תאילנד נותנת אור ירוק לאי הפללה וגידול ביתי של קנאביס

תאילנד מתקדמת לעבר לגליזציה מלאה, עם חוק חדש שצפוי להיות מאושר סופית במהלך השנה (2022) ויוציא את כל רכיבי הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים. הצעת חוק חדשה אף צפויה להתיר גידול ביתי של קנאביס לשימוש עצמי למטרות רפואיות וגם שימוש עצמי בקנאביס עשוי להפוך לחוקי בקרוב

תאילנד מוכרת כמדינה המציעה חופים המדהימים, אוכל מיוחד, מסיבות פול מון מפורסמות ועוד פינוקים רבים, אבל גם כאחת המדינות עם חוקי הקנאביס הנוקשים ביותר וכזו שלא כדאי להיתפס בה אפילו עם ג’וינט.

כעת נראה שתאילנד בדרך למהפך שבמסגרתו היא צפויה להיות המדינה הראשונה באסיה שמאשרת אי הפללה על שימוש בקנאביס ואולי אפילו שימוש למטרות פנאי במקומות מסוימים, לאחר שכבר אישרה קנאביס רפואי בשנת 2018.

על פי הדיווחים מהמדינה בימים האחרונים, התאילנדים נוקטים בצעד משמעותי בכיוון, לאחר שמינהל המזון והתרופות (FDA) המקומי הוציא אתמול (ג’, 25.01) באופן סופי את כל חלקי הקנאביס מרשימת הסמים של המדינה. 

כעת, על שר הבריאות של תאילנד אנוטין צ’רנווירקול, לחתום על מחיקת הקנאביס מהרשימה, שתיכנס לתוקף סופי 120 יום לאחר פרסום ההחלטה בעיתון המלכותי של המדינה.

ההחלטה הנוכחית של המינהל התאילנדי מגיעה לאחר שבשנה שעברה כבר הוצאו רוב חלקי הצמח מרשימת הסמים, אולם התפרחות והזרעים נשארו בה. מאז, חברות משקאות וקוסמטיקה בתאילנד מייצרות מוצרים עם קנבוס (Hemp) ו-CBD. כעת, כאמור, כל חלקי הצמח עומדים לצאת מהרשימה. 

במקביל, משרד הבריאות של תאילנד ניסח השבוע הצעת חוק להכשרת גידול ביתי וצריכה של קנאביס, ושימוש בו למטרות פנאי במקומות מסוימים.

מזכ”ל מינהל התרופות והמזון, ד”ר פאיסארן דונקאם, אמר השבוע (ב’, 24.01) כי המשרד ניסח את הצעת החוק בהתאם להחלטת המינהל להחריג את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים.

לדבריו, הצעת החוק החדשה, שתעלה בחודש הבא לשימוע ציבורי לפני תהליך אישורה בפרלמנט התאילנדי, תאפשר לאנשים לגדל קנאביס לצריכה עצמית, בתנאי שידווחו על הגידול לארגונים המנהליים המחוזיים שלהם.

עם זאת, על פי הצעת החוק, הצריכה הביתית תהיה למטרות רפואיות בלבד והממשלה תערוך בדיקות אקראיות בנושא. בנוסף, כך על פי הצעת החוק החדשה, מי שירצה לעסוק בגידול מסחרי של קנאביס, כמו גם בייבוא, ייצוא ומכירה, יזדקק לרישיון מיוחד ולאישור ה-FDA התאילנדי.

בתוך כך, הצעת החוק החדשה קובעת עונש מאסר של שלוש שנים ו/או קנס של 30 אלף באט (כ-2,900 שקלים) למי שיעבור על החוק. מדובר בהקלה משמעותית, שכן עד כה על פי החוק במדינה העונש שנגזר על כל מי שנושא סמים נרקוטיים קלים כגון מריחואנה, ללא קשר לכמות שנתפסה, הוא עד 15 שנות מאסר.

לגבי השימוש בקנאביס למטרות פנאי, ד”ר דונקאם הבהיר כי היא תוכל, אולי, להתבצע בכמה מקומות, שטרם צוינו. “לא נפתח בתי קפה של קנאביס כמו הקופי שופס באירופה”, אמר, “אבל יש מודלים שונים לשימוש בקנאביס למטרות פנאי במדינות אחרות ואנחנו נבחר את המודל הטוב ביותר, שמתאים לחברה ולתרבות במדינה שלנו. ועדה של המשרד לבריאות הציבור תקבע את האופי והמפרט של השימוש בקנאביס למטרות פנאי ואת המקומות שבהם יותר הקנאביס לשימוש”.

על פי הפרסום בסוכנות הידיעות AP, אנשי משטרה ועורכי דין בתאילנד אמרו כי הצעת החוק אינה מסדירה במדויק את נושא השימוש בקנאביס למטרות פנאי, שנותר בתחום האפור, ושלא ברור אם החזקה של קנאביס תחשב כעת כעבירה שניתן להיעצר בגינה.

בנוסף, כוחות הביטחון המקומיים זכו כבר למוניטין מפוקפק בכל הקשור לאכיפה ולענישה מחוץ לספר החוקים, עם מספר מקרים של הוצאות להורג של אנשים שנתפסו עם סמים והסתבכו בניסיון סחיטה כזה או אחר. 

אגב, בכל הקשור לענישה קשה על שימוש או אחזקת קנאביס, תאילנד אינה לבד ואפילו לא המחמירה ביותר. על פי דו”ח של ארגון אמנסטי משנת 2015, מעל 500 בני אדם מוצאים להורג בכל שנה בסין בגין עבירות סמים בלבד. למרות שהרשימה כוללת גם מקרים בהם מדובר בסמים קשים, צריכה עצמית של מריחואנה מהווה יותר מ-56 אחוזים ממנה.

במלזיה, למשל, העונש למי שנתפס עם קנאביס הוא מאסר עולם ואפילו גזר דין מוות; ביפן נענשים האזרחים שנתפסים בחמש שנות מאסר ובעבודות פרך, ואילו תיירים שנתפסים מגורשים מהמדינה ללא אפשרות לחזור; ואילו על פי החוק בדובאי, שהפכה ליעד לוהט בקרב ישראלים, כל כמות של מריחואנה שנתפסתם איתה, גם אם מדובר בשרידי THC בני ימים אחדים שנמצאו בדם או בשתן שלכם, תבטיח לכם נוף של סורגים לארבע השנים הבאות לפחות, ואלי אפילו לשמונה שנים.

הצעת החוק החדשה, שבמסגרתה משכילה תאילנד להתקרב למדינות המערב ולתפוס מרחק ממשטרים חשוכים, היא המשך של תהליך שעוברת המדינה בשנים האחרונות.

בסוף 2018 אישרה תאילנד הקמת ענף קנאביס רפואי והיתה למדינה השנייה במזרח אסיה שעושה זאת, ארבעה שבועות אחרי דרום קוריאה. המהלך, שהוגדר על ידי חברי הפרלמנט “מתנה לשנה החדשה” (2019), קרם עור וגידים בתחילת 2020, עם הקמתה של קליניקת הקנאביס הרפואי הממשלתית הראשונה בבנגקוק, שאגב הוצפה במטופלים כבר בימים הראשונים לפתיחתה, ואף חילקה קנאביס רפואי בחינם בשבועיים הראשונים, במסגרת פיילוט הפתיחה.

מעט מוקדם יותר, בנובמבר 2019, דווח על הצעת חוק שלפיה ממשלת תאילנד מקדמת חוק חדש שיאפשר לאזרחים לגדל עד 6 צמחי קנאביס בבית ולמכור את התוצרת למדינה לצורך אריזה ושיווק למטופלי קנאביס רפואי. אותה הצעת חוק לא קודמה, אולם כעת נראה כי הצעת החוק החדשה היא המשך של הצעד הזה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר