מגלגל...

רופאה נוספת נעצרה בפרשת פרומדיס וניפוק רישיונות הקנאביס

המשטרה עצרה הבוקר רופאה מנתניה בחשד לניפוק רישיונות קנאביס רפואי ללא הצדקה רפואית ובעבור כסף. היא מצטרפת ל-6 רופאים אחרים שנעצרו עד כה בפרשה. מהחשדות עולה כי חברת פרומדיס תדרכה מטופלים, בהם גם סוחרי סמים, מה להגיד לרופאים. בינתיים, ביהמ"ש דחה את בקשת מנהלת פרומדיס סיוון שלום לטוס לתאילנד

יחידת הסייבר בלהב 433 עיכבה הבוקר לחקירה רופאה מנתניה במסגרת פרשייה שנחקרת ביחידת הסייבר ובהמשך למעצרם של רופאים בכירים וחשודים נוספים לפני למעלה מחודש, בחשד להנפקה וסחר ברישיונות לשימוש בקנאביס רפואי שלא כדין, ללא צורך רפואי, לכל המרבה במחיר. שווי העבירות בפרשייה, שזכתה לכינוי “פרשת פרומדיס“, על שם החברה שחשודה כזו שקישרה בין מעוניינים ברישיון קנאביס לבין רופאים, מוערך עד כה בעשרות מיליוני ש”ח.

הבוקר שוטרי יחידת הסייבר בלהב 433 עיכבו לחקירה חשודה, רופאה מנתניה החשודה כי המליצה על מתן רישיונות לשימוש בקנאביס שלא כדין וללא צורך רפואי. למגזין קנאביס נודע כי מדובר בפסיכיאטרית, מומחית ברפואה פיזיקלית ושיקום, המורשה לטיפול והנפקת רישיון לקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות (שמה המלא שמור בינתיים במערכת). היא מצטרפת ל-6 רופאים בכירים וחשודים נוספים ששמם נחשף לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, אשר נעצרו בגין חשד למתן וקבלת שוחד ומכירה שלא כדין של רישיונות לקנאביס רפואי לכל דורש, דרך ערוצים מקוונים, וביניהם בטלגרם.

על פי המידע עד כה, החקירה הסמויה התנהלה בשנה האחרונה ביחידת הסייבר הארצית של להב 433 ביחד עם מחלקי פשיעה מקוונת של מחוזות מרכז וצפון, רשות המיסים ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. בעת חשיפתה בוצעו מעצריהם של סיוון שלום, מנהלת חברת פרומדיס ומי שחשודה ששימשה כ”ראש הפירמידה” של ההתארגנות, כמו גם של ד”ר רוברטו אומנסקי, ד”ר ג’לאל בטחיש, ד”ר נטליה כץ, ד”ר מיכאל ינקו, ד”ר סימון לוי וד”ר דיב דאוד, יחד עם עובדי פרומדיס וגורמים קשורים נוספים, “מאכערים”, החשודים בתיווך בין לקוחות לבין החברה והרופאים.

בין היתר, חשודים הרופאים והמעורבים הנוספים, בביצוע עבירות של לקיחת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחר ואספקת סמים, תיווך לסחר בסמים, זיוף בנסיבות מחמירות, עבירות לפי פקודת מס הכנסה וחוק מע”מ, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות לפי פקודת הרופאים.

מהחקירה עולה עד כה כי חלק מהחשודים פרסמו באמצעות רשת האינטרנט וערוצי טלגרם, שירות למכירת רישיונות קנאביס רפואי, שהגיעו ללקוחותיהם תוך 24 שעות וללא כל צורך בעבר רפואי. עבור רכישת הרישיון שילמו הלקוחות אלפי ש”ח וכן שילמו בנוסף עבור חידושי הרישיון והגדלת המינונים. הרישיון היה נשלח ללקוח בסוף התהליך ונחזה כרישיון אותנטי החתום בידי רופאים המוסמכים לאשר אותו מטעם היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

סיוון שלום, פרומדיס (צילום מסך: פייסבוק)
סיוון שלום, מנהלת פרומדיס (צילום מסך: פייסבוק)

לגבי פרומדיס טוענים במשטרה כי היא זו שסיפקה להתארגנות העבריינית מעטפת שירותים, בהתחזותה לחברה לגיטימית העוסקת במיצוי זכויות בתחום הקנאביס הרפואי. החברה סייעה לרוכשי הרישיונות בהמצאת “סיפור כיסוי”, ששימש כתירוץ להמלצה על שימוש בקנאביס, הדרכה כיצד להציג את סיפור הכיסוי, עזרה בקבלת מסמכים רפואיים וחיבור לרופאים ה”ממליצים” וה”מאשרים” אשר להם שילמה החברה עבור כל רישיון שאושר. במסגרת החקירה אף עלה, כי במספר מקרים הרישיונות מהרופאים שימשו סוחרי סמים בכדי לסחור בקנאביס למטרות רווח.

בינתיים, בית המשפט דחה בשבוע שעבר את בקשתה של סיוון מהשבוע קודם לכן, להתיר לה לטוס לתאילנד בסוף החודש (ינואר) למשך שבועיים – בקשה שעוררה כעס בקרב מפוטרי החברה ומטופלים שלא קיבלו כספם חזרה, שהתפלאו לשמוע שיש כסף לטיסות אך אין כסף למשכורות והחזרים. השופט דחה את הבקשה בטענה שסיוון חתמה על איסור יציאה מהארץ ל-180 ימים, אך הסכים לקצרו ל-90 ימים. המשטרה השיבה במענה לבקשתה של סיוון לטוס לתאילנד בשלילה, תוך שהיא מפרטת שסיוון היא החשודה המרכזית בפרשייה ו”מי שניהלה את כל ההתנהלות הפלילית”. עוד לדברי המשטרה, סיוון זומנה בשבוע שעבר לחקירה נוספת בחשד לשיבוש הליכים, כשהעבירה לטענת המשטרה מסרים לעובדות החברה דרך גורם אחר כלשהו בקבוצת וואטסאפ משותפת.

“היא נעצרה במסגרת פרשייה מסועפת כחשודה מרכזית במכירת רישיונות קנאביס לכל המרבה במחיר, עבור בצע כסף, תוך שהיא משלמת שוחד לרופאים המשמשים כעובדי ציבור לצורך הנפקת האישורים שמכרה,” טענו במשטרה. “מדובר בעבירות סחר בסמים, מתן שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון, כשעל פי החשד היא שלשלה לכיסה עשרות מיליוני שקלים”. עוד טענה המשטרה, כי “סיוון גייסה את כל הרופאים, הציעה ושילמה להם שוחד, הדריכה את עובדי החברה כיצד להתחזות וכיצד להוציא אישורי קנאביס שלא כדין, גייסה עובדים וסוכני מכירות, השקיעה כספים רבים בשיווק הפעילות הפלילית… בנסיבות אלה, החשש להימלטות מן הדין או לשיבוש החקירה, אשר עדיין מצויה בעיצומה, הוא מובהק וברור לחלוטין.”

כפי שפורסם במגזין קנאביס, בחקירתם טענו חלק מהרופאים כי הם ספגו איומים ואחרים טענו אף שנלקחה להם החותמת. ד”ר כץ היא החשודה המרכזית של המשטרה יחד עם מנהלת חברת פרומדיס סיוון שלום. ד”ר ינקו כבר נעצר לפני 4 שנים בפרשייה דומה בתחום התרופות וד”ר לוי היה על פי החשד בעל תפקיד מרכזי גם כן.

חקירת המשטרה החלה כאמור לפני כשנה, לאחר פרסום תחקיר של מגזין קנאביס בנושא, בו נחשף לראשונה השוק “האפור” של ניפוק רישיונות הקנאביס הרפואי. מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) טען אז בשיחות פנימיות שמדובר בתחקיר שקרי, אך כעת מתברר כנראה שמדובר היה באמת. כזכור, בתחקיר נטען בין היתר כי “משרד הבריאות מעלים עין מהתופעה כי יש עודף של סחורה בשוק”, כלומר לכאורה על בסיס רצון להשאיר את הענף “חי”.

זו לא הפעם הראשונה בה נעצרים רופאים בחשד למתן רישיונות קנאביס ללא סיבה רפואית מספקת ולמעשה זה כבר קרה גם בשנה שעברה (2022). זכורה עוד יותר פרשיה דומה מלפני כ-6 שנים, בשנת 2016, אז רופא אחר, ד”ר אברהם דותן, נידון ל-4 שנות מאסר לאחר שנקבע שניפק רישיונות קנאביס רפואי ללא הצדקה רפואית לאנשים בריאים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר