278 ש”ח לרשיון? שקר רופאי הקנאביס של משרד הבריאות נחשף

משרד הבריאות טוען שישנם 200 רופאים המנפקים רשיונות קנאביס למטופלים בעבור 278 ש"ח בלבד. במציאות הרופאים גובים אלפי שקלים, בין השאר בגלל סירוב קופות החולים לקיים את החלטת הכנסת. "זו לא מדיקליזציה, זו מאניקליזציה," טוען גורם בענף. "ישראבלוף בהתגלמותו," טוען רופא.

חמישה חודשים חלפו מאז קבעה הכנסת כי מטופלים לא ישלמו יותר מ-278 ש”ח לשנה, ברפואה הציבורית, עבור רישיון קנאביס רפואי. בהתאם, משרד הבריאות מתהדר מאז בכך שהרפורמה הביאה לכאורה לכך שמאות רופאים זמינים לנפק מרשמי קנאביס רפואי בעצמם, ללא צורך באישור היק”ר כפי שהיה בעבר, ובמחירים נמוכים.

בפועל, כך עולה מתחקיר של מגזין קנאביס, מסתבר שמתוך רשימת רופאי הקנאביס שמשרד הבריאות הסמיך בקורס אין אף לא אחד שעומד בדיוק בהנחיות שנקבעו. רבים מהם מספקים את השירות במסגרת פרטית תוך שימוש אסור במדפסות ומחשבים שקיבלו לצורך ניפוק רשיונות במסגרת הציבורית, וזאת בעבור עד אלפי שקלים.

בסיכום הבדיקה נמצא כי:

  • הרופאים מנפקים רשיונות בעצמם בעבור אלפי שקלים בקליניקות פרטיות בניגוד לנהלים במקום לעשות זאת ברפואה הציבורית.
  • ממוצע המחירים שגובים רופאי הקנאביס עבור רישיון קנאביס רפואי עומד על 1,054 ש”ח ברפואה הפרטית במקום 278 ש”ח ברפואה הציבורית. חלקם גובים גם עד 2,000 ש”ח ויותר ומכניסים כך עד 40 אלף ש”ח ביום.
  • בניגוד להצהרותיו של מנהל היק”ר יובל לנדשפט בדבר 200 רופאים מנפקי רשיונות קנאביס, בפועל הרשימה כוללת רק 94.
  • כ-25% מתוך רופאי הקנאביס המופיעים ברשימה של משרד הבריאות לא פעילים כלל ולא מוכנים לנפק מרשמי קנאביס למטופלים בשום אופן.
  • כ-42% מהם מקבלים מטופלים רק באופן פרטי ולא ברפואה הציבורית, בניגוד לנהלים.
  • 25% נוספים מנפיקים לכאורה גם בפרטי וגם בציבורי, אם כי תורים בציבורי כמעט אינם זמינים עד כשנה קדימה והעלויות רחוקות מ-278 ש”ח כפי שנקבע.
  • רק כ-8% מרופאי הקנאביס ברשימה מקבלים במסגרת הרפואה הציבורית כנדרש, אך רובם ככולם מתמקדים בדרך כלל בטיפול בהתוויה אחת בלבד או רק עבור מטופלים במרכז הרפואי בו הם פועלים.
  • כ-40 רופאים נוספים שהופיעו ברשימה המקורית של המשרד בשנת 2017 כבר אינם מופיעים בה היום.

40 אלף ש”ח ביום

רופאי הקנאביס שהפכו את השטח האפור לביזנס (את שמם ופרטיהם האישיים בחרנו לא לחשוף, בינתיים), משתמשים במגוון שיטות על מנת להסוות את אופן הפעילות המנוגד לנהלים. לדוגמה שניים מהרופאים מקבלים מטופלים בקליניקה הפרטית, במחיר גבוה, אך שולחים את המטופלים לאסוף את הרישיון באופן פיזי מהמרפאה הציבורית.

אצל רופא אחר, כך עולה מהבדיקה, הפכה הקליניקה הפרטית למן בית חרושת לכסף מזומן ממש. מדי יום עומדים בתור עשרות חולים, כל אחד נכנס לפגישה של 5 דקות לאחר שכבר העביר את כל המסמכים מראש. במהלך הפגישה הרופא משמש כמעין “חותמת גומי” בלבד. 1,000 ש”ח כפול כ-40 מטופלים שווים לו הכנסות בגובה של כ-40 אלף ש”ח ביום.

“תרגיל” נוסף שמבצעים חלק מהרופאים הוא שימוש בעמותות במסווה של מרפאה ציבורית. על מנת לקבל היתר לפעילות ולזכות באפשרות להופיע ברשימת הרופאים הרשמית, יש להתחייב לעבודה במסגרת הרפואה ציבורית, לכן חלק מהרופאים מוצגים ברשימה תחת שם של עמותה, כאילו מדובר במרפאה. העמותה גובה אחוזי עמלה מכל מטופל והרופא נהנה מקצב הכנסות גבוה למרות שלא מקבל דרך הרפואה הציבורית.

חלק לא קטן מהרופאים כלל לא עושים בדיקה כלשהי לגבי אופי השימוש של המטופל ומתירים לו לבחור את המינונים בעצמו – דבר שאינו בהכרח שלילי שכן חלק המטופלים יודעים היטב מה טוב להם. יש כאלה שגובים מלבד עלות הרישיון גם עלויות נוספות כגון “עלות תור”, “עלות ניפוק” ועוד. זמינות התורים בכל מקרה לא גבוהה וגם אצל אלו שמקבלים בפרטי קשה מאוד למצוא תור זמין קרוב.

קופות החולים מתנגדות

אך מדוע הרופאים לא מספקים שירות ברפואה הציבורית במחירים שקבעה הכנסת? מסתבר שקופות החולים פשוט אוסרות עליהם. אמנם מודל התמחור נקבע כבר באופן רשמי עוד בחודש יולי 2019 לאחר סבב דיונים בועדת הכספים בהשתתפות נציגי הקופות עצמן, אך בשטח, במציאות, לא נרשם שינוי.

במהלך הדיונים ניסו נציגי קופות החולים להסביר לחברי הכנסת ולמשרד הבריאות כי לא יסכימו לספק שירות כזה בעלויות ובתנאים שנקבעו, אך כשראו שטענותיהם לא מתקבלות החליטו לבסוף “להוריד את הראש”, להפסיק להתווכח, ופשוט להתעלם ממה שהוחלט.

הקופות מודות בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי אכן הן אינן מיישמות את החלטת הכנסת. לטענתן הן פשוט לא מוכנות לקבל חלק ממודל התמחור שנקבע, למשל שהתנאי לגביית התשלום הוא רק אם הרופא אכן אישר לבסוף הנפקת קנאביס. אם לא אישר, לא תהיה גביה. סיבה נוספת היא הקביעה לפיה התשלום בסך 278 ש”ח יהיה למשך שנה שלמה לכל הטיפול כולל חידוש רשיון, שינוי צורות צריכה, שינוי מינון ועוד.

“ישראבלוף במלוא תפארתו”

משרד הבריאות, לפחות בינתיים, לא רוצה או לא מסוגל להתעמת עם הקופות. לדברי גורמים במשרד החלטת ועדת הכספים בהחלט כן מחייבת את הקופות לא לגבות יותר מ-278 ש”ח לשנה לטיפול בקנאביס רפואי, אך היא איננה מחייבת את הקופות לספק את הטיפול מלכתחילה אם הן לא מעוניינות בכך.

רופאים עמם שוחחנו מאשררים את ההסבר שנתנו קופות החולים ומסבירים כי הסיבה לכך שהם לא פועלים בתחום הקנאביס ברפואה הציבורית היא שהנהלת הקופות מונעות מהם לעשות זאת. הם גם מסכימים עם הקופות בטענה שהתשלום בסך 278 ש”ח לשנה לא מספיק עבור טיפול ראוי ומלא בקנאביס.

“זה ישראבלוף במלוא תפארתו,” אומר אחד הרופאים. “חברי הכנסת קיבלו את זמן המסך והפרסום, משרד הבריאות יצא בהודעה חגיגית, אבל בשטח שום דבר לא השתנה. עבדו כאן על כולם ואנחנו הרופאים, והאמת שגם הרוקחים, אמורים להתמודד עם כל הבלאגן הזה ובעבור מה? 278 ש”ח לשנה? זה לא יקרה.”

רופאי הקנאביס: “278 ש”ח זה לא מספיק”

לטענת רופאה ותיקה בתחום “קופות החולים לא מאשרות לרופאים לגבות כסף עבור מתן קנאביס במסגרת הציבורית למרות מה שנקבע בועדה בכנסת, ולכן לא מתאפשר הטיפול כפי שהובטח. יש רופאים שכן גובים כסף אבל הם עושים את זה ללא אישור. הרופאים לא מקבלים ברפואה הציבורית פשוט בגלל שאוסרים עליהם, למעט כמה רופאים שעשו דין לעצמם וגובים כסף”.

רופא אחר מסביר: “כשבאים אליי מטופלים במצב מורכב אני צריך לשבת איתם, להבין את המורכבות, ולתת טיפול. אין טיפול שהוא טיפול כרוני שניתן לספק ב-278 ש”ח. זה פשוט לא אפשרי. מי שהיה בדיונים, מי שכתב את ‘הספר הירוק’, זה לא הרופאים. לא שאלו אותנו, לא בדקו איתנו. האם הרופאים באמת מוסמכים? האם קורס של 4 ימים קצרים הוא מספק? מבחינת משרד הבריאות התשובה היא ‘כן’, אבל לא בטוח שזה נכון.”

לדבריו “צריך לבדוק טוב איך הגיעו למספר 278 ש”ח ומי היה שותף בדיון הזה. קבעו פרוטוקול טיפול, קבעו מחיר. על בסיס מה? שיציגו את הפרוטוקול, איך קבעתם, למה קבעתם, האם ידעו מראש שהטיפול והתרופה לא יהיו מסובסדים? לא ברור על בסיס מה הדברים נקבעו. אנחנו נותנים שירות לאנשים מאוד רגישים, לא בריאים, שעלולים לצאת מאיזון בגלל כל דבר קטן, זה טיפול שלא ניתן לבצע בעלויות כאלה.”

“זו לא מדיקליזציה, זו מאניקליזציה”

ואכן, במסגרת האסדרה החדשה נבנתה, ללא בסיס מדעי איתן, מתודה קלינית לטיפול בעזרת קנאביס. את הטיפול בקנאביס קבע משרד הבריאות על בסיס שני רכיבים פעילים (קנבינואידים), THC ו-CBD, תוך התעלמות ממאות רכיבים בקנאביס שיחד יוצרים את מה שמוכר במדע בשם “אפקט הפמליה” – השפעת כלל המרכיבים יחד.

המטרה של המודל החדש, כך מודים בשיחות פרטיות גם בכירי משרד הבריאות בעצמם, היא כדי שהרופאים, שסירבו לעסוק בטיפול בחומר שאינו מוגדר כתרופה, יסכימו לעסוק בתחום.

“החלוקה מחדש של זנים לפי קטגוריות T/C נבנתה כדי שלרופאים יהיה קל יותר ‘לבלוע את הצפרדע’ שנקראת קנאביס,” אומר גורם ותיק בענף. “מדובר בצמח שבניגוד לתרופות קונבנציונליות אינו הדיר ולא מכיל בכל מנה את אותם רכיבים כך שבפועל מקבלים המטופלים שקיות קנאביס במינונים זהים לכאורה אך בעל השפעה שונה”.

“זו לא מדיקליזציה, זו מאניקליזציה,” טוען גורם ותיק בענף העוסק בליווי חולים מטופלי קנאביס. “טיפול רפואי בקנאביס זה נושא שלא קיים ברפורמה הזאת, זה הכל רק סביב כסף. אין כאן רפואה, אין שיח על דרכי נטילה, הוראות לטיטראציה יומית, מעקב אחר תופעות לוואי, אינטרקציה בין תרופות ועוד. יש בירוקרטיה. ניירת ו’יאללה, הבא בתור’.”

“למעשה,” הוא מוסיף, “רופאי הקנאביס הפכו לפקידים של היק”ר. הם משמשים כמעין שירות זכיינות עבור משרד הבריאות. הם הוסמכו כ’מנהלים’ לפי פקודת הסמים ומבצעים בעצמם, בעבור סכומי עתק לפעמים, את העבודה שעד כה ביצעו רופאים שעבדו ביחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות”.

“רצו להציג מספר גבוה יותר של מטופלים”

בעקבות ממצאי התחקיר, שבמסגרתו נעשו גם פניו אל משרד הבריאות, מנהלי המשרד שלחו בימים האחרונים תזכורת רשמית ובה אזהרה חמורה לכלל הרופאים ברשימה, כדי שיחדלו מלנפק מרשמי קנאביס באופן פרטי. המודל הישן, במסגרתו רופאים פרטיים שולחים “המלצות” ליק”ר לאישור, עדיין זמין כרגיל.

מהלך זה לא בהכרח מועיל כמובן למי שמעוניין לקבל מרשם קנאביס רפואי בקלות – חולים ומטופלים אלו נאלצים להתמודד כעת עם זמינות נמוכה יותר של רופאים חותמים, שמנפקים מרשמים בעצמם. לכן התחקיר לא פורסם עד עכשיו, אך כעת, כלא נותר למטופלים לאן לפנות כדי לקבל רישיון, ניתן ורצוי לפרסם את הדברים על מנת שיתוקנו.

מנהלת באחד הארגונים המסייעים לחולים בהליך קבלת הרישיון מאשימה בעקבות הממצאים את משרד הבריאות: “משרד הבריאות ידע שהרופאים לא מספקים שירות במסגרת הציבורית אלא רק בפרטית בניגוד לנהלים, אבל הוא העלים עין ונתן להם לעשות את זה כדי שניתן יהיה להצהיר שהכל מתנהל כשורה.”

גורם ותיק בענף נותן פרשנות נוספת לסיבה לפיה עד כה במשך 5 חודשים התעלם משרד הבריאות מהפער בין מה שנקבע בכנסת למה שמתרחש בשטח. לדבריו “משרד הבריאות רצה להציג לציבור, ולבית המשפט, עלייה חדה במספר המטופלים מאז נכנסה הרפורמה לתוקף, אז הוא נתן לרופאים ‘להשתולל’.”

משרד הבריאות מודה בממצאים שעלו בתחקיר, ומוסר בתגובה כי “עד להפעלת מסלול הגביה על ידי הקופות, ממשיך לפעול, ללא תשלום, מסלול הנפקת האישורים על ידי יחידת יק”ר במשרד הבריאות”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר