טוען...

משרד הבריאות: לא מאשרים קנאביס רפואי לנפגעות אונס ותקיפה מינית

משרד הבריאות השיב בשלילה לשאילתה שהגישה ח”כ עינת וילף בבקשה לאשר טיפול בקנאביס רפואי לנפגעות אונס ותקיפה מינית הסובלות מפוסט טראומה.

בחודש יולי 2011 פנתה ח”כ עינת וילף, אשר ידועה בתמיכתה הרבה במטופלי הקנאביס בישראל, אל סגן השר ליצמן בישיבה בכנסת וביקשה שיתייחס לנושא. ליצמן ענה כי “…מאז שנכנסתי לתפקיד [סגן שר הבריאות], אני מסרב לנגוע בנושא זה” ואף הוסיף כי הוא מסרב להיפגש עם גורמי מקצוע ולדון בעניין זה.

ח"כ עינת וילף
ח”כ עינת וילף

במקביל שלחה ח”כ וילף שאילתה למשרד הבריאות בבקשה לאשר טיפול בקנאביס רפואי לסובלות מפוסט טראומה בעקבות אונס או תקיפה מינית: “נשים שסובלות מפוסט טראומה קשה בעקבות תקיפה מינית מקבלות תרופות פסיכיאטריות הגוררות תופעות לוואי גופניות קשות,” כתבה וילף. “מדוע לא מאפשר משרד הבריאות לטפל בפוסט טראומה באמצעות קנאביס רפואי, הנטול תופעות לוואי מסוכנות כלשהן והוכח כאפקטיבי לטיפול?”

השאילתה ששלחה ח"כ עינת וילף למשרד הבריאות בנוגע לאישור קנאביס לטיפול בנפגעות תקיפה מינית
השאילתה שהגישה ח”כ עינת וילף למשרד הבריאות

לאחר כחודש קיבלה וילף את תשובת משרד הבריאות, בחתימתו של סגן השר יעקב ליצמן, ששללה על הסף את הבקשה בטענה ש”טיפול בקנאביס בתסמונת פוסט טראומה – PTSD טרם הוכח כיעיל” וכי “…במידה ותוכח מדעית יעילותם ניתן יהיה להכליל התוויה זו לטיפול באמצעות קנאביס רפואי.”

תשובת סגן שר משרד הבריאות יעקב ליצמן
תשובת סגן שר משרד הבריאות יעקב ליצמן

אין מחקרים?

במחקר ישראלי שנערך באוניברסיטת חיפה לפני פחות משנה ופורסם גם בכתב העת היוקרתי Neuro Psycho Pharmacology ובאתר “מעריב“, מצאו ד”ר אירית עקירב וצוותה כי שימוש במריחואנה לאחר אירוע טראומתי מונע התפתחות של תסמינים פוסט-טראומתיים. “מצאנו שיש ‘חלון זמנים’ שבמהלכו מתן המריחואנה מסייע להתמודדות עם התסמינים המדמים פוסט טראומה במודל בחולדה”, אמרה ד”ר עקירב.

פרופסור רפי משולם, שראיון עימו פורסם כאן בשבוע שעבר, התייחס בעבר לסוגיית הטיפול בקנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה כשאמר ש”פוסט טראומה היא מחלה של הזכרון. יש אנשים שעברו חוויות קיצוניות וסובלים מזכרונות קשים התוקפים אותם לעיתים תכופות. מריחואנה עוזרת לאותם אנשים לשכוח את החוויות הקשות ומשפרת את בריאותם הנפשית,” והוסיף: “אנחנו נוהגים לחשוב שלשכוח זה דבר שלילי. להפך, אנחנו מוכרחים לשכוח.”

פרופסור רפאל משולם
פרופסור רפאל משולם

הקנאביס הוא תרופה לכל דבר, קובע פרופ’ משולם, הראשון שהצליח לבודד את החומר הפעיל בקנאביס, הקנבינואיד THC, בראיון ל”הארץ”. הוא אינו מבין את הרתיעה של פסיכיאטרים רבים משימוש בחומר בטענה שהוא מסוכן וממכר: “רוב רובם פשוט לא מתמצאים, נקודה. גם בתרופות הפסיכיאטריות קשה לדעת מה יעזור למי, משום שקשה לדעת איזה מנגנון השתבש ואיזו תרופה תעזור, אבל לומר שמריחואנה לא יכולה לעזור זה פשוט חוסר ידע”.

פרופסור משולם מוסיף ומספר על מחקר שנערך בקנדה ובו נמצא שבכ-70% אחוזים מהמקרים, קנאביס עזר לטיפול בפוסט טראומה אשרהצליחו לחזור לישון טוב בלילה לאחר שנים של סבל. “כן, התשובה היא חיובית, קנאביס יעיל לטיפול התופעות של פוסט טראומה.” סיכם פרופסור משולם.

פרופסור משולם על קנאביס רפואי לטיפול בפוסט טראומה:

ממצאי המחקרים שנערכו עד היום בישראל ובחו”ל ידועים למשרד הבריאות, אך נדמה כי כיום, במקום פתרונות מוצבים עוד ועוד קשיים בפני החולים. “מדהים שבשביל הפוסט-טראומה אני מקבלת בקלות וללא ויכוחים מיותרים סמים קשים כמו אופיאטים”, מספרת נ’, בת 27 מאזור הדרום, המתמודדת עם פוסט-טראומה בעקבות תקיפה מינית. “אני קוראת לזה הרואין רפואי, כי אין הרבה הבדל בין הרואין שנמכר ברחוב לבין האוקסיקונטין שנרשם לי. נותנים לי גם כדורי שינה ממשפחת הבנזואפינים ועל הדרך לקינוח נותנים לי ריטלין. הפרדוקס נמצא בעובדה שכל התרופות ממכרות ומסוכנות הרבה יותר מאשר מריחואנה”.

“המצב הנוכחי אבסורדי”, מסכים ד”ר איליה רזניק, פסיכיאטר מומחה והמנהל הרפואי של המכון הישראלי לנוירופסיכיאטריה אבחנתית. “בעבר הקנאביס אושר לפוסט-טראומה ואז פתאום דוקטור ברוך דרש שמי שפונה לאישור לפוסט-טראומה יהיה בעל נכות מוכרת מהביטוח הלאומי או ממשרד הביטחון ושיהיה ניסיון מוכח לפחות בשלוש תרופות פסיכיאטריות במשך תקופה ארוכה מאוד, לפחות חצי שנה ניסיון עם כל תרופה. הוא דרש שאנחנו נפנה לקנאביס רק את אלה שעמידים לכל שאר התרופות ושקנאביס יהווה קו טיפול שלישי או רביעי לפוסט-טראומה. הוא בעצם דרש דרישות הרבה יותר מחמירות ממה שנדרש על פי ניסויים קליניים, כי קנאביס זה בסך הכל צמח מרפא, ואתה לא יכול להשוות צמח מרפא עם פרוזק ודומיהם, שבפיתוח שלהם הושקעה כל חוכמת העולם המדעי”.

ברק אובמה, נשיא ארה"ב
ברק אובמה, נשיא ארה”ב

ישראל בעקבות ארה”ב

גם בארה”ב מתקיים דיון דומה. גנרל לשעבר בחיל האוויר של ארה”ב ומי שמתפקד כיו”ר העמותה “ותיקי מלחמה למען קנאביס רפואי”, הגיש לבית הלבן עצומה עליה חתמו יותר מ-8,000 יוצאי מלחמה בארה”ב, המבקשת לאשר טיפול בקנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה.

על אף מחקר שנערך בקרב ותיקי מלחמה וקבע כי קנאביס יעיל בטיפול לסובלים מפוסט טראומה, סרב ברק אובמה, שסיפורים על הרגלי עישון המריחואנה שלו כבר פורסמו ברחבי כל העולם והבטיח לפני הבחירות כי יפעל למען קידום נושא הקנאביס הרפואי לחיילים וממשיך במלחמה של ממשלת ארה”ב בקנאביס. לאחר שאישר פשיטות על מכללות קנאביס ובתי מרקחת לחלוקת קנאביס רפואי והודיע כי “אין בכוונתנו לקדם לגליזציה של מריחואנה בזמן הקרוב“, מסרב שוב לקדם את נושא הטיפול בקנאביס רפואי.

יהודה ברוך
יהודה ברוך

נפגעות תקיפה מינית ייאלצו להמתין

יו”ר הוועדה הרפואית המייעצת לקנאביס רפואי, ד”ר יהודה ברוך, הכיר כבר בשנת 2010 ביעילותו של הקנאביס לטיפול בסובלים מפוסט-טראומה. בתוך שנה אושרו 142 בקשות של נפגעי פוסט-טראומה לטיפול. עשרות חיילים שלקו בפוסט-טראומה בעת שירותם הצבאי טופלו ועדיין מטופלים בקנאביס רפואי, באישורם ובתמיכתם של משרדי הבריאות והביטחון, אך נפגעות תקיפה מינית נשארו ללא מענה.

נפגעות תקיפה מינית ואונס סובלות בין היתר מדכאונות, סיוטים, עלייה במשקל, בחילות ועוד תופעות רבות המתלוות לזכרון הקשה של החוויה אותה עברו. בנוסף, משרד הבריאות נוהג לטפל בסובלות מפוסט טראומה בעזרת מגוון כדורים פסיכיאטריים אשר גורמים לתופעות לוואי רבות גם הם. בכתבה שפורסמה ב”הארץ“, סיפרה ד’, נפגעת תקיפה מינית ומי שסובלת מפוסט טראומה, כי מבחינתה, המריחואנה אינה סם אלא תרופה. “כשהייתי מעשנת לא הייתי זקוקה לתרופות”, היא אומרת. “זה לא הפך את החיים לטובים ויפים אבל זה הפך אותם לנסבלים”. אל התרופות השונות וכדורי השינה שנטלה היא אינה מעוניינת לחזור, בגלל תופעות הלוואי. “כדורי שינה – אם תיקחי אותם בלילה תצליחי להביא את עצמך למצב של לישון, תצליחי להכניס את עצמך למיטה ולכבות את האור, אבל בבוקר את לא אותו בן אדם. את לא מתפקדת. הכמות שאני צריכה כדי להירדם, תגרום לי, ביום שאחרי, להיות זומבי, המוח שלי מחוק, מדברים איתי ואני לא מתפקדת. איך אפשר לחיות ככה? איך אפשר לעבוד ככה? ללמוד, לצאת מהבית, לתקשר עם אנשים?

בחודש יוני 2010 הגישה ד’ למשרד הבריאות המלצה לקנאביס רפואי שקיבלה מהרופאה הפסיכיאטרית שלה. אתמול, לאחר שנתיים של המתנה, התאכזבה גם היא, בין יתר נפגעות התקיפה המינית, כשמשרד הבריאות השיב לשאילתה ששלחה ח”כ עינת וילף בבקשה לאשר טיפול בקנאביס רפואי לסובלות מפוסט טראומה בעקבות תקיפה מינית

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר