קנדה: מדינת ה-G7 הראשונה שעושה לגליזציה

קנדה תהפוך בתוך שנה למדינה הראשונה ב-G7, ארגון המדינות המתועשות, המאשרת לגליזציה של קנאביס, כולל הסדרת השוק, רגולציה, פתיחת חנויות וכמובן הפסקת רדיפת הצרכנים וביטול האיסור הפלילי. התכנית הוצגה במסדרת טקס הצגת קווי היסוד של הממשלה.

קנדה בדרך להפוך למדינה הראשונה ב-G7, ארגון המדינות החזקות בעולם המייצגות יחד כ-65% מהכלכלה העולמית, שתפר את ההתחייבות החוקית לאמנת האו”ם שנחתמה בשנת 1961 ותחיל חוקי לגליזציה שיתירו את השימוש במריחואנה וחשיש בדומה לאלכוהול וסיגריות.

בנאום רשמי שנשא השבוע מושל המדינה החדש, דייויד ג’ונסטון, הוא חזר על דבריו של ראש הממשלה טרודו שהצהיר לאחרונה שוב ושוב בעד לגליזציה, והציג את תכנית הממשלה להסדרת שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה).

צפו:

“הממשלה תציג תכנית הסדרה שתספק תמיכה רחבה לקורבנות של אלימות משפחתחית ותקיפות מיניות, שתמגר את כלי הנשק והאקדחים מרחובות הערים, ושתאפשר לגליזציה, רגולציה וגישה מסודרת למריחואנה,” אמר ג’ונסטון בשם מפלגת השלטון החדשה.

כזכור, ראש הממשלה החדש ג’סטין טרודו, שנבחר בשנת 2013 לעמוד בראש המפלגה הליברלית של קנדה, הבטיח שאם ייבחר לראשות הממשלה יביא ללגליזציה. בחודש אוקטובר 2015 נבחר רשמית לתפקיד והדיח את ראש הממשלה הקודם לאחר 9 שנים רצופות.

גם במהלך מערכת הבחירות ואף לפניהן חזר טרודו על הבטחתו והצהיר שוב ושוב שיביא ללגליזציה מלאה ולהסדרת שוק הקנאביס בחוק. “למעשה אני מתנגד לדה-קרימינליזציה,” אמר אז, “אני בעד לגליזציה, מיסוי ורגולציה – זו הדרך היחידה לשמור על זה מחוץ להישג ידם של ילדינו, בגלל שהשיטה הנוכחית של המלחמה בסמים פשוט אינה עובדת.”

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו שרת המשפטים של קנדה ג'ודי ווילסון-רייבולד
ג’סטין טרודו, ראש הממשלה החדש, וג’ודי ווילסון-רייבולד, שרת המשפטים הטרייה, עם ההודעה על הנצחון בבחירות

טרודו, ראש הממשלה הצעיר ביותר של קנדה, ליברלי ומודרני במהותו, אף הודה בעבר כי צרך מריחואנה לא אחת, כולל בזמן שכבר היה חבר פרלמנט. “השתמשתי במריחואנה 5 או 6 פעמים בחיי אבל מעולם לא רכשתי אותה בעצמי,” אמר אז. “ההחלטה לעשן היתה שלי ואני חושב שמן הראוי לתת לאנשים מבוגרים לעשות החלטות דומות בעצמם.”

שבועות בודדים לאחר היבחרו של טרודו לתפקיד, הוא הורה במכתב רשמי לשרת המשפטים שלו לקדם תכנית ללגליזציה במדינה. “עלייך לעבוד יחד עם השרים לבטחון פנים ובריאות, כדי ליצור מערכת פדרלית – מחוזית – אזורית שתוביל ללגליזציה ורגולציה של מריחואנה,” כתב.

בעקבות ההודעה על היבחרו של טרודו לראשות הממשלה והצהרות המפלגה על כך שתביא ללגליזציה בהקדם האפשרי, זינקו מניות חברות הקנאביס והקנאביס הרפואי מיד בעשרות אחוזים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר