מגלגל...
x

פרשת פרומדיס: רופאי הקנאביס שנעצרו ישוחררו למעצר בית

כל רופאי הקנאביס שנעצרו עד כה במסגרת פרשת פרומדיס, ישוחררו השבוע למעצר-בית. לגבי מנהלת חברת פרומדיס, סיוון גל שלום, וד"ר ג'לאל בטחיש, המשטרה טוענת כי "נוספו דברים וחומרים נוספים"

בית המשפט קבע היום (ב’) כי 6 רופאי הקנאביס שנעצרו לפני כשבועיים במסגרת “פרשת פרומדיס“, ישוחררו למעצר בית, רובם החל מיום רביעי (21.12). בין היתר נקבעו תנאים לשחרור כגון ערבות בסך 50,000 עד 100,000 ש”ח, איסור עיסוק ברפואה למשך חודשיים, עיכוב יציאה מהארץ למשך 180 יום, איסור יצירת קשר עם מעורבים אחרים בפרשה ו/או עם גורמי היחידה לקנאביס רפואי, ועוד.

במסגרת הדיון שנערך היום בעניין שחרורם הצפוי, נחשפו גם שמותיהם של שני הרופאים ששמם היה חסוי עד כה: ד”ר רוברטו אומנסקי וד”ר ג’לאל בטחיש, שנעצרו יחד עם ד”ר נטליה כץ, ד”ר מיכאל ינקו, ד”ר סימון לוי וד”ר דיב דאוד.

כזכור, מלבד 6 הרופאים, נעצרו גם עובדי חברת פרומדיס בהם אוהד ממו, גיא פלד, עדן יולזרי ועוד, שחלקם שוחררו כבר והיתר צפויים להשתחרר גם הם למעצר בית בים רביעי. 

מנהלת החברה והבעלים שלה, סיוון גל שלום, אותה המשטרה מכנה “ראש הפירמידה”, עשויה גם כן להשתחרר למעצר בית ביום רביעי, אם כי במקרה שלה המשטרה מנסה למנוע זאת בטענה שהיא עלולה לכאורה לשבש את החקירה.

“אנו חושבים שמיצינו את מהלך החקירה בזמן שהם במעצר, ורמת השיבוש נמוכה,” אמר נציג המשטרה בדיון. “נטליה כץ, מיכאל ינקו ודיב דאוד במעצר עד יום רביעי, וישוחררו ביחידה. סיימון לוי ואוהד מאמו, המתווך, שוחררו היום. אומנסקי יהיה בהסכמה. נותרו: סיוון וג’לאל, שלגביהם נוספו דברים וחומרים נוספים אפילו אתמול…”

עוד הוא הוסיף כי “סיוון חשודה מרכזית בפרשייה, וככל שהזמן עובר, מהחומר הפורנזי שמתקבל ומעדויות אחרים עולה כי היא ראש הפירמידה. היא מחוללת את כל הפשיעה בפרשייה הזו, היוזמת, המשלמת, המגייסת, המנהלת של כל האופרציה הפלילית. יש לפניי קלסרים ובהם חומרים שהצלחנו להוציא מהמחשבים עד כה.”

לסיום הסביר, “לשאלת בית המשפט מלבד מה שאמרתי על הבכירות של החשודה, מה ההבדל בינה ובין החשודים ששוחררו מבחינת פעולות החקירה, אני משיב שאצל החשודה יש את עניין השרתים המרוחקים. היא שונה בהיקפיה מכל העובדים, היא מחוברת לכל אחד מהרופאים המאשרים והמנפיקים, כל אחד מהמתווכים שחשודים בתיק הזה. הטלפון שלה מראה את זה. יש שלושה קלסרים של אמצע העבודה של השרתים המרוחקים, שזה אומר שברגע שהיא יוצאת החוצה, בלחיצת כפתור היא מנתקת ויכולה למחוק את הכול, והדברים נוגעים לכל אחד מהחשודים.”

בתשובה קבע השופט כי “בהנחה שמצב הדברים עומד על כנו, נוכח העובדה כי כל שנותר בעניינה של החשודה הוא עניין טכני הנוגע לשרתים המרוחקים, ונוכח העובדה כי יתרת החשודים, למעט אחד, משוחררים בהסכמת המבקשת, ונוכח העובדה כי אין כל כוונה להגיש כתב אישום יחד עם בקשה למעצר עד תום ההליכים, במצב הדברים הנתון אני מורה על הארכת מעצרה של החשודה עד ליום 21.12 בשעה 12:00 ומובהר כי אם מצב הדברים ייוותר על כנו, ישקול בית המשפט שחרור לחלופה בעלת משקל”.

כפי שנחשף במגזין קנאביס, במהלך החקירות והדיונים בעניינם של הרופאים החשודים עלו טענות מצידם ומצד סניגוריהם, לפיהן לפחות חלקם ספגו איומים מגורמים אלמוניים בהקשר לניפוק רישיונות קנאביס רפואי ו/או זויפו חתימותיהם על כבי מסמכים רפואיים.

על פי הערכות נוספות שנשמעו בתקשורת, אך לא עלו בדיונים בבית המשפט או באופן רשמי כך שייתכן שמדובר בספקולציות או שמועות בלבד, הרופאים לא רק סיפקו את החותמות שלהם, אלא גם נתנו גישה למחשבים שלהם – מחשבים שקיבלו מהיק”ר דרכם ניתן לגשת למערכת ממשלתית לניפוק רישיונות קנאביס רפואי. עוד דיווחה המשטרה כי צפויים מעצרים של רופאים נוספים וכן כי בביתו של אחד מהרופאים אותרו מיליוני שקלים.

רופאים שעדיין פעילים בתחום ושוחחו עם מגזין קנאביס בימים האחרונים, מעידים על תחושת חרדה וחשש מפני המשך הפעילות בתחום ניפוק רישיונות קנאביס רפואי. לדבריהם, התערבות של המשטרה בעקרונות ואופן הטיפול התרופתי של רופאים עלולה להיות “מדרון חלקלק” שיוביל לפגיעה בטיפול בחולים. “אם אני כרופא מחליט שלמישהו מגיע טיפול מסויים, אני לוקח על זה אחריות ולא ייתכן שהמשטרה תהיה גורם מפקח”. מצד שני, גם הם הסכימו כי רופאים שמאפשר שימוש חופשי בחותמות שלהם לצורך ניפוק מרשמים לתרופות חוטאים לתפקידם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר