טוען...

רופאת הילדים שהושעתה לליצמן: “קנאביס לא הורג”

הרופאה שטיפלה ב-250 ילדים עם אוטיזם ונפסלה מלהמליץ על קנאביס רפואי בעקבות כתבה בערוץ ‘כאן’, שלחה מכתב למשרד הבריאות בו הסבירה את הרקע למדיניות בה נהגה. עשרות הורים הביעו תמיכה ברופאה. משרד הבריאות לא השיב לפנייה.

ד”ר עליזה רינג, רופאה שנהגה להמליץ על טיפול בשמן קנאביס CBD עבור ילדים עם אוטיזם ואפילפסיה, נפסלה לאחרונה על ידי משרד הבריאות מלהגיש המלצות לקנאביס רפואי.

הסיבה להרחקתה, כך על פי משרד הבריאות, היא שד”ר רינג נהגה לספק המלצות לקנאביס רפואי לילדים הסובלים מהתקפים קשים, וזאת מבלי לזמן את הילד עצמו לקליניקה אלא רק על בסיס תיק רפואי, שיחה עם ההורים, וידאו ותמונות.

עליזה רינג
“קנאביס לא הורג” – ד”ר עליזה רינג

להגנתה טענה ד”ר רינג כי עשתה זאת בכדי לחסוך מההורים את הטרחה הרבה שבהתמודדות עם הסעת ילד שכזה ובזבוז הזמן הקיצוני ושאינו מועיל לעמדתה.

על אף שמדובר בהמלצה בלבד שד”ר רינג סיפקה, ולא בניפוק של הרישיון ממש – שנעשה על ידי משרד הבריאות ולשיקולו בלבד – החליטו במשרד לעצור את פעילותה בתחום זה, בדומה למה שנעשה לרופאים אחרים לאחרונה.

בעקבות הפסילה למעלה מ-250 ילדים אוטיסטים ובני משפחותיהם נותרו ללא אפשרות לחידוש רישיון, וכן עשרות אחרים ללא אפשרות להתנסות בטיפול.

חותמת גומי?

הטריגר לפרשה היה כתבה ששודרה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”, בה הטיחה רופאה אחרת, פרופ’ טלי שגיא, ביקורת חריפה בשיקוליה של ד”ר רינג, ואף טענה כי שימוש בשמן קנאביס עלול להרוג.

לאחר הטענות שעלו בכתבה זומנה ד”ר רינג לשימוע ב-30.5, בו נטען כלפיה כי היא “חותמת גומי”. היא ננזפה ונשלחה כאמור לביתה בהוראה שתחדול מלשלוח המלצות לקנאביס רפואי למשרד הבריאות.

הידיעה עוררה הדים רבים, ומאז מקבלת ד”ר רינג פניות רבות מהורים שמחזקים אותה על פועלה.

השבוע, עם רוח גבית ממאות הורים שאיכות חייהם וחיי ילדיהם השתפרה בעקבות הטיפול בשמן, הגישה ד”ר רינג מכתב רשמי למשרד הבריאות וליחידה לקנאביס רפואי, עם עותק לסגן השר יעקב ליצמן, בו שטחה את טענותיה.

“ילדים במצב קשה”

במכתב מסבירה ד”ר רינג כי המלצותיה לטיפול היו עבור ילדים עם אוטיזם, פיגור קשה, תסמונת טורט או תסמונות גנטיות קשות נדירות אחרות, בהתאם למסמכים נוירולוגים שנאספו עם השנים ממכונים להתפתחות הילד, מנוירולוגים, פסיכיאטרים, רופאי ילדים ומהמוסדות החינוכיים המכירים את הילד (גנים, בתי ספר או הוסטלים אם מדובר באוטיסטים מבוגרים).

“לא אני קובעת את האבחנות,” כתבה, “אני יושבת עם ההורים במשך שעה ושומעת מהם בפרוטרוט על הילד, התנהגותו ועל הקשיים היומיומיים להיותם הורים לילדים כל כך קשים, וכן, רואה סרטונים שההורים מביאים על פי בקשתי, בהם נראים הילדים בסביבתם הטבעית ברגעים ‘טובים ורעים’.”

לגבי המדיניות שלה לוותר על הובלת הילד אל הקליניקה טוענת ד”ר רינג כי “בתחילת הדרך הייתי מזמנת את הילדים אליי, זה היה סיוט. הילדים היו בחרדה והשתוללו. נאלצתי לבקש מאחד ההורים, אחרי 5 דקות, לקחתם כדי לשבת עם ההורה השני ולשמוע על הילד. שני ההורים נאלצו לקחת יום חופש מהעבודה. מדובר בהורים שמעצם היותם הורים לילדים אלו, מפסידים גם כך ימי עבודה. בד בבד, עם תהליך הלמידה, הפסקתי להזמין פיזית עם הילדים והחלטתי להסתמך על המסמכים, על תיאור ההורים ועל סרטוני הוידאו.”

“לא מדיקלי קורקט – כן היומנלי קורקט”

לגבי טענה נוספת שעלתה מצד משרד הבריאות וכן על ידי פרופ’ טלי שגיא בכתבה ב’כאן’ על כך שלכאורה ד”ר רינג אינה מבצעת מעקב שוטף אחר הילדים המטופלים, הסבירה כי כן ישנו מעקב רציף, קשר עם ההורים, והתייחסות דומה לכל טיפול אחר, וכי גם במקרה זה מדובר בהתחשבות בהורים כדי שלא ישלמו הון תועפות על פגישה פרטית.

“כל הורה מקבל ממני את מספר הטלפון הסלולרי הפרטי שלי ומוזמן להתקשר בכל רגע או להשאיר הודעה… ואני תמיד תמיד חוזרת (שלא כמקובל תמיד במחוזותינו),” אמרה. “קשה להורים לשלם באופן פרטי אז אני מתחשבת בהם, מבלה שעות בטלפון בשיחות עם ההורים מבלי לקחת תשלום. אולי זה לא ‘מדיקלי קורקט’, אבל מבחינתי זה ‘Humanly Correct’.”

עוד טוענת ד”ר רינג כי משרד הבריאות מתייחס אליה בקפדנות למרות שנוהל דומה לזה שהיא נהגה בו מקובל במרפאות ציבוריות בכל רבי המדינה. “לצערנו גם במרפאות ציבוריות כיום אין תורים לפגישות ולמעקבים, גם שם לא תמיד המעקב מסודר, ואין על מה לדבר לגבי לחזור למטופלים בטלפון – המצב ידוע וצריך לדבר על כך באומץ, זאת המציאות!”

“קנאביס לא הורג”

לגבי טענתה של פרופ’ טלי שגיא על כך שילד עלול למות משימוש בשמן קנאביס, השיבה ד”ר רינג כי “הקנאביס יכול שלא לעזור (יש גם כאלו, במיעוט), יכול לעזור הרבה (ברוב המקרים) ויכול לעזור חלקית… אבל, הקנאביס לא הורג! אין ילדים בעולם שמתו משמן קנאביס. אף אחד! ילדים אונקולוגיים וגם אפילפטיים מקבלים קנאביס בשמן בכמויות גדולות ולא שמענו על ילד אחד שמת מקנאביס.”

דגש נוסף הוא על מה שנראה כצביעות מצד משרד הבריאות, המתיר שימוש חופשי למדי בתרופות פסיכיאטריות עבור ילדים, כאלו הגורמות לדבריה של ד”ר רינג לנזק מוכח כמו בעיות השמנה, בעיות מטאבוליות כמו עלייה בשומני הדם, יתר לחץ דם, עלייה ברמות סוכר בדם ועוד.

“חלק מהילדים הפסיקו לגמרי את התרופות, חלקם הורידו במינון וחלקם נשארו איתן ועם הקנאביס,” כתבה. “בשטח נראה שהקנאביס מוריד חרדה באופן משמעותי, ומוריד בעיקר את אי-השקט הקשה. אני ממליצה על שמן קנאביס במינון התחלתי של 20 עד 30 גר’ לחודש באופן סטנדרטי. מדובר במינונים נמוכים.”

לסיום, בהתייחסה לעובדה שלמעלה מ-250 ילדים נותרו ללא טיפול ראוי, כתבה כי “ליבי כואב על הילדים וההורים שאין להם כתובת ואין מענה, וגם על עצמי, על כאבי הלב שלי שלא מרפים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר