טוען...

שוב דחייה בבג”ץ הקנאביס הרפואי: מחכים לועדת המחירים

לאחר דיון הבוקר בימים הקרובים אמורים השופטים לפרסם החלטה - האם להקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי ולהאריך את נהלי האסדרה הישנה, או לתת אור ירוק למהלך. עיקר הדיון התמקד בעליית המחירים. העותרות: "המצוקה העיקרית זה לא המחיר".

בתום דיון סוער שנערך הבוקר (ד’) בבית המשפט העליון בעניין בג”ץ הקנאביס הרפואי, שמבקש להקפיא את הרפורמה ולהחזיר את תנאי ומחירי האסדרה הישנה, קבעו השופטים דחייה נוספת בהחלטה סופית.

עדכון (8.3.20): החלטת השופטים כאן.

לאחר דיון טעון שנמשך למעלה משלוש שעות וכלל צעקות בעיקר נגד מנהל היק”ר יובל לנדשפט שנכח במקום, מסרו השופטים כי יקבלו החלטה בימים הקרובים האם הרפורמה נשארת על כנה או מוקפאת.

עו״ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי המייצגות את המטופלים: “בית המשפט נדרש לעניין של המחירים ארוכות אבל המצוקה העיקרית זה לא המחיר. הצגנו לבית המשפט את את השינויים הפרמקולוגיים המוצרים הסופיים וזה מה שחשוב להבין אלה שגורמים לפרכוסים אצל ילדים והתדרדרות מצבם הרפואי אצל אנשים שכבר היו מאוזנים. בית המשפט נתן המון מקום לשיח על המחיר אבל הטענות שלנו על פגיעה אצל המטופלים הוא לא נעלם ובית המשפט הבטיח לעשות צדק. אנחנו סומכות על בית המשפט שיעשה צדק”.

“הסברתי לשופטים שמוצרי אסדרה ישנה Non-GMP נמכרים באסדרה החדשה במחיר האסדרה החדשה, שזה פי כמה וכמה יותר ממחיר האסדרה הישנה,” מסרה למגזין קנאביס עו”ד מזרחי. “זה עשיית עושר ולא במשפט, זה עושק החולים, זו כפיה כלכלית. ולא דרך הישר.”

חברות הקנאביס טענו בדיון כי הן מתקשות לספק קנאביס במחירי האסדרה הישנה כאשר נאלצות לייצרו בתנאי האסדרה החדשה. לטענתן בניגוד לבעבר אז שילמו המטופלים מחיר אחיד על כל כמות, יש לשלם לפי הכמות הנצרכת. כמו כן טענו כי הן בחובות אדירים עקב המשך אספקת הקנאביס במחירי האסדרה הישנה.

נכון להיום מועד הארכת תוקף האסדרה הישנה שנתנו השופטים בשנה שעברה תסתיים בעוד כשלושה שבועות (31.3.20). לאחר מכן יאלצו כלל המטופלים לעבור לאסדרה החדשה למעט חולי סרטן וילדים עם אוטיזם שקיבלו הארכה עד 30.6.20.

השופטים הבהירו כי הם ממתינים להחלטת ועדת המחירים שהוקמה לדרישתם ודנה לאחרונה בנושא הטלת פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי שזינקו לשיא של עד פי 4 ויותר ממחירי האסדרה הישנה.

כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס ועדת המחירים לא מצליחה להגיע להסכמות בעניין זה. נציגי משרד הבריאות טוענים בעד פיקוח מחירים (לפי מודל שמוזיל את העלויות אך עודנו גבוה ממחירי האסדרה הישנה) בעוד נציגי האוצר מתנגדים.

בתום הדיון תקף בחריפות מנחה הטלוויזיה גיא לרר את מנהלי היחידה לקנאביס רפואי, צפו כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר