מגלגל...

קנאביס או אלכוהול – מה יותר מזיק ולמה (סקירת מחקרים)

משקאות אלכוהוליים הם חוקיים ונפוצים ומגיעים באינספור צורות וללא מגבלה על אחוז האלכוהול המותר בהם, כל זאת למרות הסכנות האדירות הטמונות בצריכתם. קנאביס מנגד נחשב לסם מסוכן מהדרגה הגבוהה ביותר ואינו חוקי כלל, על אף שנראה שהוא מזיק הרבה פחות. להלן השוואה מפורטת על ההבדלים בין השניים.

כמה מתים מאלכוהול וכמה מקנאביס?

נתחיל עם קנאביס – לפי הרשות לאכיפת סמים בארה”ב (DEA), מעולם לא תועד מקרה של מוות ממנת יתר של קנאביס. מוות ממנת יתר הוא בפועל בלתי אפשרי בהתחשב ברעילות הנמוכה של הצמח. בתאוריה, כדי למות ממנת יתר של קנאביס תצטרכו לצרוך 22 ק”ג של פרחים בתוך פחות מרבע שעה.

אבל מנת יתר היא לא סיבת המוות היחידה כשמדובר בסמים. חלק מנזקי השימוש בסמים מופיעים רק אחרי שנים, ועשויים לגרום למוות מוקדם אצל משתמשים קבועים. אז מה קורה בטווח הארוך עם קנאביס?

מחקר שפורסם בירחון האמריקאי לבריאות הציבור (American Journal of Public Health) בדק האם שימוש בקנאביס גורם לתמותה מוקדמת. המחקר נערך במשך 16 שנים על יותר מ-65 אלף נבדקים אמריקאים. נמצא כי למשתמשי קנאביס בריאים אין סיכוי גבוה יותר למות מוקדם בהשוואה לאנשים בריאים שלא משתמשים בקנאביס.

ומה לגבי אלכוהול? מחקר מקיף שפורסם בירחון המדעי המכובד ‘לנצט’ (The Lancet) בחן נתוני תמותה מ-600 מחקרים קודמים ב-195 מדינות שונות. נמצא כי בקרב אנשים בגילאי 15-49, שימוש באלכוהול הוא גורם התמותה הנפוץ ביותר בעולם, כאשר 3.8% מכלל מקרי המוות של נשים ו-12.2% מכלל מקרי המוות של גברים מיוחסים לשימוש באלכוהול.

כשנבדקו אנשים בכל הגילאים – שימוש באלכוהול היה במקום השביעי ברשימת סיבות המוות הנפוצות ביותר ב-2016. המחקר מצא כי ככל שאנשים במדינה מסויימת שותים יותר, כך הסיכון שלהם לתמותה ולפיתוח סרטן עולה. לסיכום קבעו החוקרים כי אין “רמה בטוחה” של צריכת אלכוהול. “שימוש באלכוהול הוא גורם סיכון מוביל למחלות וגורם לפגיעה משמעותית בבריאות”, נכתב במחקר. “המינון היחידי של אלכוהול שאינו פוגע בבריאות הוא אפס”.

גם זה בטח יעניין אותך

לפי המרכז לבקרת מחלות (Center for Disease Control) בארה”ב, השימוש באלכוהול גרם ל-33,171 מקרי מוות במדינה בשנת 2015. חשוב להבהיר כי הנתון הזה כולל רק מקרי מוות כתוצאה מצריכת אלכוהול – ולא כולל מקרי מוות כתוצאה מתאונות או אלימות בהשפעת אלכוהול.

אלכוהול ממכר יותר מקנאביס

כ-52% מהמבוגרים בארה”ב ניסו קנאביס מתישהו בחייהם, מה שהופך אותו לסם הבלתי חוקי הנפוץ ביותר. עם זאת, מחקרים מראים כי רק אחוז קטן יחסית מאלו שהשתמשו בקנאביס פיתחו התמכרות.

מחקר של המכון הלאומי להתמכרות לסמים (National Institute on Drug Abuse) מצא כי מתוך כלל האנשים שניסו קנאביס רק כ-9% פיתחו התמכרות אליו בסופו של דבר. לעומת זאת, אחוז המתמכרים לאלכוהול עומד על כ-15%. לשם השוואה אחוז המתמכרים לקוקאין עומד על 17%, להרואין 23%, ולניקוטין 32%.

האם אלכוהול בריא ללב? האם קנאביס מסוכן ללב?

בניגוד לאלכוהול, שמאט את קצב הלב, קנאביס מגביר אותו, מה שעשוי בתאוריה להשפיע לרעה על הלב בטווח הקצר. ובכל זאת, במחקר הגדול ביותר בהיסטוריה על ההשלכות הבריאותיות של שימוש בקנאביס, שנערך ע”י האקדמיה הלאומית למדעים ופורסם בינואר 2017, לא נמצאו עדויות מספקות לכך שקנאביס עשוי להעלות את הסיכון למחלות לב.

כשמדובר באלכוהול, נמצא כי צריכת מינונים נמוכים של לא יותר ממשקה אחד ביום עשויה להוריד את הסיכון להתקף לב או שבץ. עם זאת נקבע במחקר כי “האפקט החיובי על הלב מתבטל בשתיית יותר ממשקה אחד, אפילו אם זה נעשה רק לעיתים רחוקות”.

אלכוהול מסרטן – קנאביס לא

בנובמבר 2017 פרסמה האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (American Society of Clinical Oncology), שבה חברים רופאי הסרטן המובילים במדינה, אזהרה לציבור בה ביקשו המומחים מאנשים לצמצם את צריכת האלכוהול שלהם.

האזהרה באה בעקבות מחקר שמצא כי אפילו שתייה מתונה של משקה אחד ביום מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד.

משרד הבריאות בארה”ב מגדיר את האלכוהול כחומר מסרטן לבני אדם. מחקרים של המכון הלאומי לחקר הסרטן הראו שככל שצריכת האלכוהול יותר גבוהה, במיוחד כשמדובר בצריכה על בסיס קבוע, כך הסיכון לחלות בסרטן עולה.

לגבי קנאביס נטען בתחילה כי הוא גורם לסרטן ריאות, כמו עישון סיגריות – אך הטענה הזו הופרכה. במחקר של האקדמיה הלאומית למדעים נמצא כי שימוש בקנאביס לא גרם לסיכון מוגבר לסרטן ריאות, וגם לא לסוגים אחרים של סרטן שמקושרים עם עישון טבק.

שניהם פוגעים בנהיגה – אך אלכוהול גרוע יותר

מחקר של משרד התחבורה האמריקאי מצא כי נוכחות של THC בדם לא מעלה את הסיכון לתאונת דרכים. לעומת זאת, ריכוז אלכוהול בדם של יותר מ-0.05% מעלה את הסיכון לתאונה ב-575%.

עם זאת יש לציין כי השילוב של אלכוהול וקנאביס ביחד גרוע אפילו יותר. במחקר שפורסם ב-2009 בירחון האמריקאי להתמכרות (American Journal of Addiction) נמצא כי “נהיגה תחת השפעת אלכוהול וקנאביס יחדיו מסוכנת יותר מנהיגה תחת השפעת כל אחד מהם לחוד”.

אלכוהול מקושר להתנהגות אלימה, קנאביס לא

מחקרים רבים מצאו קשר בין שימוש באלכוהול להתנהגות אלימה. מחקר שפורסם באפריל 2018 בירחון Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience השתמש בסריקות fMRI כדי לראות כיצד צריכת שני משקאות אלכוהוליים משפיעה על פעילות המוח של 50 נבדקים בריאים.

נמצא כי לנבדקים שצרכו אלכוהול הייתה פעילות מופחתת בקורטקס הפרה-פרונטאלי, איזור במוח שאחראי על בקרת התנהגות חברתית ואינהיביציה של דחפים. הירידה הזאת בתפקוד קושרה גם להתנהגות אלימה.

ממצאים אלו תואמים מחקרים קודמים על הקשר בין אלכוהול לאלימות. לפי מחקר של הועדה הלאומית לאלכוהוליזם והתמכרות לסמים National Council on Alcoholism and Drug Dependence, אלכוהול מעורב ב-40% מכל הפשעים האלימים.

לעומת זאת בין קנאביס לאלימות נצפה דווקא קשר הפוך. מחקר משנת 2014 שפורסם בירחון לפסיכולוגיה של התנהגויות ממכרות (Psychology of Addictive Behaviors) בחן את שיעור האלימות הזוגית בקרב בני זוג בעשור הראשון לאחר הנישואים. נמצא כי אלו שמשתמשים בקנאביס נטו להיות פחות אלימים בצורה משמעותית כלפי בן הזוג שלהם לעומת אלו שלא משתמשים בקנאביס.

שניהם פוגעים בזיכרון – קנאביס למשך שבועות, אך אלכוהול למשך שנים

גם קנאביס וגם אלכוהול פוגעים בזיכרון באופן זמני, ואלכוהול יכול גם לגרום לתופעה של “בלקאאוט”, חורים בזיכרון כתוצאה מאובדן היכולת של המוח ליצור זיכרונות חדשים.

בטווח הארוך, מחקרים הראו ששימוש קבוע בקנאביס עלול לפגוע בזיכרון – בעיקר זיכרון מילולי. הפגיעה בזיכרון כתוצאה משימוש בקנאביס עשויה להישאר כמה שבועות לאחר הפסקת השימוש.

מחקרים הראו ששימוש קבוע באלכוהול עשוי לפגוע בזיכרון, בקשב, ביכולת התיכנון וביכולת העיבוד הרגשי, אך בניגוד לקנאביס, הפגיעה בזיכרון כתוצאה משימוש באלכוהול עשויה להמשיך אפילו שנים לאחר הפסקת השימוש.

קנאביס, למרות המאנצ’יז, אינו גורם להשמנה – אלכוהול כן

קנאביס מעלה את התיאבון, מפחית את את תחושת השובע, ואפילו גורם לאוכל להיות טעים יותר באופן זמני. אך למרות שצרכן הקנאביס הממוצע צורך 600 קלוריות עודפות במהלך ה”מאנץ'” שלו, מחקר שפורסם ב-2011 בירחון האמריקאי לאפידמולוגיה (American Journal of Epidemiology) מצא כי באופן כללי למשתמשי קנאביס אין BMI גבוה יותר משאר האוכלוסייה, ולמשתמשים קבועים יש סיכון מעט מופחת להשמנת יתר.

לעומת זאת, אלכוהול מקושר באופן חד משמעי לעלייה במשקל. מחקר שפורסם בירחון האמריקאי לרפואה מניעתית (American Journal of Preventative Medicine) מצא כי שתיינים כבדים נמצאים בסיכון מוגבר להשמנת יתר. בנוסף, אלכוהול בפני עצמו הוא משמין – בפחית בירה יש כ-150 קלוריות, ובכוס יין יש כ-120.

אלכוהול פוגע קשות בעובר – קנאביס לא

מחקרים הראו כי צריכת קנאביס בהריון אינה פוגעת בגודל או בהתפתחות של העובר, ולא גורמת להפלה או לידה מוקדמת.

לעומת זאת, צריכת אלכוהול בזמן ההריון גורמת לעובר להיוולד עם תסמונת אלכוהול עוברית (Fetal Alcohol Syndrome). ילדים אלו סובלים במהלך חייהם מפגמים התפתחותיים, מוטציות בפנים ובגפיים, נזק למערכת העצבים המרכזית, וליקויים בתפקוד הקוגניטיבי (Kodituwakku et al., 2001). בנוסף, מחקרים בסריקות הדמיה הראו ירידה בנפח הכולל של המוח ואבנורמליות במבנים מוחיים מסויימים באונה הפרונטאלית (Spadoni et al., 2007)

מוח של תינוק רגיל בן 6 שבועות (שמאל) ומוח של תינוק עם תסמונת אלכוהול עוברית בגיל 6 שבועות (ימין)
מוח של תינוק רגיל בן 6 שבועות (שמאל) ומוח של תינוק עם תסמונת אלכוהול עוברית בגיל 6 שבועות (ימין)

קראו גם:
סקירה מחקרית של נזקי האלכוהול

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר