מגלגל...

קנדה: מטופלי קנאביס ברשיון לא יורשו לגדל מריחואנה בביתם

בית המשפט העליון של אונטריו דחה עתירה של חולה כרוני, שדרש לאפשר לו ולדומיו לגדל מריחואנה בבית לצריכה פרטית.

חולים כרוניים הנזקקים למריחואנה כדי להקל על סבלם לא יוכלו לגדל את הצמח בביתם ויידרשו לפנות לרופא לקבלת מרשם למריחואנה רפואית.

זו השורה התחתונה בהכרעת דין שפרסם בית המשפט העליון של אונטריו ביום שישי (1.2.13) בעניין עתירתו של מתיו מרנגה בן ה-37 תושב סנט קתרין.

צמח מריחואנה

מרנגה, הסובל ממחלת השרירים פיברומיאלגיה, עקמת עוויתות ודיכאון, לא הצליח לשכנע את הרופאים שטיפלו בו לתת לו מרשם למריחואנה רפואית, ואשר על כן גידל בביתו את הצמח ובשל כך הועמד לדין ב-2008 על ייצור סמים.

עתירתו הראשונה לבית המשפט העליון של אונטריו התקבלה, ובית המשפט קבע, כי החוקים העוסקים בנושא המריחואנה הרפואית אינם חוקתיים, וכי לכל חולה הזכות לקבל או לגדל בעצמו את הצמח.

פסק הדין לא יצא אל הפועל ולממשלה ניתנה הזכות לערער על הפסיקה והיא אכן מימשה אותה בפני בית המשפט העליון לערעורים, שביטל כאמור את החלטת הערכאה הנמוכה.

ראו עוד: קנדה: המפלגה הליברלית הציגה תכנית ללגליזציה של מריחואנה

בית המשפט העליון לערעורים קבע, כי הפסיקה הקודמת בטעות יסודה, משום שהיא התבססה על מקרה אחד והחילה אותו על הכלל מבלי שהיו בידי בית המשפט מסד נתונים מקיף ומהימן.

כמו כן, הודגש בפסק הדין, כי הממשלה הפדרלית פעלה ופועלת לתקן ליקויים קיימים בנוגע לאספקת מריחואנה רפואית על מנת להקל על החולים הכרוניים, ולאור זאת אין צורך להתיר לחולים לגדל את הצמח באופן עצמאי, אלא להורות להם להוסיף ולהסתמך על שירותי מערכת הבריאות.

בסוף השנה שעברה החלה ממשלת קנדה ליישם רפורמה מקיפה בתקנות הנוגעות לייצור ולמכירה של מריחואנה רפואית. החל מה-31 במרץ 2014 יפוגו כל הרישיונות שניתנו לחולים ע”י משרד הבריאות לייצור מריחואנה רפואית בבית, והיחס לחומר זה יהיה בדומה לכל תרופה אחרת.

חולים הנזקקים למריחואנה רפואית, בדרך כלל כדי להתגבר על כאבים, ידרשו לקבל מרשם מרופא, ובאמצעותו הם יוכלו לרכוש את הכמות הנדרשת בחברות שיוסמכו ע”י הממשלה לייצר את המריחואנה תחת פיקוח הדוק כדי למנוע כניסת גורמים עבריינים למערכת.

שרת הבריאות, ליאונה אגלוקק, הסבירה, כי הצורך ברפורמה בתחום זה נדרשה, לאחר שבתקנות הקודמות היו פרצות שנוצלו לרעה וסיכנו את ביטחון הציבור. בשנת 2002 נרשמו לתכנית של מריחואנה רפואית 500 איש, וכיום מספרם נסק והגיע ל-26 אלף איש. גידול מריחואנה בבית מגדיל משמעותית את הסיכון לפריצת שריפה פי 24 מהסיכוי לפריצת שריפה בבית רגיל.

מקור

*עדכון: כעבור שנה אישר בית המשפט לגדל קנאביס בבית (ראו כאן).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר