טוען...

לאחר שמכר לה את מאגר המטופלים והמוניטין שלו: סנדק תובע את קנטק

פעיל הקנאביס המוכר שלומי סנדק טוען בתביעה שהגיש לבית המשפט כי חברת קנטק חייבת לו קרוב ל-2 מיליון שקלים, זאת בגין שכר בסך 35,000 ש"ח בחודש לו הוא זכאי אך לא שולם לו במלואו, וכן בעבור מכירה של מאגר של 15,000 מטופלי קנאביס רפואי שאסף לאורך השנים ושאת פרטיהם העביר לה

שלומי סנדק, פעיל ותיק ומוכר לקידום לגליזציה של קנאביס ולטיפול באמצעות קנאביס רפואי, הגיש לאחרונה תביעה נגד חברת קנטק (Cantek) וחברת-הבת שלה “עץ הדעת”, בהן הוא שימש בין היתר כמעין פרזנטור, “טועם זנים” שהמליץ תמורת תשלום על זנים מתוצרת החברה, וכמדריך של סוכנים של החברה שלמדו ממנו כיצד לקשר בין חולים המבקשים טיפול בקנאביס לבין רופאים המוסמכים לכך. לטענתו, על פי כתב התביעה שעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס, הוא לא קיבל את מלוא התשלומים בסך של יותר מ-2.5 מיליון שקל שהחברה התחייבה לספק לו, ולכן החליט להגיש את התביעה.

בכפוף להסכם בין הצדדים, אשר נחתם בפברואר 2020 לתקופה של 5 שנים ושעותק ממנו צורף לכתב התביעה, סנדק כבר קיבל עד כה מקנטק כ-650,000 ש”ח עבור שירותיו כיועץ בשכר (כ-30-35 אלף ש”ח בחודש בין פברואר 2020 לדצמבר 2021), וכן גם כ-350,000 ש”ח כתשלום ראשון מתוך שלושה תשלומים (בסך כולל של כ-1.1 מיליון ש”ח) שהובטחו לו תמורת מסירת רשימת מטופלים (“מאגר לקוחות”) שאת פרטיהם הוא אסף לדבריו לאורך 26 שנות פעילותו בתחום, כמו גם נכסים דיגיטליים (דפי פייסבוק ואינטרנט), ידע, מוניטין, סקרי שוק ופטנטים, וכאמור – פרסום המלצות לזני קנאביס שייבאה קנטק מחברת אורורה הקנדית ושווקו בישראל בשנה האחרונה.

בשורה התחתונה, עד כה כבר שילמה קנטק לסנדק שכר חודשי ותשלום ראשון עבור שירותים בסך של כ-1 מיליון ש”ח, לא כולל בונוסים בסך 0.5% מהרווח התפעולי של החברה, וכעת על פי כתב התביעה היא חייבת לו עוד כ-1.7 מיליון ש”ח נוספים, המורכבים מכ-140,000 ש”ח לארבעה חודשי שכר שלא קיבל בין דצמבר 2021 למארס 2022, מועד הגשת התביעה, 350,000 ש”ח כתשלום שני מתוך שלושה (בתום 18 חודשי פעילות) עבור מאגר פרטי המטופלים שמסר לחברה והנכסים הדיגיטליים, וכן כ-1,230,000 נוספים עבור 35 חודשי שכר שנותרו בין אפריל 2022 ועד לתום 5 שנות ההסכם. את הפיצויים עבור 35 החודשים העתידיים דורש סנדק לטענתו מכיוון שהפך להיות מזוהה עם חברת קנטק עד כדי כך שיקשה עליו להיות מועסק כעת על ידי חברות מתחרות.

ההסכם בין שלומי סנדק לחברות קנטק ועץ הדעת
המלצה על רכישת תוצרת מחברת קנטק בלבד, רשימת מטופלים, דפי פייסבוק, אתר אינטרנט ועוד – חלק מההסכם בין שלומי סנדק לחברות קנטק ועץ הדעת

לטענת סנדק, מכיוון שלא קיבל את סכומי הכסף המלאים עבור מאגר המטופלים ושאר השירותים שסיפק (קיבל כאמור רק 350,000 ש”ח ראשונים, אך לא קיבל ודורש לקבל 350,000 שניים בתום 18 חודשי פעילות בחברה, ולא דורש בשלב זה את ה-350,000 השלישיים שסוכם שיקבל בתום 36 חודשי פעילות בחברה), אזי הבעלות הרשמית על מאגר המידע של מטופלי הקנאביס (CRM) נחשבת עדיין כשייכת לו ולא לחברה.

כלומר, אם אכן יקבל לבסוף סנדק את המבוקש בתביעה שהגיש, הוא עשוי לצאת עם סכום מכובד של יותר מ-2.5 מיליון ש”ח שקנטק תשלם לו וזאת תמורת פחות משנתיים של עבודה שנתן לה, מאגר המידע המכיל על פי הנטען את פרטיהם של 15,000 מטופלי קנאביס רפואי (מתוך כ-120,000 מטופלים בישראל נכון להיום) וכאמור נכסים דיגיטליים, המוניטין שלו והמלצות לזנים שפירסם. עם זאת, על פי הנכתב בתביעה, סנדק תובע מהחברה בשלב זה 420,000 ש”ח “וזאת מטעמי אגרה” לדבריו, תוך שהוא מבהיר כי הוא שומר לעצמו את הזכות לעדכן את הסכומים לאלו המקוריים, אולי כמעין משא ומתן מול החברה.

כאמור, לא מצוין בתביעה האם נמסרו הבונוסים, אך מה שכן מופיע הוא המנגנון לפיו נקבע חלק ממודל חישוב הבונוסים שאמור היה סנדק לקבל על פי מספר הלקוחות (מטופלים) שהוא יצליח לגרום להם לרכוש את הקנאביס שלהם בבית המרקחת של החברה (שעדיין לא החל בפעילות קנאביס רשמית) או בית מרקחת מטעמה. במסגרת זאת נקבע כי “לקוח יחשב כלקוח (שסנדק הביא, מ”ק) ברגע שיציג עצמו בבית המרקחת כמטופל של שלומי ויקנה פעם אחת קנאביס שאיננו של קנטק. במידה וכן רכש מוצר של קנטק, הוא יחשב כ-1.5 לקוחות לצורך חישוב התשלומים לסנדק”.

שלומי סנדק שמואל (סמי) קפואנו
“עשה את אשר עשה בזדון, במרמה ובחוסר תום לב” – שלומי סנדק, לשעבר הפרזנטור של חברת קנטק, נגד שמואל (סמי) קפואנו, הבעלים של חברת קנטק (צילום מסך פייסבוק)

סנדק מתאר את עצמו בכתב התביעה (PDF) כמי שבעקבות פעילויות המחאה שלו לאורך השנים הוא “הביא לכך שניתן לסחור ולמכור קנאביס רפואי בישראל”. כמו כן הוא מתאר עצמו כמי ש”צבר ידע רב בגידול זנים מיוחדים של קנאביס” וכן כמי שהינו “בעל אלפי עוקבים וחברים באתר”. לדבריו, כל אלה, הם הסיבה המרכזית בגינה ביקשו קנטק, עץ הדעת ובעליהן, שמואל קפואנו ודניאל מחלוף, לרכוש את שירותיו המקצועיים בעבור הסכומים המפורטים בתביעה. לטענתו השניים עשו את שעשו לו, כלומר לא עמדו בחוב כלפיו, “בזדון, במרמה ובחוסר תום לב”.

כדי לחזק את טענת החוב כלפיו הוא מעריך בתביעה כי קנטק הכניסה במשך כשנה וחצי מחזור כספי של 250,000 עד 500,000 ש”ח מדי חודש, כלומר, להערכתו, בין 5 ל-6 מיליון ש”ח בסך הכל, כתוצאה משימוש במאגר המטופלים שלו (גורמים בקנטק מכחישים את הטענה וטוענים אף את ההפך, שהחברה הפסידה סכומים אלה בתקופה זו). מלבד הפיצוי הכספי כאמור, הוא דורש עוד כי בית המשפט יאסור על החברה להמשיך להשתמש באותה רשימת לקוחות ואנשי קשר, וכן לא להשתמש בשום צורה במה שהוא מכנה “סודותיו המסחריים” ונכסיו הדיגיטליים. לטענתו, הגיעו אליו עדויות שבכוונת מנהלי החברה קפואנו ומחלוף לעשות במידע שימוש כזה או למוכרו או להעבירו לצדדי ג’ ששמם לא צוין בתביעה.

השיבוש ביחסים בין סנדק לקנטק ועץ הדעת החלו לדבריו כאשר בחודש דצמבר 2021 גילה שקנטק חדלה מלשלם את שכרו החודשי. לטענתו, עקב קשיים תזרימיים קנטק עזבה את משרדיה בתל אביב, פיטרה יותר ממחצית מעובדיה כולל את המנכ”ל לשעבר נצח ישראל שבמקומו מונה לתפקיד עופר רנדליך, חדלה מלשלם לספקיה ולמעשה ביצעה “מעשה חדלות פירעון דה פקטו”, כך בכתב התביעה. את שני התשלומים האחרונים בסך כ-700,000 ש”ח מתוך 1.1 מיליון השקלים שהחברה התחייבה להעביר לו כאמור, הוא לטענתו לא קיבל בעקבות קשיים אלו בדיוק. לדבריו, כאשר פנה לחברה בעניין זה נמסר לו כי “אין בידי החברה האפשרות לשלם את שכרו” ולכן החליט לתבוע. עוד הוא מעיד כי קנטק חייבת במקביל יותר מ-100 אלף שקל גם לעובדים אחרים שפוטרו.

בשבוע שעבר (ג’, 12.4), עוד העביר סנדק לבית המשפט התחייבות חתומה לשלם פיצויים אם ייגרם לקנטק נזק כלשהו מהנטען בכתב התביעה, כלומר עמד מאחורי הטענות בתביעה. עם זאת, הבוקר (א’, 17.4), לאחר פניית מגזין קנאביס בבקשה לקבל תגובה לפרסום ושאלות בדבר ההסכם במסגרתו הועברה על ידו לחברה רשימת המטופלים שאסף לאורך השנים, הוא טען כי הדברים שנכתבו בתביעה לא מדויקים, וכי למרות שכך נטען בתביעה בפועל לא הועבר כל מידע על מטופלים ממנו לחברה וכי הצדדים נמצאים לקראת חתימה על הסכם פשרה שייתר את ההליך המשפטי וכי הוא משהה את התביעה. בחברה מנגד טוענים כי כן הועבר מידע, אך לא כזה שכולל פרטים אישיים אלא רק פרטי יצירת קשר, ולא במספרים שנטענו בתביעה.

עדכון (1.5.22): הצדדים הגיעו לפשרה במסגרתה סנדק יקבל 187,000 ש”ח ואת דף הפייסבוק של ‘עץ הדעת’.

משלומי סנדק נמסר בתגובה: “בהסכם כתוב ש’עם השלמת התשלום עבור המוניטין יהיו מלוא זכויות היוצרים, הזכות בכל המצאה, פטנט, סוד מסחרי… וכל זכויות הקניין הרוחני…’. המילים ‘מאגר רשימת מטופלים’ לא מופיעות משום שמאגר כזה לא היה קיים. מכתב התביעה נשמטה המילה ‘פייסבוק’, כלומר העברת דאטה נתונים של למעלה מ-15,000 מטופלי קנאביס אשר השתייכו לקהילת מטופלי קנאביס בפייסבוק. קיבלתי מקנטק 300 אלף ש”ח + מע”מ (כתשלום ראשון ע”ח המוניטין) וכן שכר של 25,000 לחודש בשנה הראשונה ו-30,000 לחודש בחלק מהשנה השניה. לגבי החוב, לאור מצבה של קנטק וההיכרות האישית שלי עם הבעלים שנקלעו לחובות – אני מוכן לוותר, רק שיחזירו לי את דף הפייסבוק והאתר. אני רוצה חזרה רק את מה שהעברתי. בכל מקרה – התביעה מושהית”.

מחברת קנטק נמסר בתגובה: “התביעה המיותרת תימשך לאחר הפגרה בבית המשפט. התביעה כללה חוסר דיוק בעובדות, סכומים ומספרים שנופחו כנהוג בתביעות שמוגשות כאמצעי לחץ. חברת קנטק ושלומי סנדק יישרו את ההדורים ביניהם ובכלל זה הסדרת הבעלות על ערוצי המדיה החברתית (נשוא הערכת השווי בתביעה) ופנייה למר שלומי סנדק תאושש זאת. עיקרי ההסכם עם שלומי סנדק היו רכישת המוניטין. שלומי סנדק לא העביר כל מידע הכולל פרטים שמעבר לפרטי יצירת קשר (לידים) של מתעניינים במידע אודות הטיפול באמצעות קנאביס רפואי במסגרת הפעילות המשותפת באותה תקופה. על פי ההסכם התחייב סנדק להעביר ‘פרטי מטופלים’, הכוונה הייתה ל-10,000 העוקבים שהיו בקבוצת הפייסבוק + 5,000 עוקבים בדף הפרטי. מערכת ה-CRM הוקמה מאפס ונכון לימים אלה אינה כוללת מידע בסדר גודל של 15,000 מטופלים. פרטי ההסכם כפי שנחתמו בפועל לא מומשו במלואם ולא עמדו במבחן המציאות ולכן מיותר להתייחס להסכם ככתבו. לא הועברו פרטי מטופלים אלא רק מדיה חברתית, לא הועברו מחקרים וניתוחים, לא הועברה מלוא התמורה בגינם כך שסכום ההסכם לא מומש בפועל. החוכמה היא לא ליצור שותפויות אלא לדעת להפרד בזמן משבר ונראה שהצדדים הצליחו במשימה קשה זו.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר