מגלגל...

שיא חדש: בול פארמה תמכור קנאביס ב-399 ש”ח לשקית?

חברת "בול פארמה" קובעת שיא של כל הזמנים במחירי הקנאביס הרפואי: תמכור בבתי המרקחת שקית של 10 גרם קנאביס במחיר 399 ש"ח - לא רחוק ממחירי השוק השחור. החברה טוענת להגנתה כי מדובר במוצר איכותי שלא חייבים להשתמש בו, "כמו קוניאק או בונבוניירה"

הצעה ששלחה אתמול (א’) חברת בול פארמה (BOL Pharma) לבתי מרקחת ברחבי הארץ דלפה וחשפה מחיר שיא צפוי של 399 ש”ח לשקית 10 גרם לזנים חדשים שיגיעו לארץ מהמותג קווסט (Qwest) של חברת הקנאביס הקנדית דציבל (Decibel).

הנתון הזה עורר זעם בקרב רבים מהמטופלים אשר מחו על כך ברשתות החברתיות, בטענה שמדובר בהעלאת מחירים שגם לא מאפשרת לכל מטופל גישה למוצר וגם מציבה רף מקסימום חדש שיעודד גם חברות אחרות להעלות מחירים בהתאם.

אכן, מדובר במחיר שאף חברת קנאביס ישראלית לא נקבה בו מעולם, כשהיחידה שהתקרבה אליו היתה חברת בטר (Better) שלפני כשנתיים ניסתה לשווק את אחד הזנים שלה במחיר 390 ש”ח אך “התקפלה” לאחר מכן בעקבות מחאה ציבורית.

מדובר בפעם השנייה שחברת בול פארמה שוברת את תקרת המחירים בשוק, כשבפעם הקודמת, לפני שנה, העלתה את מחירי חלק מהזנים שלה ל-349 ש”ח ל-10 ג’ ובעקבות זאת גם חברות אחרות נקבו במחירים דומים לאחר מכן.

בתגובה לטענות מסבירה בול פארמה כי לא מדובר בהעלאת מחירים של ממש, מכיוון שהמוצרים הקיימים כיום במלאי ייוותרו במחיר הנוכחי שלהם ולא יעלו. לדבריהם, מדובר במחיר חדש למוצרים חדשים מאיכות גבוהה.

נציג החברה, שלומי סנדק, הסביר כי “זה כמו קוניאק איכותי, הוא לא מיועד לשימוש שוטף אלא לאירועים מיוחדים, כמו שיש שוקולד חלב רגיל ויש בונבוניירות. אף אחד לא חייב לקנות בונבוניירה או את הקוניאק היקר”.

הזן אייסיקל (Icicle) של המותג קווסט (Qwest) של חברת דציבל (Decibel) - ישווק בישראל במחיר שיא של 399 ש"ח לשקית (צילום: r/kyleisrlydead)
הזן אייסיקל (Icicle) של המותג קווסט (Qwest) של חברת דציבל (Decibel) – ישווק בישראל במחיר שיא של 399 ש”ח לשקית (צילום: r/kyleisrlydead)

כאמור, אחת הטענות היא לגבי המגמה שעלול מהלך כזה ליצור. למשל, אחד המטופלים טען בתגובה כי זו “לגיטימציה להעלות מחירים, זה גזל ובושה שאתה נותן יד למחיר כזה… האם אתה חושב שחברות אחרות לא יעלו מחירים בעקבות זה”.

מטופלת אחרת כתבה: “ממש עצוב שזו הדרך בה הלכת, זה לא שוקולד חלב ולא בונבוניירה, אלא תרופה שמחזיקה אנשים בחיים. המהלך שלך יחד עם בול פארמה פוגע בחלק מאוד גדול של מטופלים”.

בתשובה לכך טען סנדק כי מדובר ב”קנאביס שמיועד למי שנוהג לרכוש בשוק השחור כי האיכות של בתי המרקחת לא מספיק טובה עבורו”, כמו גם “צעד שמקרב ללגליזציה כי לראשונה מגיע קנאביס שנמכר בקנדה לצרכני פנאי וזה תקדים חשוב”.

כזכור, סנדק, שהיה לאורך שנים פעיל לגליזציה ידוע ומוביל-דעה בתחום הקנאביס הרפואי, הפך בשנים האחרונות לסוכן-שיווק של חברות קנאביס, בהתחלה עם חברת קנטק בשיתוף פעולה שהתפוצץ והגיע לבימ”ש, וכעת עם חברת בול פארמה.

4 הזנים החדשים של דציבל מהמותג קווסט נרכשו על ידי BOL בעבור 4.8 מיליון דולר לגרם, והם: אייסיקל (Icicle), אס. טרופי (Sour Strawberry X Trophy Wife), אפל מאק (Apple Mac), פרוסטד סי.סי (Frosted Cherry Cookies).

הסוגייה מעלה לדיון את השאלה – שלא בטוח שיש לה תשובה חד-משמעית – האם יש מקום בשוק הקנאביס הרפואי בישראל למוצרים שמיועדים רק למי שהפרוטה מצויה בכיסו ושחולים שאין ברשותם ממון רב לא יוכלו להנות מהם.

עדכון: החברה הודיעה כי המחיר יירד ל-349 ש”ח במקום 399 ש”ח. במקומה, חברת IMC, היא שהחלה לבסוף לשווק זנים ב-399 ש”ח.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר