רפורמת הקנאביס הרפואי בישראל 2014 – מורה נבוכים

לפי המסתמן, חוק הקנאביס הרפואי החדש מהווה את תחילת סופו של ענף הקנאביס הרפואי בישראל כפי שאנו מכירים אותו – מי יגדל? מי יחלק? כמה ולמה? כל מה שרצית לדעת על תכנית הקנאביס הרפואי החדשה בישראל 2014.

על אף שהמסרים שיוצאים מצד משרד הבריאות בימים האחרונים מתמקדים בנושא המעבר לחלוקה בבתי מרקחת והגדלת מספר הרופאים המאשרים ל-30, הרפורמה האמיתית רחבה ועמוקה הרבה יותר.

חוק הקנאביס שצפוי לעבור מחר בוועדת השרים של הכנסת – לאחר שמשרד הבריאות הציג הצעה נגדית לזו שהגיש ח”כ משה פייגלין – יסמן את תחילת סופו של ענף הקנאביס הרפואי בישראל כפי שאנו מכירים אותו היום.

מטופלים וחולים רבים יקבלו שמן קנאביס בלבד במקום פרחים, כל מערך הייצור הישראלי ישתנה לאחר מכרז שייערך במהלך שנת 2014 ובו ייבחרו מגדלים חדשים ועיקר מוצרי הקנאביס ייובאו מחו”ל.

חוק הקנאביס הרפואי החדש, אשר יוגש ביום א’ (8.12) לאישור וועדת השרים, יביא למהפכה בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, והעסק השווה עשרות מיליוני שקלים – וצפוי לגדול עד למאות מיליוני שקלים – יעבור כולו לאחריות חברת “שראל“.

תשעה מגדלי הקנאביס הישראליים (תיקון עולם, פרמוקן, שיח, שאיפה לחיים, קנדוק, קנאבליס, טבע אדיר, בטר ו-IMC), המספקות פרנסה לכאלף משפחות ומגדלות את הקנאביס הרפואי עבור למעלה מ-10,000 מטופלים מזה מספר שנים, תיאלצנה להיסגר כפי הנראה ולהתמודד בעוד שנה במכרז חדש בו תיבחרנה חברות גידול חדשות – לתקופה של 5 שנים – בסופה יהיה מכרז נוסף “ככל שעוד יהיה בו צורך,” כך על פי המסמך הרשמי.

ולהלן עיקרי החוק החדש:

1. ייבוא

חברת שראל תמשיך לרכוש את הקנאביס ומוצריו (פרחים, שמנים) מתשע החברות המגדלות את הקנאביס היום, במשך שנה נוספת (“תקופת הביניים”), ובסופה תחל לייבא את המוצרים מיצרנים בחו”ל.

פרחים

“בעת הזו לא נמצא מקור סביר לייבוא הצמח עצמו או לייבוא תפרחות הצמח,” נכתב במסמך. “הממשלה… תבחן אפשרויות לייבוא גם בעתיד וככל שיימצא מקור כזה, בכוונת המדינה לייבא הצמח ו/או תפרחותיו על ידי הסוכנות הממשלתית.”

ייבוא קנאביס - הצעת מחליטים - 2013

שמנים

“…המדינה תייבא את שמני הקנאביס… על ידי הסוכנות הממשלתית בלבד באמצעות שראל,” נכתב במסמך.

ייצור השמנים יועבר לידי חברות מחו”ל ויותר ויותר מטופלים יקבלו שמן קנאביס במקום פרחים (ראו כאן).

ייבוא שמן - הצעת מחליטים - 2013

2. גידול מקומי

חברת שראל תמשיך לרכוש את הקנאביס מתשע החברות המגדלות את הקנאביס היום במשך שנה נוספת (“תקופת הביניים”), במהלכה יתקיים מכרז חדש אליו יוכלו לגשת כל מי שיחפוץ בכך, לאו דווקא בעלי נסיון בגידול קנאביס – משמע, החוות ייאלצו להתמודד מחדש על מקומן.

אלו שיזכו במכרז החדש יקבלו זכיון גידול ל-5 שנים כשלקראת סוף התקופה ייערך מכרז נוסף, “ככל שיהיה בו צורך,” כך על פי המסמך. רשיונות גידול עצמאיים (יש היום כ-6 בערך) יבוטלו ולא יינתנו נוספים.

גידול מקומי קנאביס רפואי

3. ייצור מוצרי קנאביס בישראל

“כל ייצור של מוצרי קנאביס יעשה על ידי גורם מרכזי אחד בלבד שיופעל על ידי שראל או על ידי גורם אחר שייבחר במכרז שתפרסם חברת שראל,” נכתב במסמך הרשמי. ”

מגדלי הקנאביס הרפואי שמפיקים את אותם מוצרים היום, יקבלו ארכה של שנה אחת, עד להשלמת הקמתו של מרכז לוגיסטי אחד שיהיה האחראי הבלעדי על ייצור המוצרים (שמנים, עוגיות, תמציות וכו’).

4. אחסנת מוצרי הקנאביס

בתום מועד “תקופת הביניים” (שנה), תתאפשר אחסנת מוצרי קנאביס אך ורק על ידי חברת שראל.

5. הפצה וניפוק למטופלים

בשלב זה אספקת מוצרי קנאביס תעשה על פי ההסדרים הקבועים, עד להשלמת המעבר לחלוקה בבתי מרקחת.

במהלך תקופת הביניים יפורסם מכרז מטעם חברת “שראל” ובו תזכה רשימה סגורה של בתי מרקחת שיהיו מורשים לספק קנאביס למטופלים.

חלוקה

מחר (8.12) כאמור תובא הצעת המחליטים של משרד הבריאות להצבעה בוועדת השרים אשר צפויה לאשרה.

נעדכן על כל התפתחות בהמשך.

תמונה ראשית: קרנית ידיד

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר