מגלגל...

‘שיחת הקנאביס’ של טראמפ לנתניהו – ביוזמת שלדון אדלסון?

המיליארדר היהודי-אמריקני, חברו ופטרונו של נתניהו, הוא המתנגד הגדול בעולם לקנאביס רפואי. האם היו אלו אכן לחצים מצדו של טראמפ שהובילו את ראש הממשלה לעצור את רפורמת הקנאביס הרפואי כפי שדווח – או שמדובר אולי בתירוץ שמטרתו להסוות את הכיוון האמיתי ממנו הגיעה ההחלטה?

אמש דווח כי בפגישה בנושא יצוא קנאביס רפואי שערך בתחילת השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא סיפר לשרים הנוכחים כי קיבל טלפון מארה”ב בו הוכתב לו שלא לאשר יצוא קנאביס רפואי מישראל לחו”ל.

כתבת חברת החדשות דנה ויס חשפה ראשונה את הידיעה הפיקנטית, שהתרוצצה בין אנשי תקשורת מאז יום ראשון, מועד הפגישה.

ויס ציינה כי מאחורי שיחת הטלפון שקיבל נתניהו עמד לא פחות מנשיא ארה”ב דונלד טראמפ בעצמו, שהתקשר לביבי כדי להתלונן על כך שישראל מתכוונת לייצא קנאביס רפואי.

טראמפ הסביר, כך מספר נתניהו על פי הדיווח, כי הסיבה להתנגדותו ליצוא קנאביס רפואי מישראל היא התנגדותו ללגליזציה.

.בנימין נתניהו שלדון אדלסון קנאביס (צילום: בן דורי)
נתניהו ואדלסון – האם זו הסיבה להתנגדות הפתאומית? (צילום: בן דורי / פלאש90)

אך משהו בסיפור נשמע לרבים כלא מספיק הגיוני. ארה”ב כלל לא מייבאת קנאביס רפואי ממדינות אחרות, כך שלא ניתן לייצא אליה אותו וכן בארה”ב יש כבר 9 מדינות שמנהלות מזה שנים שוק לגליזציה פורה וחוקי.

בנוסף טראמפ כבר הצהיר בעבר כי אין לו התנגדות ללגליזציה ואף הדגיש פעמים רבות כי הוא תומך מאוד בקנאביס רפואי.

בין שלל התאוריות שניסו להסביר את הסיפור, היו שטענו שנתניהו פשוט “ממציא” אשם אחר מאחר ואינו מעוניין לספוג ביקורת ציבורית נוקבת בגין הקפאת הליך היצוא שנכפה עליו בגלל השר גלעד ארדן.

תאוריה אחרת גרסה שאולי הסיבה לטלפון שקיבל נתניהו היא התחקיר שנחשף לפני כשבועיים כאן במגזין ובידיעות אחרונות, אודות הפקיד הבכיר במשרד הבריאות שאישר הברחה של קנאביס מארה”ב לישראל ללא אישור מהאמריקאים. במסגרת התחקיר נעשתה פנייה לבירור לרשויות החוק האמריקניות וייתכן שזה מה שהוביל לטלפון שקיבל רה”מ.

המון השערות צפו אל פני השטח, אך דווקא תאוריה הגיונית לא פחות, לא הוזכרה, והיא: שלדון אדלסון.

המיליארד היהודי-אמריקני, בעליו של העיתון ‘ישראל היום’ וידידו הקרוב ופטרונו של ראש הממשלה נתניהו – הוא בין השאר גם המתנגד הבולט בעולם ללגליזציה וקנאביס רפואי.

למעשה אדלסון כל כך מתנגד לקנאביס, עד שהוא כלל לא מבחין בהתנגדותו בין לגליזציה של שימוש פנאי לקנאביס כטיפול רפואי.

שלדון ומרים אדלסון (צילום: בן דורי / פלאש90)
שלדון ומרים אדלסון – מתנגדי הקנאביס הרפואי הגדולים בעולם (צילום: בן דורי / פלאש90)

כך למשל בשנת 2016 תרם אדלסון 1 מיליון דולר למאבק נגד לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי במסצ’וסטס. אך נגד קנאביס רפואי תרם אדלסון אף יותר – 4 מיליון דולר הועברו על ידו בשנת 2014 כתרומה למאבק בהצעת החוק לקנאביס רפואי בפלורידה.

נתניהו עצמו העיד לא פעם על יחסיו הקרובים עם אדלסון, כולל דיווח שלו לאחרונה על כך שהוא משוחח עם אדלסון 0.75 פעמים ביום לדבריו. “אדלסון הוא חבר קרוב שלי מזה כשלושים שנה ואני שמח לשוחח איתו מעת לעת,” אמר אז.

לא יפתיע לפיכך אם יסתבר לבסוף שלא טראמפ, אלא אדלסון, הוא שעמד מאחורי הטלפון שקיבל ראש הממשלה לפני שהחליט להקפיא את היצוא ואיתו את רפורמת הקנאביס הרפואי כולה.

לכל הפחות ניתן להניח כי אדלסון ניהל איתו אי אלו שיחות בנושא זה עם ראש ממשלת ישראל וגם סביר שכפי שכבר עשה בעבר, הסתיר נתניהו את דבר השיחה עמו מפני השרים והתקשורת.

נושא השימוש בקנאביס הוא רגיש במיוחד אצל אדלסון ואשתו מרים, שיחדיו הקימו בשנת 2000 רשת קליניקות לטיפול בהתמכרויות. אחת מהן, “המרפאה למחקר וטיפול בנפגעי סמים”, שוכנת במרכז תל אביב ופועלת בשיתוף הרשות למלחמה בסמים.

אדלסון נוהג לספר בפירוט את הסיבה למאבקו בסמים: שני בניו מנישואיו הראשונים, מיצ’ל וגארי, התמכרו לסמים. מיצ’ל אף נפטר ממנת יתר בשנת 2005 ולמרות שלא מדובר היה בקנאביס, האדלסונים הפכו למובילי ההתנגדות בתחום.

מלשכת רה”מ טרם נמסרה תגובה לפנייתנו.

ראו גם:
יועץ התקשורת של נתניהו מצטרף לחברת ‘שראל’
גורם בממשלה: “ארדן רימה את נתניהו”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר