קנדה ייצאה 60 טון תפרחות קנאביס בשנה, 35% מזה אל ישראל

משרד הבריאות הקנדי חושף את היקפי היצוא של קנאביס מקנדה: עלייה של כמעט 50% בכמויות לעומת השנה הקודמת; 95% מהייצוא הוא אל 3 מדינות בלבד: אוסטרליה, ישראל וגרמניה

נתונים רשמיים חדשים של משרד הבריאות הקנדי חושפים כי בין אפריל 2022 למרץ 2023, ייצוא הקנאביס הרפואי מקנדה בצורת תפרחות יבשות הגיע להיקף של כמעט 60 טון (59,986 ק”ג), מה שמסמן עלייה של 48% מהתקופה המקבילה בשנה שקדמה לה, אז הגיע היקף הייצוא מקנדה לקצת יותר מ-40 טון.

על פי הנתונים, אוסטרליה (44%, כ-26 טון) וישראל (35%, כ-20 טון) הן כיום המדינות המובילות בעולם בייבוא תפרחות קנאביס מקנדה, כשאחריהן גרמניה (16%, כ-9.5 טון). יתר 5 האחוזים מיוצאים למשל לניו זילנד (0.6%), פורטוגל (0.5%) ועוד. בתחום המיצויים אוסטרליה מובילה בלעדית, מכיוון שישראל אוסרת שיווק מיצויי קנאביס.

שווי היצוא של כלל הקנאביס הרפואי (תפרחות ומיצויים) מקנדה בשנים 2022-23 על פי הדיווח, הגיע לכ-160 מיליון דולר קנדי, שהם כ-447 מיליון שקל. עם כמויות הקנאביס שיוצאו מקנדה בשנים קודמות, שיחדיו מגיעות ליותר מ-126 טון, ניתן להעריך שחברות הקנאביס הקנדיות הכניסו עד כה קרוב למיליארד ש"ח מייצוא.

המידע נחשף לראשונה על ידי אתר MJBizDaily הקנדי, שם מציינים כי לצד העובדה שמדובר בנתון חיובי מבחינת קנדה, של עלייה ברווחים של חברות קנדיות וגם של המדינה בעקיפין, כמעט כל הקנאביס הקנדי המיוצא (95% ממנו) מגיע בסופו של דבר ל-3 מדינות בלבד - אוסטרליה, ישראל וגרמניה - מה שעלול לגרום לתלות "מסוכנת".

עוד על פי הדיווח, המומחים הקנדיים מציינים שלושה גורמים מרכזיים המניעים את חברות הקנאביס הקנדיות לייצא את הקנאביס שלהן לחו"ל, בראשם עלייה עקבית בכמות ובאיכות של הקנאביס בשוק המקומי בקנדה, אשר נכון להיום נחשב לרווי למדי וסובל מעודף של תוצרת ומתחרות אינטנסיבית.

סיבות נוספות הן שולי רווח משמעותיים יותר בשווקי הקנאביס מעבר לים, הנובעים בחלקם מהיטלים גבוהים שהממשל הקנדי גובה על שיווק קנאביס מקומי, וכן מיעוט של מתחרים המסוגלים להיכנס לתחרות על שווקי הקנאביס במדינות כמו ישראל, אוסטרליה וגרמניה בעקבות תקנות איכות קפדניות כגון סטנדרט EU-GMP ועוד.

מנכ"ל חברת הקנאביס הקנדית אורורה (Aurora), מיגל מרטין (Miguel Martin), אמר לכתב מאט לאמרס כי "שולי הרווח מייצוא קנאביס הם בערך פי 2.5 מאשר בשוק הקנאביס המקומי בקנדה". עוד לדבריו, "יש הרבה הערכה לקנאביס מקנדה, מייחסים לו איכות ואמינות." 

בנוגע לבעיית הריכוזיות של הייצוא של הקנאביס הקנדי ל-3 מדינות בעיקר, מרטין אמר כי הוא צופה שבעתיד הקרוב שווקי קנאביס נוספים ייפתחו לייבוא עבור חברות הקנאביס הקנדיות, כאשר הוא מציין את פולין ובריטניה כשתי מדינות פוטנציאליות בולטות בעניין זה. 

כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס עוד בשנת 2018, למרות שהיא נהנית מיצוא קנאביס בסכומי עתק, קנדה אינה מאשרת יבוא של קנאביס רפואי לשטחה למטרות מסחריות בכלל, מה שהוביל לטענות מצד מדינות בעולם על כך שמדובר בהפרה של הסכמים בילטרליים - טענות שאף נשלחו לאו"ם, אך עד כה קנדה עומדת על שלה.

עוד נחשפו במגזין קנאביס בשנה שעברה נתוני הייבוא של קנאביס לישראל בשנים 2021-22, לפיהם ישראל מובילה את העולם בייבוא קנאביס מחו"ל, עם קצב של כ-33 טון בשנה. הנתונים לשנים 2022-23 טרם נחשפו, אך לפי הדיווח כעת מקנדה ייתכן שאוסטרליה עקפה את ישראל ונמצאת כעת במקום הראשון בעולם.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר