מחקר ישראלי: THC יעיל בשיכוך כאבים

למרות טענות כי קנאביס רק מעורר תחושה טובה ולא מקל על כאבים, מחקר ישראלי חדש שנערך בבית החולים איכילוב מצא כי THC יעיל בשיכוך כאב נוירופאתי (כאב עצבי). במחקר נתגלה המנגנון המוחי דרכו הקנאביס פועל להקלה על כאבים

כאב נוירופאתי (כאב הנובע מפגיעה בעצב) הוא אחת ההתוויות הנפוצות ביותר לטיפול בעזרת קנאביס רפואי. בסקר שנערך השנה שני שליש מרופאי הכאב בישראל אמרו שירשמו קנאביס עבור כאב נוירופאתי.

יחד עם זאת יש לא מעט מומחי רפואה שטוענים שקנאביס לא באמת מטפל בכאב, אלא רק מאלחש את התחושה על ידי השפעה על מצב הרוח.

כעת, מחקר ישראלי חדש מראה כי ל-THC, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בקנאביס, אכן יש את היכולת להפחית משמעותית כאב מסוג זה.

המחקר נערך בבית החולים איכילוב על 15 נבדקים הסובלים מכאב נוירופאתי כרוני. הנבדקים עברו סריקות fMRI ודירגו את הכאב שלהם בסולם שנע מ-1 ל-100. לאחר מכן חצי מהם קיבלו שמן THC מתחת ללשון במינון של 0.2 מ”ג לק”ג של משקל גוף, וחצי מהם קיבלו שמן פלסיבו.

שעתיים לאחר מתן ה-THC או הפלסיבו הנבדקים עברו שוב סריקות fMRI ודירגו שוב את הכאב שלהם.

הנבדקים שקיבלו THC הראו ירידה משמעותית בדירוג הכאב בהשוואה לאלו שקיבלו פלסיבו. דירוג הכאב הממוצע של הנבדקים לפני הטיפול היה 53, והוא ירד ל-35 אצל הנבדקים שקיבלו THC. אצל הנבדקים שקיבלו פלסיבו גם נצפתה ירידה בכאב (בעקבות אפקט הפלסיבו) – אך היא הייתה מתונה יותר, עם דירוג כאב ממוצע של 43.

כאשר בחנו את סריקות ה-fMRI החוקרים מצאו מתאם בין שיכוך כאבים אחרי מתן THC לבין ירידה בקישוריות התפקודית בין קורטקס ה-ACC, שאחראי למודעות הרגשית והקוגניטיבית לכאב, לבין הקורטקס הסנסורי-מוטורי, שאחראי לתחושת הכאב עצמה.

במילים אחרות ה-THC ניתק את הקשר בין שני אזורים שונים במוח שאחראיים לעיבוד שני מרכיבים שונים שביחד יוצרים את מה שאנחנו מכירים ככאב – מצד אחד תחושת הכאב עצמה, שמעובדת בקורטקס הסנסורי-מוטורי, ומצד שני תחושת הסבל כתוצאה מהכאב, שמעובדת ב-ACC.

לפי ד”ר חגי שרון התוצאות מציעות כי בניגוד למשככי כאבים נפוצים, “ההשפעה של קנאביס על הכאב מושגת ע”י ירידה בסבל שנחווה כתוצאה מהכאב – ולא רק ירידה בתחושת הכאב עצמה”.

הוא מציין גם כי ב-ACC, שכאמור אחראי על תחושת הסבל בכאב, ישנם קולטני-קנבינואידים רבים מסוג CB1 אליהם נקשר ה-THC, מה שמסביר מדוע ההשפעה שלו על אזור זה חזקה כל-כך.

לפי ד”ר שרון ישנו צורך במחקרים נוספים, בין היתר על מנת לבחון האם לשילוב של THC ו-CBD יש השפעה חזקה יותר על כאב נוירופאתי לעומת THC לבד, כפי שנראה במחקרים על כאב אונקולוגי.

מחקרים נוספים על כאב כרוני דרושים כדי לראות האם התוצאות של המחקר הנוכחי הן בלעדיות לכאב נוירופאתי, או שמא ל-THC היכולת לשכך גם כאבים אחרים באמצעות אותו המנגנון שזוהה במחקר זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר