביס (72%) השיבו כי הם מעדיפים קנאביס רפואי תוצרת חו”ל על פני תוצרת הארץ.

החברה הישראלית האהובה ביותר: חברת הקנאביס הרפואי הישראלית שהמטופלים הכי אוהבים היא פיס נטורלס (23% מהמטופלים), ואחריה קנדוק (19%), תיקון עולם (9%), קנאשור (8%), ושיח מדיקל (6%).

פארמוקן, שהייתה במקום הראשון בסקר של 2020 עם 17.5% מהקולות, ירדה ב-2021 ל-3% בלבד. בזלת פארמה שהייתה במקום השלישי ירדה מ-14.5% מהקולות בסקר של 2020 ל-4% בלבד ב-2021, וחברת IMC שהייתה במקום הרביעי ירדה מ-9% ל-5%.

איזו חברת קנאביס רפואי ישראלית הכי טובה לדעתך? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
איזו חברת קנאביס רפואי ישראלית הכי טובה לדעתך? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

גיוון בזנים: רוב המטופלים (60%) רוכשים יותר משני זנים שונים בכל חודש. שליש מהמטופלים (33%) רוכשים שני זנים שונים בחודש, 37% רוכשים 3 זנים שונים, 23% רוכשים מעל 3 זנים שונים בחודש, ורק 7% רוכשים זן אחד בלבד בחודש.

כמה זני קנאביס שונים את/ה רוכש/ת בדרך כלל בחודש טיפוסי? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
כמה זני קנאביס שונים את/ה רוכש/ת בדרך כלל בחודש טיפוסי? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

רוב מטופלי הקנאביס (69%) מגוונים עם רכישה של מוצרים שונים מחברות שונות בכל חודש. 20% מהמטופלים רוכשים לרוב את אותם המוצרים בכל חודש, ו-10% רוכשים מוצרים שונים, אך לרוב מאותה חברה.

האם את/ה רוכש/ת לרוב את אותם מוצרי קנאביס בכל חודש, או מגוונ/ת במוצרים? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה רוכש/ת לרוב את אותם מוצרי קנאביס בכל חודש, או מגוונ/ת במוצרים? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

מקור מידע לגבי קנאביס רפואי: רוב המטופלים (58%) מקבלים את רוב המידע שלהם לגבי קנאביס רפואי ואופן הטיפול בו מהאינטרנט. רק 12% מהמטופלים מקבלים את רוב המידע שלהם מהרוקח בבית המרקחת, ורק 6% מקבלים אותו מהרופא המטפל.

מאיזה מקור את/ה מקבל/ת את רוב המידע שלך לגבי קנאביס רפואי ואופן הטיפול בו? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
מאיזה מקור את/ה מקבל/ת את רוב המידע שלך לגבי קנאביס רפואי ואופן הטיפול בו? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

תדירות רכישה: 57% מהמטופלים מבצעים את רכישת הקנאביס שלהם פעם אחת בחודש ו-38% מהמטופלים מנצלים חלקים מהמרשם כמה פעמים בחודש.

באיזו תדירות אתה רוכש קנאביס רפואי? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
באיזו תדירות אתה רוכש קנאביס רפואי? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

עדיפות לסאטיבה או אינדיקה: 42% מהמטופלים משתמשים גם בסאטיבה וגם באינדיקה בזמנים שונים ביום (לדוגמא סאטיבה בבוקר ואינדיקה בלילה). 25% מהמטופלים מעדיפים אינדיקה, 13% מעדיפים סאטיבה, 8% מעדיפים היבריד, 7% משתמשים בשניהם כדי לטפל בסימפטומים שונים, ול-6% כלל לא משנה אם מדובר בסאטיבה או אינדיקה.

האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

זן הקנאביס הפופולרי ביותר: הזן שקיבל הכי הרבה הצבעות מהמטופלים הוא אוריגינל GC של חברת קרונוס (18.5% כללו אותו ברשימת הזנים האהובים עליהם). הזנים האהובים ביותר אחריו הם מיריקל אליין קוקיז (MAC) של חברת אורגניגרם (Organigram) בייבוא של קנדוק, פי קיי (PK) של חברת בטר (12.5%), Wedding Cake של חברת פיס נטורלס (11.9%), מרמלדה של חברת זנאביס, וצונאמי של חברת HEXO בייבוא BOL. יש לציין ששאלה זו היתה פתוחה, כלומר המשיבים רשמו את שם הזן האהוב עליהם בעצמם ולא מתוך רשימה נתונה. כמו כן אפשר לציין שהזן במקום הראשון היה כאן לכל אורך השנה בעוד זה שהגיע למקום השני היה רק כחודש במדפים כך שמדובר בהופעה מכובדת מאוד שלו.

זן הקנאביס הרפואי האהוב ביותר על מטופלי קנאביס רפואי בשנת 2021 (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
זן הקנאביס הרפואי האהוב ביותר על מטופלי קנאביס רפואי בשנת 2021 (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

נהיגה תחת השפעת קנאביס: 52% ממטופלי הקנאביס הרפואי השיבו כי הם לא נוהגים תחת השפעת קנאביס, נתון גבוה יותר מהנתון המקביל של 33% בלבד אצל צרכני הפנאי. עוד 22% ממטופלי הקנאביס השיבו כי הם משתדלים לא לנהוג תחת השפעת קנאביס, אך לפעמים עושים זאת, ו-27% מהמטופלים השיבו כי הם אכן נוהגים תחת השפעת קנאביס.

האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

כשני שליש (67%) ממטופלי הקנאביס השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס אינו פוגע ביכולות הנהיגה, כרבע (27%) השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס פוגע מעט ביכולות הנהיגה, ורק 6% השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס פוגע משמעותית ביכולות הנהיגה.

האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

המטופלים שהשיבו על השאלה הקודמת בכך שלדעתם השימוש בקנאביס כן פוגע בנהיגה לפחות במידה מסוימת נשאלו שאלת המשך – “כמה זמן לדעתך יש לחכות אחרי שמעשנים קנאביס, כמה זמן לדעתך צריך לחכות לפני שנוהגים ברכב?”. 50% מתוכם השיבו כי יש לחכות בין שעה לשעתיים, 16% השיבו כי יש לחכות 3 שעות, 24% השיבו כי יש לחכות מעל 3 שעות, ו-10% השיבו כי מספיק לחכות חצי שעה.

אחרי שמעשנים קנאביס, כמה זמן לדעתך צריך לחכות לפני שנוהגים ברכב? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
אחרי שמעשנים קנאביס, כמה זמן לדעתך צריך לחכות לפני שנוהגים ברכב? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

שימוש בקנאביס בזמן העבודה או הלימודים: 37% מהמטופלים השיבו כי הם משתמשים בקנאביס רפואי במהלך העבודה או הלימודים באופן קבוע, 32% השיבו כי הם עושים זאת מדי פעם, ו-30% השיבו כי הם אינם משתמשים בקנאביס בזמן העבודה או הלימודים.

האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

המטופלים שהשיבו על השאלה הקודמת בכך שהם משתמשים בקנאביס לפני העבודה או הלימודים לפלחות מדי פעם נשאלו שאלת המשך – “האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך?”. 63% מתוכם השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס משפיע לטובה על הביצועים שלהם בעבודה/הלימודים, 29% השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס לא משפיע כלל על הביצועים שלהם, ורק 8% השיבו כי לדעתם השימוש בקנאביס משפיע לרעה על הביצועים שלהם בעבודה/הלימודים.

האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה / הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

דעות פוליטיות: 23% ממטופלי הקנאביס השיבו כי לא הצביעו בבחירות האחרונות. המפלגה שקיבלה את מירב ההצבעות היא הליכוד (23% מהמשיבים), ולאחר מכן יש עתיד (12%), העבודה (9%), מרצ (6%), וכחול לבן (6%).

לאיזו מפלגה הצבעת בבחירות האחרונות? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
לאיזו מפלגה הצבעת בבחירות האחרונות? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

בתשובה לשאלה “לאיזו מפלגה היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום?”, 28% מהמטופלים השיבו כי לא היו מצביעים, 19% השיבו כי היו מצביעים לליכוד, 16% השיבו כי אינם יודעים, 9.5% השיבו יש עתיד, ו-5.5% השיבו העבודה.

לאיזו מפלגה היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)
לאיזו מפלגה היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר הקנאביס השנתי 2021)

המשך קריאה
Back to top button