מגלגל...

קנדה בחרה ראש ממשלה חדש: תומך לגליזציה מושבע

מהפך בקנדה: ג’סטין טרודו, ראש המפלגה הליברלית, הדהים לפני שעה קלה את המדינה כולה כשהדיח מתפקידו את ראש הממשלה הנוכחי, שהחזיק בתפקידו כבר 9 שנים. טרודו, צעיר וליברלי במהותו, הוא תומך לגליזציה מושבע שהצהיר שיביא ללגליזציה מיד עם היבחרו.

ג’סטין טרודו, בן 43, מנהיג המפלגה הליברלית בקנדה, עשה הבוקר היסטוריה כשנבחר לראשונה לראשות ממשלת קנדה.

טרודו, מורה לשעבר ובנו של ראש הממשלה הקודם של קנדה פייר טרודו, הוא ליברל מובהק בעמדותיו, תומך ופעיל תקיף למען לגליזציה של קנאביס שהודה כי צרך מריחואנה וקידם עצומות למען לגליזציה במדינה. ערב הבחירות אף הבטיח טרודו בראיון כי “אפעל ללגליזציה מיד כשאבחר”.

הבוקר כאמור נודע על בחירתו של טרודו לראשות ממשלת קנדה במקומו של סטיבן הרפר – מה שמבטיח שבקרוב מאוד המדינה תיכנס למסלול ישיר בדרך ללגליזציה כללית.

המפלגה הליברלית, וטרודו בראשה, תומכים במדיניות ליברלית כמובן, בהורדת מיסים, נישואין חופשיים, צמצום הוצאות ממשלה על בטחון ועוד. בעוד שראש הממשלה הקודם הרפר נחשב היה לידיד קרוב של מדינת ישראל, טרודו אינו נחשב למצדד גדול במדיניות הישראלית. “נצחנו פחד עם תקווה,” אמר עם היוודע התוצאות.

“היום קנדה הפכה למדינה שהייתה בעבר,” אמר טרודו בנאום הנצחון לפני שעה קלה. “ניצחנו את הציניות עם עבודה קשה. ניצחנו פוליטיקה שלילית והצגנו מפלגה עם חזון חיובי שמאחד את הקנדים. מעבר לכול הבסנו את הרעיון שהקנדים צריכים להסתפק במועט. הגיע הזמן לשינוי במדינה הזאת. שינוי אמיתי!”

“הקנדים אמרו את דברם. הקנדים רוצים ממשלה עם אמביציה, עם תקווה ועם רצון טוב. אני שמח להודיע שאוביל את הממשלה הזאת בדרך לעתיד טוב יותר,” הוסיף.

היסטוריה של תמיכה בלגליזציה

המפלגה הליברלית בקנדה, שהיתה עד היום המפלגה השלישית בגודלה בלבד כאמור, הודיעה בינואר 2012 לראשונה על תמיכתה הרשמית בהתרת מכירת קנאביס חוקי בחנויות לצרכי פנאי ולשימוש עצמי – לגליזציה. ההחלטה נתקבלה לאחר הצבעה בה בחרו 77% מחברי המפלגה לתמוך בתכנית.

בסקר שפורסם בסוף שנת 2012 נמצא כי 57% אחוזים מהקנדים תומכים בלגליזציה של קנאביס, ומאז התמיכה עלתה עוד יותר. לאחר שנה של עבודה, בחודש ינואר 2013, כבר פירסמה המפלגה את התכנית הרשמית לקידום נושא הלגליזציה, על פיה תאושר בחוק החזקה של עד 110 גרם של פרחי מריחואנה מיובשים, מספר מוגבל של עציצי קנאביס לשימוש עצמי ומספר מוגבל של תוצרי מזון המכילים קנאביס, לשימוש על ידי אזרחים בגירים ללא רשיון מיוחד כלשהו.

שלושה חודשים לאחר מכן, באפריל 2013, נבחר ג’סטין טרודו הצעיר להוביל את המפלגה ולעמוד בראשה, ומיד יצא בהצהרת תמיכה ברורה בלגליזציה מלאה: “למעשה אני מתנגד לדה-קרימינליזציה. אני בעד לגליזציה, מיסוי ורגולציה,” אמר טרודו אז. “זו הדרך היחידה לשמור על זה מחוץ להישג ידם של ילדינו, בגלל שהשיטה הנוכחית של המלחמה בסמים פשוט אינה עובדת.”

“מריחואנה היא לא איזה תוסף מזון, זה לא הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות, אבל זה גם לא גרוע יותר מסיגריות או אלכוהול,” הוסיף. “הגישה שלי לעניין זה התפתחה בשנים האחרונות ולמרות שחששתי מדה-קרימינליזציה בתחילה, הקפדתי ללמוד, להקשיב, לקרוא ולשים לב למחקרים רציניים ומכובדים שהוכיחו שעלינו לקחת את הדרך ללגליזציה. זהו הדבר האחראי ביותר שעלינו לעשות.”

ג'סטין טרודו
ג’סטין טרודו: “אפעל ללגליזציה מיד עם היבחרי לראשות הממשלה”

לאחר כניסתו לתפקיד ראש המפלגה, עמד טרודו בהבטחתו לפעול לקידום הנושא, ופירסם יחד עם מפלגתו עצומה מיוחדת בקריאה ללגליזציה מלאה. “האיסור על מריחואנה עולה לנו ביוקר וגורם לחוסר בטחון ציבורי,” כתבו. “בזמן שעבריינים ופושעים מתעשרים בזכות הסחר במריחואנה, חוקי האיסור עלו למשלם המיסים למעלה מ-500 מיליון דולר מאז שנת 2006.”

בעצומה תקפה המפלגה הליברלית גם את מי שהיה ראש הממשלה עד שהפסיד היום – סטיבן הרפר: “ראש הממשלה סטיבן הרפר ממשיך במלחמתו הכושלת כנגד הסמים. מלחמה שגרמה למעצרם של יותר מ-475 אלף מאזרחי קנדה. אנו כליברלים מאמינים שהדרך לטפל בעבריינות היא דרך התמקדות בפושעים ולא באזרחים נורמטיביים.”

בראיון שנערך עם טרודו עוד באותו החודש, הוא אף הודה כי צרך מריחואנה לא פעם בעבר. “השתמשתי במריחואנה 5 או 6 פעמים בחיי אבל מעולם לא רכשתי אותה בעצמי,” אמר אז. “ההחלטה לעשן היתה שלי ואני חושב שמן הראוי לתת לאנשים מבוגרים לעשות החלטות דומות בעצמם. האיסור על המריחואנה אינו מוצדק והממשלה מנותקת מעמדת העם בנושא זה.”

מספר חודשים לאחר מכן אף השיב טרודו לשאלה ששלחה לו גולשת בטוויטר, שתהתה באיזה מודל הוא תומך, ובשעה 4:20 בדיוק, השיב לה: “דה-קרימינליזציה כנראה לא תגן על בני הנוער והצעירים ולא תמשוך את הכסף מארגוני הפשיעה כפי שתעשה לגליזציה. אז לגליזציה!”

עם ניצחונו של טרודו בבחירות הוא הופך לראש הממשלה השני הצעיר ביותר בתולדות קנדה. על פי הדיווח בוואינט, במהלך קמפיין הבחירות ספג מיריביו הפוליטיים ביקורת על כך שהוא מתמקד יותר בסגנון מאשר בתוכן ושאינו אינטלקטואל מספיק בשביל להתמודד עם תפקיד כמו ראש ממשלה. השמרנים של הרפר, למשל, טענו שטרודו עם מראהו הצעיר “פשוט לא מוכן” להיות ראש ממשלה.

נאום הנצחון של טרודו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר