מגלגל...

שנת 2022 היכתה את חברות הקנאביס בבורסה הישראלית

שנת 2022 לא חייכה לחברות הקנאביס הציבוריות בבורסה. רובן ככולן הפסדיות בגלל מגוון סיבות כשחלקן לראשונה הודיעו על עזיבת הפעילות בתחום ואחת אפילו הגיעה לפשיטת רגל של ממש. האם שנת 2023 תביא בשורה?

חלק מחברות הקנאביס בבורסה עזבו כבר את הפעילות בענף וחלקן אף נמצאות כבר על סף פשיטת רגל. הסיבות לכך מגוונות ונובעות בעיקר מתחרות עזה מול מספר עולה של יצרנים מקומיים ומול קצב יבוא מחו”ל ששבר השנה שיא נוסף, ללא אפשרויות יצוא משמעותיות ולצד ירידה בקצב הגידול במספר המטופלים ועל רקע עליית הריביות שפגעה במשק כולו.

בשורה התחתונה, מתוך כ-15 חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה שפעלו בתחום הקנאביס בתחילת שנת 2022, היום, סוף השנה, 4 מהן כבר פרשו או פורשות מתחום הקנאביס לגמרי, 3 נוספות בתהליכי צמצום משמעותיים עם אופק לא בטוח, והיתר, למעט 3, מפסידות לפחות מיליונים כל שנה. בשורה התחתונה: זו היתה השנה בו החלומות התנפצו על קרקע המציאות.

שם חברהמנכ”להאם הפעילות נסגרההכנסות מחצית 1רווח/הפסד מייצג מחצית 1
אינטרקיוראלכס רבינוביץ18223.3
שיח מדיקליוגב שריד64.94.4
בול פארמהכפיר אברהםהחברה סגרה את פעילות הגידול ברבדים76.71.03
פארמוקןלירן חלפוןהחווה נסגרה בהוראת היק”ר14.21.7-
נקסטייג’אברהם דריזין03-
קנאשורעדה ברקמה174.3-
אינטליקנהאורי ויסבהסכם מיזוג ליציאה מפעילות קנאביס1.64.8-
קאנומדמשה קורןמכרה את פעילות הקנאביס, עברה לנדל”ן0.0045.1-
קנבוטקאלחנן שקד0.410.6-
יוניבוגולן ביטוןבהליכי פשיטת רגל לכלל הפעילות2112.8-
תיקון עולם קנביטאבינועם ספיר21.114.1-
פנאקסיהדדי סגלבהסכם מיזוג עם פעילות שאינה מתחום הקנאביס23.216.6-
טוגדרניסים ברכה9.817.7-
איי.אמ.סיאורן שוסטרסגרה את החווה בישראל, הפעילות בקנדה בהליכי חדלות פירעון120.848.2-
אבוג’ן (קאנוניק)אייל רונן1.851.7-

למען ההוגנות יש לזכור שלא רק לחברות הקנאביס הישראליות, או הקנדיות לצורך העניין (שגם הן נפגעו במהלך השנה), היתה שנה קשה. עליית הריבית ברחבי העולם, ובישראל בפרט כאן היא עלתה משיעור של 0.1% לשיעור של 3.25%, גרמה בהתאמה לעלייה בריבית גם על ההלוואות של החברות, וכנגזרת מכך גם לעלייה בריבית על ההלוואות של המשקיעים שלהן.

הדבר הזה גרם להאטה במשק בכל הסקטורים עד כדי כך שבמהלך השנה פוטרו בישראל אלפי עובדים בענף ההייטק, כאשר אפילו חברות שהן “יוניקורנים” (חברות פרטיות בשווי של יותר ממיליארד דולר) נאלצו לפטר עובדים רבים ולעצור את גיוסי העובדים החדשים. כנ”ל לגבי התעשייה המסורתית, כגון מפעלי ייצור, שחוותה גם היא קשיים כלכליים משמעותיים.

פנאקסיה עוברת לנדל”ן: הפעילות באירופה לא עצרה את דימום המזומנים המאסיבי

חברת פנאקסיה (Panaxia) דווקא בנתה על שנת 2022 כנקודת מפנה, בין היתר על בסיס תכניות לפריצה לשוק האירופאי. במהלך השנה החברה שיווקה, או לפחות הודיעה על תחילת שיווק, בגרמניה, צ’כיה ושווייץ, כאשר הסטטוס של פעילות החברה בקפריסין, אליה היא ביצעה בשנת 2021 יצוא מסחרי ראשון, אינו ברור.

החברה אומנם כן רשמה במהלך הרבעון השלישי של השנה הכנסות לא רעות של כ-530 אלף אירו (1.94 מיליון שקלים) מהפעילות שלה באירופה, אך הנתון הזה נמדד במונחי מכירות לבתי מרקחת, ללא ניכוי של עמלות לחברות הפצה וגם ללא ניכוי של חלקה של נוירקספארם, השותפה של פנאקסיה בפעילות באירופה.

כך או כך, ההכנסות הללו מהפעילות באירופה לא סייעו מאוד לאיזון ההפסדים של פנאקסיה, שהגיעו לסכום עתק של קרוב ל-30 מיליון שקלים (29.6 מיליון שקלים) בתשעת החודשים הראשונים של השנה. כתוצאה מכך, וכשאין באופק דרך לעצור את כדור השלג של ההפסדים הללו, היא הודיעה לאחרונה על מיזוג עם חברת ניהול ההשקעות ברק לצורך מעבר לפעילות בנדל”ן.

איי.אמ.סי מצטמצמת: סגרה את החווה בישראל, הודיעה על חדלות פירעון בקנדה

חברת איי.אמ.סי (IMC) החלה את שנת 2022 בצמצומים בפעילותה, כאשר כבר בחודש אפריל הודיעה על סגירת פעילות הגידול בישראל ופיטרה את כלל עובדיה בחווה הוותיקה שלה במושב שדי אברהם. החברה טענה שהסיבה היא “שיפור היעילות הארגונית” אך היא כנראה פשוט לא הייתה רווחית, זאת לצד כתב אישום שהוגש נגד מנהליה בחשד לבנייה ללא היתרים.

בהמשך השנה חטפה IMC מכה נוספת כשדיווחה נאלצה להגיש בקשה לעיכוב הליכים על פי החוק הקנדי לפעילות שלה בקנדה, שם היא פועלת תחת שם המותג IM Cannabis ומחזיקה במותגים כמו ווגנרס (Wagners) ושיתופי פעולה נוספים.

הבקשה לעיכוב הליכים נובעת מחובות כבדים של כ-18 מיליון דולר קנדי (45.4 מיליון שקלים) שהיא צברה, כאשר הרוב המוחץ של החובות מיוחס לפעילות הקנדית שלה. הבקשה הזו אומרת בעצם כי לפעילות בקנדה אין מספיק כסף לצורך תשלום ההלוואות, והיא תנסה למכור נכסים לצורך הכיסוי שלהן, אם כי בשלב זה כלל לא בטוח שהיא אכן תצליח בכך.

קאנומד: האחים גינדי נכנסו לתחום הקנאביס בקול תרועה ויצאו בקול ענות חלשה

בעלי השליטה לשעבר בחברת קאנומד (Cannomed), האחים כפיר ומנור גינדי, נכנסו לבורסה ולענף הקנאביס בקול תרועה רמה: הם הבטיחו גידול מסחרי בחממה במושב משואה ובמתקן גידול אינדור, הקמת מפעל ובית מסחר, קנו את השליטה (55%) בבית מרקחת מצליח בתחום, הודיעו שפיתחו אפליקציה ייחודית למכירת קנאביס ופיזרו הצהרות על בניית אימפריה בתחום.

לקוראים הוותיקים של סקירת הבורסה השבועית במגזין קנאביס, זכורים בוודאי הדיווחים שפורסמו על ידי החברה כמעט על בסיס שבועי אודות הסכמי מכירה בלתי מחייבים של כמה עשרות קילוגרמים שלמעשה לא היו מהותיים ואכן בסופו של דבר לא יצאו לפועל. לאורך הזמן נראה היה שלא מתגבשת פעילות אמיתית וההצהרות נותרו בגדר הצהרות בלבד.

הבנייה של מתקן האינדור והמפעל נעצרה, החווה במשואה לא רק שלא צמחה, אלא צנחה בכ-75% בהכנסות תוך שנה, ואת השליטה בבית המרקחת המצליח היא מכרה לחברה אחרת. בסופו של דבר, קאנומד נותרה רק עם חווה לא ממש פעילה, שהצליחה להוציא לשוק רק שני זנים שנחלו כשלון מוחלט, עד שלאחרונה היא עברה לפעילות נדל”ן והגינדים פרשו מהענף.

יוניבו: אחרי שלל פרשיות בעייתיות – חברת הקנאביס הראשונה בבורסה שפושטת רגל

אחד הכשלונות הגדולים השנה בתחום הקנאביס, אם לא הגדול ביותר בהם, הוא חברת יוניבו (Univo), שזכתה בתואר המפוקפק “חברת הקנאביס הציבורית הראשונה שפושטת רגל”. את התואר היא קיבלה אחרי שלל פרשיות בעייתיות שנחשפו במגזין קנאביס בהן חשש לאי-סדרים, החלטות שנויות במחלוקת, ניגודי עניינים לכאורה, טענות ליחסי מרות, ועוד.

בחודש האחרון, לאחר שבית המשפט לא קיבל את בקשתה לעיכוב הליכי הוצאה לפועל, התחילה החברה בפועל בהליכי פשיטת רגל. דירקטוריון החברה כבר הוחלף, מייסד החברה והמנכ”ל שלה גולן ביטון צפוי להיות מועזב על ידי כונס הנכסים ופעילות החברה צפויה להתפרק ולהימכר ככל האפשר בעקבות חובות של יותר מ-60 מיליון שקלים לנושים שונים.

בין הנושים ניתן למצוא גופים מוסדיים בישראל ומשקיעים פרטיים המחזיקים בסדרת האג”ח של החברה שהיקפה כ-24 מיליון שקלים, את בנק מזרחי טפחות, קבוצת אביסרור, חברת הקנאביס הקנדית טילריי ועוד. לאחר שהמפעל ובית המסחר עצרו פעילות, והשליטה בבית המרקחת מדי פארם נמכרה, היא נותרה רק עם 51% בחווה לא ממש פעילה שהיא תנסה למכור.

פארמוקן: חוות הגידול נסגרה – תנסה להמשיך פעילות במודל תיווך ומיתוג בלבד

לאחרונה נסגרה סופית חוות הקנאביס הוותיקה של פארמוקן (Pharmocann) במושב ציפורי בהוראת היק”ר, לאחר שהתברר שלא היו לה כל ההיתרים הנדרשים. יחד עם פטריה שנתגלתה בחממות והובילה לעצירה זמנית של פעילותה עוד קודם, הוכרע גורלה. העובדים פוטרו והיה נראה כי פעילות הקנאביס כולה תיסגר בדרך לעבור לפעילות בתחום הנדל”ן.

אך לאחר מאבק עיקש, הצליח איש העסקים יריב לרנר (שקנה לאחרונה 14.99% ממניות החברה) להחליף את הדירקטוריון ששקל לצאת מענף הקנאביס, ניצח את בית ההשקעות ווליו בייס (18.62%) במאבק השליטה ובימים אלה הוא מנסה לנווט את החברה להשגת רישיון קונסטרוקטיבי לצורך אפשרות מסחר בתוצרת שתגודל בחוות-לוויין ותשווק תחת המותג של החברה.

בול פארמה: אי סדרים בדוחות מעיבים על פעילות החברה, שסגרה את חוות הגידול

בשנה שעברה הוכתרה חברת הקנאביס בול פארמה (BOL Pharma) כחברת הקנאביס הרווחית ביותר בישראל – בשורה שהפתיעה רבים וסימנה דרך חדשה לחברה שהיתה “בקרשים” והחליפה הנהלה. אך במהלך השנה הנוכחית, באופן חריג מאוד בשוק ההון המקומי, התגלו אי סדרים חשבונאיים בהיקף של 26 מיליון שקלים שבעצם כמעט ואיפסו את הרווח של החברה.

ברבעון השלישי של 2022 הציגה בול פארמה הפסד של 7.8 מיליון שקלים, שיחד עם תביעה ייצוגית שהוגשה נגד הנהלת החברה וכן הרעה ברווחיות של חברת-האם (35%) עמיר שיווק, הייתה יותר מדי ל-BOL, שסגרה את פעילות הגידול בחווה שלה ברבדים. למרות זאת, פעילות הייבוא של החברה ממשיכה כתקנה, והיא מנסה לשקם אותה ולהגדיל את הרווחיות.

לסיכום…

שנת 2022 הייתה שנה לא קלה כלל לחברות הקנאביס. הן התמודדו עם פעילויות לא רווחיות שלא תמיד היה קל לייעל, לצד לחץ מהמשקיעים, עליית ריבית על ההלוואות והתנפצות התקווה להקלה ברגולציה (קרי, לגליזציה). כעת, לקראת 2023, ייתכן שהחברות שנשארו בענף ירוויחו מ”החור” שישאירו אחריהן בשוק הקנאביס המקומי החברות העוזבות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר